YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En etkili Müslümanlar listesindeydi, Meclis'e giriyor
AK Parti milletvekili adayı avukat Fatma Benli, başörtülü adayların mağduriyetten değil, yasağa rağmen mücadeleyi sürdürdüklerinden aday gösterildiğini söyledi.
En etkili Müslümanlar listesindeydi, Meclis'e giriyor
11 Nisan 2015 / 12:03 Güncelleme: 11 Nisan 2015 / 12:08

AK Parti tarafından İstanbul 2. bölge 8. sıradan milletvekili adayı gösterilen avukat Fatma Benli, yaptığı açıklamada, Kastamonulu bir ailenin evladı olarak İstanbul'un Sarıyer ilçesinde dünyaya geldiğini, üniversite eğitiminin ardından özellikle insan hakları alanında çalışmaya başladığını anlattı. 

Uzun yıllardır kadın hakları üzerine çalışmalar yapan Benli, Harvard Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok platforma konuşmacı olarak davet edildiğini ifade etti. 

Benli, 28 Şubat sürecinde yaşananları "akıl tutulması" olarak değerlendirerek, o dönemde bir duruşmadan başörtüsü gerekçesiyle çıkarıldığını hatırlattı. 

Başta başörtüsü sorunu olmak üzere kadın haklarıyla ilgili 10 binin üzerinde dosyaya baktığını kaydeden Benli, "Başörtülü adaylar mağduriyetliklerinden değil, yasağa rağmen mücadeleye devam ettiklerinden aday gösterildi. Beni duruşmalara alsalardı, duruşmalara giren normal bir avukat olacaktım ama almadıkları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gittim. Birleşmiş Milletler Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Komitesi'nde bulunarak, ilgili kararların çıkması için mücadele ettim" diye konuştu. 

En etkili Müslüman listesinde

Kadın hakları alanında yaptığı çalışmalarla ABD'nin Georgetown Üniversitesi ve Ürdün merkezli Kraliyet İslami Stratejik Etüdler Merkezi tarafından açıklanan "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" listesinde yer alan Benli, "Türkiye'de en çok dava açan ve dava kaybeden avukatım. Bir konuda başarısız olmak, daha doğrusu başarısız gibi zannedilmek, başka bir konuda yaptığınız çalışmaların ne kadar değerli olduğunu göstermektedir" ifadelerini kullandı. 

"Çözüm sürecini beraber yaşıyoruz" 

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Grubu Sekreteri olarak da görev alan Benli, sürece ilişkin daha fazla iletişime geçilmesinin gerekliliğine vurgu yaparak "Yazdığımız raporda bir çok şeyin uygulamaya geçtiğini gördüm. Süreci beraber yaşıyoruz. Türkiye olarak daha iyisini hak ettiğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler