YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Emeğe saygısı olmayan bir iktidar iş başında"
"Emeğe saygısı olmayan bir iktidar iş başında"
"Emeğe saygısı olmayan bir iktidar iş başında"
18 Ekim 2008 / 19:20 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bazı sendika, meslek kuruluşu ve siyasi partilerin Ankara örgütleri tarafından Kolej Kavşağı'nda ''AKP'ye Dur Diyelim'' mitingi düzenlendi.
Sıhhiye Toros Sokak'ta toplanan katılımcılar, ellerindeki hükümeti protesto eden döviz ve pankartlarla, sloganlar atarak Kolej Kavşağı'na yürüdüler.


KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Karakaya, mitingde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin, ''emekçilerin sosyal, ekonomik, demokratik taleplerini görmezden geldiğini ve haklarını gasp ettiğini'' öne sürdü.


AK Parti'nin iktidar olduğu dönem boyunca sürekli ''büyümeden'' bahsettiğini, ancak bu büyümenin toplumun refahına yansımadığını savunan Karakaya, emekçilerin alım gücünün gerilediğini, vergi yükünün artması nedeniyle de yoksullaştıklarını iddia etti. Karakaya, ''Kredi kartı ve banka kredileri gibi yollarla nüfusun büyük kısmı bu süreçte borç batağına sürüklenmiştir'' dedi.


AK Parti'nin, ''ülkeyi hızla ekonomik, siyasal ve toplumsal uçurumun eşiğine sürüklediğini'' ileri süren Karakaya, ''Devam eden zamlar ve hak kayıpları, bizi tüm emek ve demokrasi güçleri ile birlikte 'Yolsuzluğa, Yoksulluğa, Zamlara, Hak Gasplarına Karşı AKP'ye Dur Diyelim Mitingi'ni yapmaya zorlamıştır'' diye konuştu.


Karakaya, ''zamların geri çekilmesi, yolsuzluklara son verilmesi, hak kayıplarının durdurulması gerektiğini'' istedi.


DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko da AK Parti'nin, ''sadece laiklik karşıtı eylemlerin değil, yolsuzluğun, yoksulluğun ve hak kayıplarının da odağı olduğunu'' iddia etti.


''Emeğe saygısı olmayan bir iktidarın iş başında olduğunu'' öne süren Beko, AK Parti'nin demokrasiyi geliştirecek adımlar atmadığını, 12 Eylül'ün aşılmasını sağlayacak düzenlemelerden kaçındığını savundu.


İMKB ve bazı sektörlerin yabancıların eline geçtiği görüşünü dile getiren Beko, ''Türkiye, adeta bahis alanına dönüştü'' dedi.


TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ramazan Pektaş da konuşmasında, Hükümet'in özelleştirme ve kentsel dönüşüm konusundaki uygulamalarını eleştirdi. Pektaş, ''Kendilerine 'ak' diyenlerin ne kadar ak olmadıklarını artık sağır sultan bile duymuş, takke düşmüş kel görünmüştür'' diye konuştu.


Pektaş, iktidarın eleştiriye tahammül göstermediğini savunarak, herkesin ''yetkili ağızlarca azarlandığını'' ileri sürdü.


Katılımcıların, üzerinde AK Parti amblemi bulunan balonları patlatıp, Hükümet'in uygulamalarına karşı ellerindeki kırmızı kartları göstermesinin ardından, miting müzik dinletisiyle sona erdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler