YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"En büyük hayalim başbakan olmak"
"En büyük hayalim başbakan olmak"
30 Mart 2015 16:34
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fox Tv Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Başkanlık sistemini kesinlikle ihtimal dahilinde  görmüyorum. Tamamen Erdoğan'ın 'ben gündemde nasıl kalabilirim' telaşıyla AKP'de yaşanan zorlukları kamuoyunun gözünden kaçırmak için yaptığı konuşmalar" değerlendirmesinde bulundu.

"Bugün itibariyle hayaliniz nedir?" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "En büyük hayalim Başbakan olmak. Başbakan olursam özel hayatımda, yaşamımda elde ettiğim başarıları toplumsal olarak da Türkiye'ye yaşatmak istiyorum" yanıtını verdi.

Temiz siyasetin herkesin ortak arzusu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Gazetecilerin hapse girmediği bir Türkiye, ben gerçekleştirmeye talibim. Düşünceyi özgürce açıklama, ben gerçekleştirmeye talibim. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye, ben gerçekleştirmeye talibim. Yoksulluğu bu ülkenin tarihinde sıfırlamak 4 yıl içinde, yoksul hiç kimse olmayacak. Gerçekleştirmeye talibim. Emekliye iki aylık ikramiye. Gerçekleştirmeye talibim" dedi.

"Başkanlık sistemine" ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

"Nedir Türk modeli başkanlık? 'Ben oturacağım Cumhurbaşkanlığı koltuğunda, benim her dediğim olacak." Kimse kusura bakmasın, senin her dediğin olmaz. Benimde her dediğim olmaz, sizin de her dediğiniz olmaz. Neden? Bir toplumda yaşıyoruz, demokrasi var. Sonuçta kararı verecek olan halktır. Siz kendinizi halkın yerine koyup kendi kendinize don biçeceksiniz. Bu olmaz. Gereksiz ve lüzumsuz bir tartışmadır. Gündemi saptırmaya yönelik bir tartışmadır."

Başkanlık sistemini ihtimal dahilinde görüp görmediğinin sorulduğu Kılıçdaroğlu, "Başkanlık sistemini kesinlikle ihtimal dahilinde  görmüyorum. Tamamen Erdoğan'ın 'ben gündemde nasıl kalabilirim' telaşıyla AKP'de yaşanan zorlukları kamuoyunun gözünden kaçırmak için yaptığı konuşmalar" karşılığını verdi.

"Paralel yapıyla işbirliği yok"

"Çözüm Süreci"ne ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, "İki tarafta samimi değil. Bakın samimi olsa, HDP samimi olsa ya da işte onların temsil ettiği misyon samimi olsa çözüm sürecinin birinci maddesi 'yüzde 10 seçim barajını kaldırın' derler" diye yanıtladı.

"CHP'nin paralel yapıyla işbirliği yaptığı" iddialarının sorulduğu Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

"Bir; herhangi bir işbirliğimiz yok. İki; devletin içinde paralel bir yapı asla olmamalıdır. Devletin bir yapısı vardır. Çıtası Anayasada vardır. Cumhurbaşkanı, bakanlar kurulu, yasama, yargı, yürütme, bunların nasıl çalışacağı, devletin saydamlığı, Sayıştay, nasıl kamu harcamalarını denetleyecek. Bunlar, ana çatı budur. Onun dışında paralel bir yapı oluşturmak asla ve asla doğru değil. Soru şu; 12 yılda iddia ettikleri paralel yapıyı kim oluşturdu? CHP iktidarda değil, kendileri iktidarda.

'Bizi kandırdılar" diyor. Devleti yöneten adam 'beni kandırdılar' dediği andan itibaren o koltuktan ayrılması lazım. Neden? Senin istihbaratın var. Devleti en iyi sen bilirsin, atamaları sen yaptın, ben yapmadım ki. Valiyi ben tayin etmedim. Kaymakamı ben tayin etmedim. Emniyet müdürünü ben tayin etmedim. Genel müdürü, müsteşarı, müsteşar yardımcısını ben tayin etmedim. Tayin eden kim? Sensin."

 

AA

17:12
 // yılmaz
Vay be yine döktürmüşsün kemal ama sen yine hayal kurmaya devam et ancak rüyanda görürsün başbakan olmayı inş....
30 Mart 2015 17:12
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler