YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Er ya da geç bir Musa çıkar ve...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan'a hereketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.
Er ya da geç bir Musa çıkar ve...
15 Ağustos 2013 / 10:42 Güncelleme: 15 Ağustos 2013 / 11:33

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili olarak, "Kendi oylarının akıbetini öğrenme mücadelesi içinde olan Mısır halkına karşı, askeri darbeyi yapanların çok açık bir katliam yaptıklarını dünya televizyonlarından izledik" dedi.

Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili, "Biz inandığımız doğruları söylemediğimiz sürece ayakta kalamayız. İnandığımız şeyleri söylemeye devam edeceğiz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" dedi.

"Şehadete inanmış Mısırlılar bu mücadeleyi kazanacak"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili, "Şehadete inanmış olan bu insanlar, er veya geç Mısır'da bu demokratik haklarının neticesini de kazanacaklardır' diye düşünüyorum. Batı bunu anlamak durumundadır. Eğer Batı demokrasi testinden geçmek istiyorsa bunu anlamak durumundadır. Ama demokrasi testini kaybetme noktasında veya demokrasinin sorgulanması gibi bir sürece karar vermişse o ayrı bir konudur. Nitekim bu konuda Batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa, samimi adımlar atmazlarsa ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlanacaktır" dedi.

Muhalefete sert eleştiri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'daki olaylara ilişkin muhalefetin tavrını eleştirerek, "Ülkemdeki muhalefete bakıyorum. Muhalefet, 'İktidar, Mısır sorununda çok daha farklı adımlar atabilir ve burada etkin olabilirdi' gibi saçma sapan, şimdi de Mısır üzerinden 'Acaba nasıl oy devşirebiliriz' diye ana muhalefeti, yavru muhalefeti bu tür açıklamalar yapıyor. Gelin hiç olmazsa burada samimi davranın da ortak ne yapabiliriz bunları konuşalım" dedi.

"Biz Hamas'ın savunucusuyuz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batı'nın sürekli Hamas'ı terör örgütü olarak göstermek istediğini belirterek, kendilerinin Hamas'ı haklarının savunucusu olarak gördüğünü söyledi.

"İslam dünyası üzerinde devamlı tezgah çalıştırıyorlar"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İslam dünyası üzerinde devamlı olarak bir tezgah çalıştırılıyor, tuzaklar çalıştırılıyor. Bu tuzaklar bizler için de geçerlidir, Türkiye için de geçerlidir. Onun için şunu unutmayalım, güçlü Türkiye'yi kimse istemiyor. Onun için biz güçlü olmaya mecburuz. Önce kendi içimizde birbirimizi sevmeye, dayanışma halinde olmaya mecburuz. Bunun için biz tırnaklarımızla kazıyacağız, çalışacağız ve inşallah güçlü olan Türkiye'yi de bu şekilde inşa edeceğiz" dedi.

"Bizi 'Mısır'ın iç işlerine niçin karışıyorsunuz' diye itham ettiler"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili, "Darbenin yapıldığı 3 Temmuz'dan bugüne Türkiye olarak bu darbeyi eleştirdik. Darbeye karşı yapılan barışçı gösterileri hep destekledik. Bizi 'Mısır'ın iç işlerine niçin karışıyorsunuz' diye itham ettiler. Bize 'Arapların iç işlerine niye karışıyorsunuz' diyorlar. Suriye olunca neden Türkiye'den destek istediniz, Suriye, Arap değil mi Mısır da bizim komşumuz. Medeniyet ve kültürel olarak bağlarımız var" dedi.

"Mısır'da insanlık can çekişmeye başlamıştır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mısır'da sadece demokrasi değil insanlık hedef alınmıştır. Mısır'da demokrasiye ölümcül bir darbe vurulmuş ardından insanlık can çekişmeye başlamıştır. Bir ülkenin ordusunu, askerlerini, polisini, ağır silahlarını kendi halkına çevirmesi, meydanlarda adaleti beklemekten başka hiçbir şey yapmayan kendi halkını toplu halde katletmesi içişleridir diyerek asla görmezden gelinemez" dedi.

"Bu katliama sessiz kalanlar cinayetlerden sorumludur"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mısır'da sorun öyle bir noktaya gelmiştir ki bu katliamı işleyenler kadar artık bu katliama sessiz ve tepkisiz kalanlar da bu cinayetlerden sorumludur. Dünyanın gözü önünde binlerce masum insan ölürken, masum kadınlar, mahsun çocuklar alçakça katledilirken, insanlar artık meydanlara kefenlerini giyip çıkarken, bunu görmezden gelmek, duymadım, görmedim, bilmiyordum demek doğrudan doğruya bu cinayetlere ortaklık etmektir" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın sağlık durumu nasıl?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sağlık durumuna ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, "Hangi hastanede yatmışım, nasıl olmuş filan hepsini sizlerden öğreniyorum. Ben hastanede falan böyle bir şey olmadı. Sadece bayramdan sonra birkaç gün dinlendim, programımı da bu arada uygulamaya koydum. Şimdi Türkmenistan, cumartesi günü Bursa beraber yola gidebiliriz, devam edebiliriz, herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Medyanın bu huyu çok kötü. Biraz da kendinizi sorgulamanız lazım. Bu kadar yalanı nerede buluyorlar, nasıl uyguluyorlar, nasıl duyuruyorlar, nasıl yazıyorlar biraz da insan utanır. Ülkenin başbakanının 'yok hastanede yatmış, yok şöyle olmuş, böyle olmuş vesaire. Biz bir ders aldık, o dersin başlığı da edep yahu" dedi.

"Er ya da geç bir Musa çıkar ve zulmün hesabını sorar"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mısır'daki darbe yönetimine şunu hatırlatmak istiyorum, tarihte hiçbir zalim zulümle abad olmamıştır. Mısır'ın darbeci yöneticilerinin, bu dünyanın kudretli gibi görünen firavunlarına dahi kalmadığını bilmeleri gerekir ki onlar bunu çok iyi bilirler. Er ya da geç bir Musa çıkar ve zulmün hesabını sorar" dedi.

"Mursi serbest bırakılmalıdır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu katliamları gerçekleştirenler şeffaf ve adil şekilde yargılanmalıdır. 30 Haziran'dan bu yana başta Cumhurbaşkanı Mursi olmak üzere tutuklanan siyasiler serbest bırakılmalıdır. Başta Birleşmiş Milletler ve Arap Ligi olmak üzere uluslararası kuruluşlar ve ülkeler daha fazla kan akmadan, daha fazla can kaybı olmadan bugüne kadar cesaretlendirdikleri darbecileri en azından bundan sonra derhal kınamalı, katliamların durması için derhal harekete geçmelidir" dedi.

"Mısır halkının direnişi takdire şayandır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mısır'ın 25 Ocak devrimiyle başlayan demokratikleşme umutları bu askeri darbeyle söndürülmemiş tam tersine daha da güç kazanmıştır. Mısır halkının, Mısır'daki milyonların haftalardır süren direnişi takdire şayandır. Ramazanda o sıcağın altında oruç tutarak, namaz kılarak, ibadet ederek, şiddete asla pirim vermeyerek devam eden kutlu direniş tüm dünyaya, dünya tarihine örnek teşkil edecek bir güzellik ve umut sergilemiştir. Kefenleriyle meydanı dolduran, oylarına sahip çıkan, üzerlerine yağan kurşunları gülümseyerek karşılayan Mısır halkı dünyaya adeta ders vermiştir" dedi.

Fişleme iddiaları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı CHP milletvekillerinin fişlendikleri iddialarının sorulması üzerine "Bizim böyle fişleme gibi bir sanatımız yok. Böyle bir derdimiz de yok. Ben fişlendiğimi biliyorum, arkadaşlarımın fişlendiğini biliyorum ama biz böyle bir yola hiçbir zaman tevessül etmedik, bunları hiçbir zaman da doğru bulmadık. Bulmadığımızı da açıkladık. Dinlendiğimizi biliyorsunuz defahatle söyledik. Bunlar malum şeyler. Hatta hatta bunları abartarak yazan gazeteler, bunlar bile biliyorsunuz, bizim kimlerle, nasıl konuştuğumuzu, neler konuştuğumuzu kendi gazetelerinde yayınladılar. Demek ki bizi onlar iyi dinlemişler. Veyahut da dinleyenlerle ortaklıkları var" dedi.

HEPİMİZ MUSA'YIZ
 // TURİ SİNA
Bütün firavunlara Musa, bütün nemrutlara İbrahim oluruz. Bütün ebu cehiller bilsinki, Hz.Muhammed'in kılıcı oluruz. Oturup beklemek müslümana yakışmaz. Musa bekleyen, sadece firavunlardır. Aslolan Musa olmaktır....
15 Ağustos 2013 Perşembe 18:30
ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSİN
 // maliki
Umarım ki Allah (c.c) ben ve benim gibi düşünen tüm müslümanların ömürlerinden birer yıl size versin. Allah sana uzun ömür versin başbakanım.....
15 Ağustos 2013 Perşembe 15:04
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler