YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Encümen-i Daniş: e-muhtıra hataydı
Encümen-i Daniş: e-muhtıra hataydı
Encümen-i Daniş: e-muhtıra hataydı
08 Mayıs 2008 / 11:24 Güncelleme: 08 Mayıs 2008 / 00:00

"15 günde bir basına kapalı toplanan ve 28 Şubat sürecindeki genelkurmay başkanlarıyla adı darbe günlüklerine karışan paşaların da üye olduğu Encümen-i Daniş’in başkanı Necmettin Karaduman’a göre, bugün 28 Şubat’taki gibi bir irtica tehlikesi ve AKP’nin kapatılmasını gerektirecek bir durum yok. AKP’nin Nakşibendi projesi olarak ANAP’ın devamı olduğu tezlerini doğru bulan ama Özal’ın nerede duracağını bilen bir siyasetçi olduğunu vurgulayan Karaduman, 28 Şubat’ın Encümen-i Daniş raporlarıyla başladığı iddiasını da yalanladı.: “Zaman zaman irtica raporları hazırlarız ama 28 Şubat’ta yapmadık. İki senedir de hazırlamıyoruz. Tehlike hissetsek hemen bugün hazırlarız. Encümen-i Daniş bir rapor hazırlarsa, herkes o konuda artık bir şeyler yapılması gerektiğini bilir."


 


Derin devletin 'aklı', Ergenekon'un 'beyni'!Yukardaki ifadeler Yeni Aktüel dergisi muhabiri Murat Yalnız’ın. “Kimilerine göre derin devletin ‘aklı’ ve Ergenekon’un beyin takımı; 28 Şubat’ın arkasındaki güç… Ama hiç şüphesiz Türkiye’nin ‘sırrı’ en çok merak edilen topluluğu” denilen Encümen-i Daniş’in Başkanı Necmettin Karaduman’la yapılan röportajda önemli vurgular var.


 


Danışma Kurulu anlamına gelen Encümen-i Daniş, devlette umur görmüş yanı üst düzeyde görev yapmış emekli general ve siyasetçilerden oluşan 30 kişilik bir fikir topluluğu. Adı Türk Bilderberg’ine çıkan Encümen-i Daniş’e emekli genelkurmay başkanları İsmail Hakkı Karadayı ve Hüseyin Kıvrıkoğlu ile emekli orgeneraller Aytaç Yalman ve Şener Eruygur gibi isimler de üyesi. 15 günde bir Moda Klubü’nde basına kapalı olarak toplana Encümen-i Daniş’in şimdiki Başkanı Necmettin Karaduman.


 


Alemdaroğlu niye teşekkür etti?


Karaduman, Ergenekon soruşturması kapsamında sorgulanan İstanbul Üniversitesi eski rektörü Kemal Alemdaroğlu, gazetelere verdiği ilanda Süleyman Demirel’in ardından Karaduman’a teşekkür etmişti. Karaduman, “Alemdaroğlu’nun yakından tanırım. Hemşerimdir, Trabzonlu’dur. Çok da değerli, yetenekli biridir.” diyor.


 


Merhum Cumhurbaşkanı Turgun Özal döneminde TBMM Başkanı olan Necmetin Karaduman, 1991 yılında aktif siyaseti bıraktıktan sonra 1993 yılında Encümen-i Daniş’e girmiş. Türk Parlamenterler Birliği İstanbul Şube Başkanı. Fethi Çelikbaş başkanlığı bırakınca en yaşlı üye sıfatıyla 3 yıl önce başkanlığa getirilmiş.


 


RÖPORTAJDAN ÇARPICI İFADELER:


 


Encümen-i Daniş, Abdulah Gül Cumhurbaşkanı olduktan sonra cumhurbaşkanına rapor göndermeyi bıraktı. Karaduman: “Rapor hazırlamamızı gerektirecek düzeyde gelişmeler yok henüz. Çok önemli bir durum olmalı.”


 


“Kanaatim Anayasa Mahkemesi AKP’yi kapatmaz ve kapatmaması da uygundur. Dünyada ve Türkiye’de gelişen konjonktürün maddi delillerin dışında etkili bir unsur olacağını düşünüyorum. Lakin Başbakan’a değil ama partinin bazı önde gelen siyasetçilerine siyaset yasağı uygulanabilir.”


 


“Encümen-i Daniş bir konuda rapor hazırlarsa bu ciddiye alınır.”


 


“27 Nisan Muhtırası’nı doğru bulmuyorum… Muhtrayı gerektiren bir ortam da yoktu.”


 


“Bugünkü kontrol mekanizmaları 28 Şubat’tan daha etkin çalışıyor. İşte son örneği Vahit Erdem’in özeleştirileri…”


 


“Encümen-i Danişderin devletin beyin takımı mı? Alakası yok, bunu samimiyetle inanmanızı rica ediyorum. Askerler bir fikri öne sürecek ve bu hemen tasvip görecek; Encümen-i Daniş’te katiyen böyle bir hava esmez.”


 


Çiller’den alternatif: Yüksek İstişare Heyeti


 


1995 yılında Anayasa değişiklikleri sebebiyle gönderilen mektup basına sızdıktan sonra Başbakan Tansu Çiller; eski başbakanlar, genelkurmay başkanları ve dışişleri bakanlarından oluşacak bir “Yüksek İstişare Heyeti” (YİH) kurulması görüşünü ortaya attı. Bu heyet Doğan Güreş, Yıldırım Akbulut ve Murat Karayalçın gibi isimlerin katılımıyla ilk toplantısını yaptı ancak toplantıların arkası gelmedi.


 


Bilinen üyeleri:


Hıfzı Oğuz Bekata ve Profesör Hikmet Altuğ gibi isimlerin başkanlığını yaptığı gruptaki bilinen bazı üyelerin isimleri şöyle:


 


Eski Cumhurbaşkanı: Fahri Korutürk,


 


Eski başbakanlar: Bülent Ulusu, Hasan Saka, Nihat Erim ve Suat Hayri Ürgüplü.


 


Bakanlar: Emre Gönensay, İlter Türkmen, Cahit Aral, Mustafa Aysan, Safa Reisoğlu


 


Emekli generaller Attila Ateş, Ahmet Çörekçi, Necdet Öztorun, Necdet Üruğ, Süreyya Yüksel, Nahit Özgür, İbrahim Şenocak.


 


Emekli büyükelçiler Oğuz Gökmen, Temel İskit, Fahir Alaçam, Oktay İşcen.


 


TBMM eski başkanı S. Osman Avcı, eski bakanlar Vefa Poyraz, İlhan Evliyaoğlu, Doğancan Akyürek, Mükerrem Taşçıoğlu, Ömer Ucuzal, Sadık Batum, Mete Tan,


 


Eski milletvekilleri Hakkı Kurmel, Mehmet Kaşıkçı, Doğan Öztunç, Muammer Alıcı, Salim Erel, Hilmi Çeltikçioğlu, Muhlis Arıkan, Erol Ağagil, Selahattin Güven ve Sami Kumbasar.


Eski senatör Osman Çetin. Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmenoğlu ve TBMM eski Başkanvekili Murat Sökmenoğlu.


 


Gazeteciler: Hüseyin Cahit Yalçın, Ahmet Emin Yalman, Falih Rıfkı Atay ve Yusuf Ziya Ortaç. Bugün Radikal yazarı Profesör Mustafa Aysan.


 


Kurucuları: Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Şemsettin Günaltay, Falih Rıfkı Atay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Refet Bele, Fahrettin Altay, Kazım Orbay, Kazım Özalp. Hasan Saka, Nihat Erim, Suat Hayri Ürgüplü Emekli Korgeneral Hasan Sağlam, Hukuk Profesörü Şener Akyol, eski bakanlar Mehmet Sağlam, Orhan Dikmen, İlhan Evliyaoğlu, eski İstanbul Belediye Başkanı Faruk Ilgaz, emekli tümgeneral Ahmet Serter, emekli vali ve senatör Cemal Tarlan.


 


Yaşlılık sebebiyle toplantılara katılamayanlar: Emekli tümgeneral İsmail Hakkı Akgün, Hukukçu Ekrem Amaç, emekli kurmay albay Emin Aytekin, eski içişleri bakanı Mukadder Öztekin, emekli koramiral Necmettin Sönmez, eski bakan Nüvit Yetkin, emekli kurmay albay Semih Yürük, emekli korgeneral Kemal Taran.


 


Son yıllarda ölen bazı üyeleri: Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhsin Batur, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Kemal Kayacan, emekli orgeneraller Kemal Atalay, Fikret Esen, Adnan Ersöz, Ragıp Uluğbay, İrfan Özaydınlı, emekli oramiral Haydar Olcaynoyan, emekli korgeneral Faruk Güventürk, emekli tümamiral Sezai Orkunt, eski bakanlar Hıfzı Oğuz Bekata, İlyas Seçkin, Tıp Profesörü Hikmet Altuğ, emekli büyükelçi Necdet Özmen.


 


Encümen-i Daniş’e sürekli bilgi verenler arasında Orgeneral Edip Başer ve Deniz Bölükbaşı da bulunuyor.


 


ÖNCEKİ BAŞKAN HER DÖNEMİN BAKANI


Önceki Başkan Fethi Çelikbaş’ın (1912 Burdur doğumlu) özgeçmişi:


Galatasaray Lisesi mezunu. Ankara Üniversitesi SBF dekanı. 1950’de DP Burdur Milletvekili. Menderes kabinesinde (20. Hükümet) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı. 1955'te DP'den istifa ederek Hürriyet Partisi'ni kurdu. 1957'de Hürriyet Partisi kendisini feshederek CHP'ye katıldı. 1960 darbesinden sonra Kurucu Meclis Odalar Temsilciliği yaptı. CHP Burdur milletvekili olarak yeniden TBMM'ye girdi. İnönü Hükümetleri’nde Sanayi ve Enerji Bakanlığı yaptı. CHP'den ayrılarak Cumhuriyetçi Güven Partisine katıldı. Mehmet Naim Talu Hükümeti’nde Gümrük ve Tekel Bakanlığı yaptı. Cumhuriyet Senatosu’na Cumhurbaşkanınca seçildi. 1987 seçimlerinde ANAP milletvekili olarak yeniden TBMM'ye girdi. 1989 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Turgut Özal karşısında Cumhurbaşkanı adayı oldu, 18 oy alarak siyasi kariyerini sonlandırdı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler