YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ensarioğlu Cizre'de paralel yapıyı işaret etti
Ensarioğlu Cizre'de paralel yapıyı işaret etti
30 Aralık 2014 08:49
AK Partili Galip Ensarioğlu: Cizre'deki provokasyonda paralel yapının parmağı var

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ensarioğlu, paralel yapının en başından itibaren çözüm sürecine karşı olduğunu söyledi. Cizre olaylarının provokasyon olduğunu söyleyen Ensarioğlu “Provokatörleri ortaya çıkarmalıyız” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK yandaşlarıyla Hüda-Parlılar arasındaki 3 kişinin ölmesiyle sonuçlanan çatışmada iki taraf da ‘provokasyon’ açıklaması yaparken AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, paralel yapıyı işaret etti. Ensarioğlu, “Zaten çözüm sürecine inanmıyorlardı. Barışçıl çözümün Türkiye’yi böleceğini düşünüyorlar” dedi.

Ensarioğlu, şöyle konuştu: “Paralel yapı, işin başından beri sürece karşı. Oslo sızdırması, MİT’in ifadeye çağırılması ve daha sonrasında açık şekilde yazar çizerlerince, televizyonlarında açıkça beyan edilen müzakere ile bu işin olmayacağı, PKK’nın imha edilmesi gerektiğini söylüyorlar... Niyetleri PKK’nın ortadan kaldırılması da değil. Türkiye’nin kaosa sürüklenmesi. Bu işin barışçıl yöntemlerle gitmesinin Türkiye’yi bölünmeye götüreceğini ama devletin istediği zaman silahlı mücadele edebileceğini savunuyorlar. Bu işin bir tarafı. Zaten onlar çözüm sürecine karşılar.”

Bunlar uzaydan gelmiyor

Sorunun sadece paralel yapıdan kaynaklanmadığını PKK içinde paralel yapıların oluştuğunu belirten Ensarioğlu, “Tamam olay provokasyon da provokatörün kim olduğunu da bulmak lazım. Uzaydan gelmiyor bunlar. Ya devletin ya örgütün içinden çıkıyorlar. Hüda-Parlıların evlerine saldıranlar belli. Talimat aldıkları halde yüzleri kapalı ve Hüda-Parlıların evine saldırdılar” diye konuştu.

Hendekleri derhal kapatmalılar

PKK’nın da devletin mücadele ettiği gibi kendi içindeki paralellerle mücadele etmesi gerektiğini anlatan Ensarioğlu, “Çok hassas ve nazik bir dönemden geçiyoruz. Provokasyona açık alanları kapatmak lazım. Hendekler nedeniyle olaya müdahale edilemedi. Sorun çözme konumundayız. Hendek varsa kapatacaksın kardeşim” dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler