YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erbil'e konsolosluk
Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında Ahmet Davutoğlu, "Dağlar bizi ayırmayacak birleştirecek. Basra'dan yola çıkan birisinin güven ve huzur içinde İstanbul'a güvenle ulaşması için çalışacağız" dedi.
Erbil'e konsolosluk
30 Ekim 2009 / 20:15 Güncelleme: 30 Ekim 2009 / 20:18

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani, Erbil'de bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile ortak bir vizyonu paylaştıklarını belirterek, Orta Doğu'yu Araplar, Kürtler ve Türklerin yeniden birlikte inşa etmesinin ve cesaretli adımlar atılmasının vakti geldiğini söyledi.

Davutoğlu, heyetlerarası görüşmelerin ardından Erbil'de Barzani ile düzeledikleri ortak basın toplantısında birçok konuyu yeterli bir şekilde ele aldıklarını belirtti.

Iraklıları yakın bir akraba olarak gördüklerini söyleyen Davutoğlu, Erbil'de bir başkonsolosluk açma kararı verdiklerini ve bu konsolosluğun mümkün olan en kısa zamanda açılmasını istediklerini dile getirdi.

Mesut Barzani de, Davutoğlu'nun ziyaretinin önemli bir adım olduğunu söyleyerek,  Orta Doğu da hassas bir dönemden geçildiğini ve böyle bir dönemde bu ziyaretin daha da önem kazandığını kaydetti.

Barzani, Türkiye'nin son dönemde demokratik açılım çerçevesinde attığı adımları desteklerini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nu bu adımlar nedeniyle kutladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler