YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enis Berberoğlu'nun fezlekesi yolda
MİT TIR’ı görüntülerini Can Dündar’a temin ettiği iddia edilen CHP’li Enis Berberoğlu hakkında fezleke hazırlanıyor. Savcılık, Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyecek.
Enis Berberoğlu'nun fezlekesi yolda
01 Nisan 2016 / 01:05 Güncelleme: 01 Nisan 2016 / 08:16

Suriye'deki Türkmenlere insani yardım taşıyan MİT TIR'larına ilişkin görüntüleri Can Dündar'a temin ettiği iddia edilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında 'casusluk' suçu kapsamında fezleke hazırlandığı ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 Haziran seçimlerinden bir hafta önce Cumhuriyet gazetesinin manşetinden yayımlanan MİT TIR'larıyla ilgili görüntüleri CHP'li Berberoğlu'nun Can Dündar'a servis ettiğine dair önemli bir delil elde etmişti. Daha önce kitabında, görüntülerin 27 Mayıs 2015 günü öğleden sonra 'solcu bir milletvekili' tarafından kendisine getirildiğini açıklayan Dündar'ın HTS kayıtlarını inceleyen savcılık, sözkonusu gün ve bahsedilen zaman aralığında Dündar ile Berberoğlu'nun telefonlarının aynı noktadan sinyal verdiğini belirlemişti.

YENİ DELİL DOSYAYA GİRDİ

Saat 14.32'de yapılan görüşmede Berberoğlu'nun telefonunun Cumhuriyet'in Şişli'deki binasına çok yakın bir noktadan sinyal verdiği, Dündar'ın telefonunun da aynı noktada bulunduğu belirlendi. Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen yazıda, 27 Mayıs 2015 günü öğleden sonra Dündar ve Berberoğlu'nun yüzyüze görüştükleri, 14.32'de gerçekleşen 21 saniyelik telefon görüşmesinin de 'buluşmak için yer tayini' anlamına geldiği ifade edildi. Mahkeme, Fidan'ın gönderdiği yazıyı dosyaya işledi.

DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI İSTENECEK

Soruşturmada yeni yaşanan bu gelişme üzerine Başsavcıvekili İrfan Fidan'ın milletvekili Enis Berberoğlu hakkında fezleke yazmaya başladığı öğrenildi. Dündar ve Gül'ün yargılandıkları dosya kapsamında ve 'casusluk' suçu çerçevesinde hazırlanacak fezlekenin, tamamlanmasının ardından TBMM'ye gönderileceği ve Berberoğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasının talep edileceği öğrenildi.

 

YENİ ŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler