YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"EMASYA olmazsa olmas değil"
Çelik: EMASYA, güvenlik açısından 'olmazsa olmaz' değil
"EMASYA olmazsa olmas değil"
05 Şubat 2010 / 19:32 Güncelleme: 05 Şubat 2010 / 19:36

AK Parti Genel Başbakan Yardımcısı Hüseyin Çelik, EMASYA'nın güvenlik açısından 'olmazsa olmaz' olmadığını; iki tarafın da mutabakatı ile bunun gündemden kaldırıldığını ifade etti.
 

Hüseyin Çelik, MKYK toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısında, toplantıda görüşülen konular ve gündemle ilgili açıklama yaptı.
 

Baykal'ın EMASYA protokolünün iptal edilmesiyle ilerde yetki kargaşası doğacağına yönelik eleştirilerini gündeme getirdiğini ifade eden Çelik, EMASYA'nın 1997 yılında uygulanmaya başlandığını belirterek, bu tarihten öncede toplumsal olayların olduğunu kaydetti.
 

Çelik, valilerin yasaya göre ihtiyaç olması durumunda iç güvenlik birimlerinden yardım isteme hakkına sahip olduğunu söyledi. Çelik, EMASYA'nın güvenlik açısından 'olmazsa olmaz' olmadığını; iki tarafın da mutabakatı ile bunun gündemden kaldırıldığını ifade etti.
 

Çelik, Baykal'ın Arınç ile ilgili söylediklerinde de çarpıtmalar olduğunu söyledi.
 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün kurulmuş olmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, bunu psikolojik harekât olarak değerlendirmesini yadırğadığını söyleyen Çelik, "Sayın Bahçeli bir akademisyendir. 'Kamu diplomasisi' kavramının dahi ne olduğunu bilmemesini çok yadırgadığımı ifade etmek istiyorum. Kendi danışmanları ya, kendisi yanlış yönlendirmiştir. Bunu darbeler dönemindeki psikolojik harekâte benzetmesinden hayretler içinde kaldığımızı bilmenizi isterim." diye konuştu.
 

Başbakan Erdoğan'ın 'demokratik açılım' çerçevesinde hangi sanatçılarla bir araya geleceği yönündeki bir soruya ise Çelik, 3 seans halinde yapılacak toplantının ilk görüşmesinin 20 Şubat tarihinde yapılacağını söyledi. Çağırılan sanatçıların "Türkiye'nin en önemli sanatçıları" gibi bir iddianın içinde olmadıklarını vurgulayan Çelik, çağrılan isimlerin belli kesimlerin temsilcisi olarak da görülen kişiler de olduklarını ifade etti. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler