YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emrullah İşler: İsrail açıkça kınanmıyor
Emrullah İşler: İsrail açıkça kınanmıyor
19 Temmuz 2014 19:19
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Gazze'yle ilgili mesaj yayınlayan Fethullah Gülen'e tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, İsrail'in Gazze saldırılarına ilişkin, "Çocuklar, kundaktaki bebekler ve masum siviller ölüyor. Dolayısıyla bizim bu saldırıları tasvip etmemiz mümkün değil. Bunu şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz. Türkiye olarak da uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek için her türlü çağrı ve girişimde bulunduk" dedi.

İşler, ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde, gazetecilerin İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Gazze'de bir insanlık trajedisi yaşandığını belirten İşler, "Mübarek ramazan ayında sürekli Gazze halkı bombaların altında yatıyor, kalkıyor. Her gün yapılan bu saldırılar neticesinde masum siviller ölüyor. Çocuklar, kundaktaki bebekler ve masum siviller ölüyor. Dolayısıyla bizim bu saldırıları tasvip etmemiz mümkün değil. Bunu şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz. Türkiye olarak da uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek için her türlü çağrı ve girişimde bulunduk. Temenni ederiz ki bu saldırılar bir an önce durur" diye konuştu.

Bu saldırıların asıl hedefinin Filistin'de son günlerde yapılan uzlaşı olduğunu ifade eden İşler, şunları söyledi.

"Filistinliler kendi aralarında bölünmüş durumdalardı. O bölünmüşlük giderildi. Uzlaşı hükümeti kuruldu. Akabinde de bu saldırılar geldi. Bu saldırıların hedefi Filistinlileri bölüp parçalamak ama bunu yaparken de sahilde oynayan çocuklar vuruldular ve 'biz teröristleri öldürüyoruz' diyorlar. O çocukların acaba hangisi teröristti? Böyle bir şey olabilir mi? Filistin halkı acımasız bir şekilde öldürülüyor. Maalesef İsrail yıllardır aynı şekilde zaman zaman saldırılar yapıyor ve bir devlet terörü estiriyor. Bu devlet terörü karşısında tabi ki uluslararası kamuoyunun sessiz kalması son derece anlamlı ama en önemlisi, belki de en kötüsü İslam coğrafyasından bir ses çıkmaması. Doğrusu İslam dünyası açısından bu durum son derece düşündürücü ama biz herkes sussa bile bu zulüm karşısında sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. İnşallah en kısa zamanda bu saldırılar durur."

İşler, bir gazetecinin, Almanya'nın İsrail'in savunma hakkını kullandığı yönündeki açıklamasına ilişkin sorusu üzerine, bu ülkelerden gelen siyasi desteğin aslında İsrail'i cesaretlendirdiğini ve teşvik ettiğini kaydederek, "İsrail bundan dolayı da pervasız bir şekilde Amerika'dan ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinden aldığı destekle saldırılarına devam ediyor. Filistinlileri terörist görerek masum insanları katlediyor. Bu İsrail'in herhangi bir meşru müdafaa hakkını kullanarak yapabileceği bir saldırı değil. İsrail'in neresine, nasıl bir şekilde zarar gelmiş? İsrail vurduğu zaman Filistin tarafından birtakım etkisiz füzeler atılıyor. Filistin tarafı etkin bir saldırı yapsa da İsrail tarafı da 'savunma hakkımızı kullanıyoruz' dese o zaman makul kabul edilebilir. Böyle bir şey yok, yıllardır aynı şeyleri görüyoruz" yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, "Fethullah Gülen'in Filistin halkı için taziye mesajı yayımladığını ancak açıklamasında İsrail'i kınayamadığını" söyleyerek görüşlerini sorması üzerine İşler, "Doğrusu Pensilvanya'dan gelen açıklamalara baktığımız zaman göstermelik birtakım ifadeler var ama İsrail'in adı anılmıyor ve İsrail açıkça kınanmıyor. Zaten daha fazlasını doğrusu beklemiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler