YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan 2015'te kabineye başkanlık yapacak"
AK Partili Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2015'te kabineye başkanlık etmeye başlayacağını söyledi. Yıldırım açıklamasında terör için harcanan 400 milyar dolarlık kaynakla 100 tane Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılabileceğini vurguladı.
"Erdoğan 2015'te kabineye başkanlık yapacak"
11 Aralık 2014 / 13:50 Güncelleme: 11 Aralık 2014 / 13:59

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, NTV canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2015'te kabineye başkanlık etmeye başlayacağını söyledi.

Çözüm süreci ve terörün ekonomik boyutuna da değinen Yıldırım, terörün Türkiye'ye maliyetinin 400 milyar dolar olduğunu söyledi.

Yıldırım, "Eğer biz bu parayı anlamsız savaş için harcamasaydık, Bakü-Ceyhan-Tiflis boru hattı gibi 120 tane, Yavuz Sultan Selim köprüsü gibi 100 tane yapardık" dedi.

"Sayın Cumhurbaşkanı Başkanlık edecek"

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sadece cumhurbaşkanının onayı ile yürürlüğe giren kararlardır ama o kararların da anayasaya uygun olması lazım. Cumhurbaşkanlığı altındaki ofislerin nasıl çalışacağını, hangi görev ve yetkilere sahip olacağını anlatan bir kararname.İhtiyaç olursa zaten Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu'nu topluyor. Nitekim yeni senede bu uygulamaya da başlayacak.

 

 

HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in yaptığı "özerklik" açıklamasına da değinen Yıldırım, 21 Mart'taki İmralı mesajında "özerklik" olmadığını hatırlattı.

"Zikzak yaptılar"

Yıldırım, "Dün var dedi bugün yok dedi bir zikzak yaptılar. Biz zaten yerel yönetimleri güçlendirecek düzenlemeler yaptık. Çözüm süreci rayında giderse o ihtiyaç zaten ortadan kalkacak" diye konuştu.

Binali Yıldırım, çözüm süreci aktörlerini 'daha fazla sorumluluk hissederek' açıklama yapmaya çağırdı. Irak ve Suriye'de yaşananları örnek gösteren Yıldırım, "Biz bu ateş çemberi içinde kendi inisiyatifimizle bu kavganın anlamı yok diyoruz. Biz büyüklük yaptık el uzattık. Gelin konuşalım ortak bir yol bulalım dedik. Bunu herkesin görmesi lazım. Bölgede emelleri olanların da bu çağrıyı görmesi lazım" değerlendirmesini yaptı.

"Osmanlıca bilmek isterdim"

Eski bakan Osmanlıca tartışmalarını da anlamsız bulduğunu söyleyerek konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Osmanlıca tartışması bana göre çok anlamsız. Osmanlıca zaten Türkçedir. Latin alfabesiyle kaynaklara ulaşıyoruz, Osmanlıca bilirsek daha fazla kaynağa erişebiliriz. Ben Osmanlıcayı bilmeyi çok isterdim."

 

vede anli,sanli
 // hepimiz osmanliyiz
ve dahi serefli osmanlinin torunlariyiz, osmanlinin düsmanlarinin düsmanlariyiz......
11 Aralık 2014 Perşembe 19:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler