YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"En az Esad kadar suçlusunuz"
"En az Esad kadar suçlusunuz"
21 Ocak 2014 15:11
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Esed'in zulmünden şikayet etme hakkınız var. Ama öbür yandan diğer zulüm ve zalimleri desteklemekte de en az Esad kadar suçlusunuz" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşna Demirtaş, HSYK düzenlemesine değindi.

Demirtaş, şunları söyledi: "2010'da bu HSYK'yı savunan Başbakan, bu HSYK'yı yerin dibine sokuyor. 2011'de bu HSYK'ya karşı olan CHP, bu HSYK'yı savunuyor. Biz yine aynı noktadayız. Ne senin HSYK'an, ne öbürünün HSYK'sı... Bağımsız, tarafsız bir yargı mekanizması oluşturulması için biz anayasa değişikliğine hazırız dedik ve teklifimizi sunduk."

Demirtaş, "Biz BDP olarak anayasa düzenlemesine hazırız. Niye yasayı geri çekmiyorsunuz? Neden ısrarla Genel Kurul'a getirmeye çalışıyorsunuz? Dertleri başka çünkü. Bağımsız bir HSYK gibi bir dertleri yok. Biz bu düzenlemeyi Genel Kurul'da da komisyonda da asla kabul etmeyeceğiz. Eğer bu haliyle bu yasa geçerse Cumhurbaşkanı veto etmeli." diye konuştu. Demirtaş, "Partiler kabul etmedi, yalanının arkasına sığınmayın. Siz ısrarla HSYK düzenlemesinin arkasından koşarsanız başınıza ne kadar büyük belalar aldığınızı çok yakın zamanda göreceksiniz. Çünkü siz bağımlı yargı oluşturursanız bugün size bağlı olur, haftaya başkasına bağlı olur." dedi.

Uludere katliamına da değinen Demirtaş, şunları ifade etti: "Siz kendi talimatlarınız bugün Roboski katliamının üstünü örtmeyi başarabilirsiniz. Ama insanlık suçu dosyaları zaman aşımına bile uğramaz. Bugün sizin yargıçlarınız görevde, siz başbakansınız. Herhalde iktidarınız sonsuz değil. Herhalde size bu bağlı bu yargıçlar savcılar da görevlerini kaybedecek. Bir gün bu ülkede o dosyaların başına vicdanı, ahlakı olan savcılar, yargıçlar gelecek. O gün de olsa Roboski'nin hesabını vereceksiniz. Üstünü örtemeyeceksiniz."

Suriye'deki işkence fotoğraflarına da değinen Demirtaş, şöyle konuştu: "Esad zulmünün 2011'de ortaya çıkmadığını biliyoruz. Bunu bilmeyenler Esad'la tatil yapanlardı, burada ağırlayanlardı. Sanki Esad'ın zulmü bugün ortaya çıkmış gibi ortalığı velveleye vermeye gerek yok. Esad, kendi zulmünde boğulmaya mahkum olan bir diktatör olarak zaten son günlerini yaşıyor. Suriye'de Esad kadar acımasız gruplar var. Onlar da zulüm ve işkence yaptılar."

Demirtaş, "Esad zulmünden şikayetçi olanlar AKP iktidarı. Zulümden şikayet etme hakkınız var. Ama öbür yandan diğer zulüm ve zalimleri desteklemekte de en az Esad kadar suçlusunuz. Orada El Kaide'yi yerleştirerek güç oluşturmasını sağlayan temelde Türkiye'nin desteğidir. Bunu da Esad'a güç oluşturmak için yapmadılar. En büyük korkuları Kürtlerdir. Rojava'da Kürtler statü kazanmasın diye başından bu yana oradaki çeteleri destekleyen Türkiye bugün kendi kazdığı kuyuya düşmekle karşı karşıyadır." ifadelerini kullandı.

MİT'in TIR'larına da değinen Demirtaş, "O TIR'larda Suriye'de çetelerinize silahların gittiğini dünya alem biliyor. MİT'in görevi buymuş. MİT'in kanununda bu yazmıyor. Bunu da yakalayanlar paralel yapılarmış. Olabilir. Bu paralel yapılar sizin kirli işlerinizi ortaya çıkarıyor." diye konuştu.

Paralel devlet iddialarına da değinen Demirtaş, şunları söyledi: "Başbakan ve bakanlar 17 Aralık'tan bu yana paralel yapıları itiraf ediyorlar. Ama tek bir belgesini görmedik. Görevden almalar, yer değiştirmeler dışında hiçbir işlem yapmıyorlar. Madem paraleldir, talimatları başka yerden alıyor; bunun belgesini ortaya koyacaksın." Demirtaş, "Bunu yapmazsan demek ki paralel yapılarla hesaplaşma derdin yok. Sen paralel yapıyı tasfiye edip yerine kendi paralel yapını oluşturuyorsun demektir. Şu anda yaptığın gibi." dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler