YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan 316 imzayla davet edilecek
Erdoğan 316 imzayla davet edilecek
21 Nisan 2017 11:36
AK Parti, YSK’nın halk oylaması kesin sonuçlarını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, 316 milletvekilinin imzasıyla üyelik teklifinde bulunacak.

AK Parti tarafından Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıklayacağı kesin sonuçların Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a üyelik teklifinde bulunulacak. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ise (MKYK) alacağı kararla olağan kongreye gidecek.

AK Parti yönetimi, halk oylamasından istediği sonucu almasına rağmen 2019’da yapılacak seçimlere hazırlanmak için teşkilatlarda yenilenmeye gidecek. Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün yapılan Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında teşkilatlarına halka teşekkür programları yapmaları konusunda talimat verdi.

KONGRELER BAŞLIYOR

Halk oylaması sebebiyle ara verilen belde, ilçe ve il kongerelerini başlatacak olan AK Parti, olağan büyük kongresini ise 2018’de gerçekleştirmeyi planlıyor. Olağan kongreye, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ise (MKYK) alacağı kararla gidilecek.

Olağanüstü kongre ihtimali üzerinde durulmayan partide, olağan kongre sürecinin de takvime bağlı olarak, belde, ilçe ve il teşkilatlarında yapılacak kongreler göz önüne alındığında birkaç ay içinde tamamlanabileceği belirtiliyor. Böylece 2019’da yapılacak mahalli idare seçimlerine ve ardından gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine yeni kadrolar ile girilecek.

KİMSE DIŞLANMIŞLIK HİSSETMESİN

Öte yandan Başbakan Yıldırım’ın, il başkanları toplantısında MHP ile halk oylaması sürecindeki birlikteliğin devam edeceği yönünde açıklamalarda bulunduğu öğrenildi.

Yıldırım, halk oylamasında kazananın bütün Türkiye olduğunu tekrarlayarak, yeni dönemde herkesi kucaklayan politikalara daha çok ağırlık verileceğini, kimsenin kendisini dışlanmış hissetmeyeceğini söylediği belirtildi.

RESMİ SONUÇLAR BEKLENİYOR

AK Parti tarafından Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıklayacağı kesin sonuçların Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a üyelik teklifinde bulunulacak.

YSK’nın açıklayacağı kesin sonuçların Resmi Gazete’de yayımının ardından cumhurbaşkanının parti ile ilişiğine ilişkin hüküm doğrudan yürürlüğe girecek. Daha sonra 316 milletvekilinin imzasıyla Erdoğan’a kurucusu olduğu AK Parti’ye üyelik teklifi götürülecek.

 

YENİ ŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler