YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EMASYA’ya dönüş yok
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, “EMASYA” tartışmalarına açıklık getirdi: Biz, hiçbir zaman 1990’lara ve o dönemin hukuk düzenine dönmek istemiyoruz. EMASYA Protokolü’nün geri gelmesi mümkün değil.
EMASYA’ya dönüş yok
01 Mart 2016 / 08:27 Güncelleme: 01 Mart 2016 / 08:32

Askere doğrudan müdahale yetkisi vermesi dolayısıyla tartışılan ve 2010 yılında kaldırılan “Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü” anlamına gelen EMASYA Protokolü'ne dönüleceği iddialarına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün açıklık getirdi.

EMASYA Protokolü'nün geri gelmesinin mümkün olmadığını söyleyen Üstün, “Biz, hem hukuki çerçeve açısından baktığımızda hem de fiili durumlar açısından baktığımızda, hiçbir zaman 1990'lara, 1990'ların hukuk düzenine geri dönmek istemiyoruz” dedi.

HUKUKSAL SÜREÇ İŞLİYOR

Terörle mücadele kapsamında hukuksal sürecin işlediğini ifade eden Üstün, şunları kaydetti: “Yasalar, valilerin ihtiyaç duydukları anda İller İdaresi Kanunu'na göre askeri birliklerden istedikleri zaman istifade etme hakkını kendilerine veriyor. Ben bu durumun bir hukuki sıkıntı meydana getireceğini düşünmüyorum. Ancak terörle mücadeleye ilişkin daha etkin bir takım talepler varsa bunlar demokratik kurallar çerçevesinde, hukukun üstünlüğü çerçevesinde gözden geçirilebilir.”

Türkiye'nin, hep potansiyel güç ve ivme kazandığı dönemlerde bir takım aktörlerin devreye girmesiyle darbelere muhatap bırakıldığını belirten Üstün, “Türkiye'nin geri kalmasının sebebi, Cumhuriyet döneminde savaş görmemesine rağmen bir Almanya, bir Fransa olamaması, beş yılda bir muhtıra, on yılda bir darbelerin devreye girmesidir. İrticayı öne sürerek darbe yapanlar Türkiye'nin geri kalmasına sebep olmuşlardır” diye konuştu.

2010'DA KALDIRILDI

EMASYA Protokolü, 7 Temmuz 1997 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalandı. Protokol, toplumsal olaylarda askere doğrudan müdahale etme yetkisi veriyordu. Protokol 2010 yılında devre dışı bırakıldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler