23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: 19 Mayıs ruhu bu milletin en büyük sermayesidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "19 Mayıs ruhu, bizim, bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Birlikte yürümenin, zorluklara hep beraber karşı durmanın, azimle, inançla, kararlılıkla mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir" dedi.
Erdoğan: 19 Mayıs ruhu bu milletin en büyük sermayesidir
19 Mayıs 2015 / 14:11 Güncelleme: 19 Mayıs 2015 / 14:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençlerle buluştu. Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Birileri 150 yıldır ısrarla bizi kökümüzden koparmaya çalışıyor. Biliyorsunuz, köksüz ağaçlar, bugün olmazsa yarın ama mutlaka devrilmeye mahkumdur. Şayet kendimize aydınlık bir gelecek inşa etmek istiyorsak köklerimizle ilişkimizi yeniden kurmalı, sağlamlaştırmalıyız."

Şah damarınızı ancak böyle keserler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bir milletin geleceğini ipotek altına almaya çalışanların öncelikle o milletin tarihiyle ve tarihten gelen değerleriyle olan bağlarını tahrip etmeye yöneldiklerini görürüz. Bu hep böyledir. Çünkü sizin şah damarınızı ancak böyle keserler. Bunu kestikleri anda da bitersiniz, tükenirsiniz."

- 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramını yürekten tebrik ediyorum. Balkan harbinde, Çanakkale'de, 1.Dünya Savaşında, Yemen'de, Kore'de her yerde şehit olan tüm askerlerimizi minnetle anıyorum. Rabbim onlardan razı olsun, mekanlarını cennet eylesin.

- Ülkemin tüm gençlerine selamlarımı ve saygılarımı yolluyorum. Arnavutluk'taydım. Orada cami açılışımızda 7 bin 500 yakın gençlerle buluştuk. Türkiye'den giden değil Balkanlar'da doğum büyüyen gençlerdi. Oradaki soydaşlarımız ve dindaşlarımızla bir araya geldik. Farklı bir heyecan yaşadık. Evlad-ı Fatihan'ı karşımda gördüm. Şimdi burada da aynı heyecanı yaşıyorum. Mısır'ın, Gazzei'nin, Balkanlar'ın, Halep'in, Şam'ın çileli gençlerini selamlıyorum.

- Biz neydik? sorusunun cevabı aynı zamanda biz ne olacağız sorusuna ışık tutar. İnsan ne olduğunu değil aynı zamanda geleceğini de arar. Bir milletin gücünün farkına varması ancak tarihinin farkına varmasıyla mümkündür. Nereden geldiğini bilmeyenler nereye gideceğini de bilmezler.

Dilimizden kopartıldık. Bin yıllık bir birikimi kenara attık. İşte bizim şah damarımızı kestiler. Bir canlının şah damarını kesersen yaşayabilir mi? Biz bin yıllık tarihimizi okuyamıyoruz. İlişki kuramıyoruz. Şimdi bir adım atıldı. Osmanlıca'nın öğrenilmesi. Bununla amaçlanan geçmişimizi öğrenelim ki geleceğimiz için önemli adımlar atalım. Dinimizden kopartılmak istendik. Türkçe ibadet dediler, bugün Kürtçe ibadet diyorlar.

Biz bir kabile devleti değiliz

Biz bir kabile devleti değiliz, biz bir çadır devleti değiliz. Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kurulmuş olabilir ama kökümüz çok daha derinlerdedir. Geçmişte devletler inşa etmiş güçlü bir medeniyetin mirasçısıyız.

Seçilme yaşını 18'e indirelim dedim

- Zor olan seçmektir. Seçilmek kolay olandır. Başbakanlığım dönemimde ilk adım attığım seçme ve seçilme yaşını düşürmek oldu. Başbakanımıza söyledim. Ahmet bey ne yapalım edelim, seçme seçilme yaşını 18'e indirelim dedim. Seçilme yaşı 18 olan ülkeler bizde neden olmasın? Bir gün bir televizyonda izledim yaşı ileri olan bir milletvekili yanına aldığı gençlere diyor ki; Meclis'i çoluk çocuğa mı teslim edelim diyor. Lafa bak. Ya biz meclisi komple 18 yaşındaki gençlerle dolduralım demiyoruz ki. Maksat yarış büyük olsun.

19 Mayıs ruhu bu milletin en büyük sermayesidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "19 Mayıs ruhu, bizim, bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Birlikte yürümenin, zorluklara hep beraber karşı durmanın, azimle, inançla, kararlılıkla mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir. Yeni Türkiye'nin çelik çekirdeğini oluşturan ruh işte budur."

Kimseye kul olmayın

Sakın kula kul olmayın. Makam mevki sahiplerinin önünde eğilmeyin. İster Cumhurbaşkanı olsun, ister para babaları olsun eğilmeyin. Eğilmek dalkavukluk getirir. Bu milletin gençlerine dalkavukluk yakışmaz.

Biz 2053'ü görmeyeceğiz ama...

- 19 Mayıs'a sahip çıkmak 2023 hedeflerimiz, 2053-2071 vizyonuna sahip çıkmaktır. Biz 2053'ü göremeyeceğiz ama gençler görecek. Türkiye ne zaman şaha kalktıysa kirli bazı oyunlar tedavüle konulmuştur. Milletimizin evlatları arasına nifak sokmak istediler.

Sözde artist çıktı dedi ya...

- Bir tanesi çıktı dedi ya, sözde artist, "hala anlamadınız mı olay ağaç değil" olay ne? Gençleri birbirine düşürmek, milletimizi köklerinden koparmak?

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler