YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elini İnönü'nün bıyıklarından çek
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin önemli değerlendiremlerde bulundu. Baykal, diğer 2 maddenin de düşmesi durumunda tüm pakete evet diyeceklerini söyledi...
Elini İnönü'nün bıyıklarından çek
04 Mayıs 2010 / 14:19 Güncelleme: 04 Mayıs 2010 / 14:42

Partsinin grup toplantıısnda gündeme ilişkin önemli değerlendrimelerde bulunan CHP lideri Baykal, konuşmasına Başbakan Erdoğan'ın İnönü'ye yaptığı Hitler benzetmesini eleştirerek başladı.  Deniz Byakal, "Hangi ülkenin başbakanı böyle sözler eder bu Uganda'da bile olmaz" diye konuştu...

İşte Baykal'ın sözlerinin satır başları;

İnönü bir memelekette namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmalı demişti. Başbakan bunu da sevmiyor

* Başbakan’ın 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’yü Hitler’ benzetmesi tüm Türkiye’de bir infial yaratmıştır. Başbakan’ın ülkeyi kuran bir insanı, bir tarihi şahsiyetin Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı tarafından Hitler’e benzetildiğini duymak tam bir şok olmuştur.

 

* Bu değerlendirmenin ortaya çıkmasının altında 2 neden vardır. Birincisi milletimizi Başbakan’ın sözlerini İnönü’ye yakıştıramamıştır.

 

* İkincisi bu ithamı Türkiye Cumhuriyeti başbakanına yakıştırtamamıştır. Bu itham milletimizi rencide etmiştir.

 

İNÖNÜ HİTLER İDİYSE, ATATÜRK NEDİR?

 

* Bunu söyleyen neden söylüyor, altında ne yatıyor? Başbakan’a sormak istiyoruz. Eğer İnönü Hitler idiyse, Atatürk nedir?

 

* Eğer İnönü Hitler idiyse Türk milleti nedir? Şaşkın… İnönü’ye hakaret ettiğini sanıyor Türk milletine hakaret ediyor…

 

* Sayın Başbakan elini ve dilini İnönü’nün bıyıklarından çek.

GEL BENİMLE HESAPLAŞ


Eğer İnönü’yle bir hesabın varsa İnönü öleli 40 sene oluyor. Gel benimle hesaplaş. İnönü kim? Bir milli mücadele içinde bağımsız bir Türkiye’yi kuran iki önemli kişiden biri. Türkiye’nin bağımsızlığını sağlayan bir kahraman. Ülkeyi çağdaş modern bir devlet haline dönüştürmek için mücadele eden bir insan.


Bu mücadeleyi cephede ve devlet adamı olarak vermiş. Tüm dünyanın saygısını ülkesi üzerine çekmeyi başarmış ve günü geldiği zaman tek parti rejiminde devraldığı ülkeyi çok partili döneme, iktidardan uzaklaşmayı bir şeref sayarak geçmiş dünyanın hayranlığını kazanarak, arkasında hiçbir yolsuzluk iddiası bırakmadan inmeyi başarmış bir insan.


Hitlermiş… Hitler kim. Demokratik bir toplumun imkanlarını kullanarak Weimar Cumhuriyetini seçimi kullanarak iş başına gelip tarihin yazdığı en büyük diktatörlüğü, milyonlarca insanın ölümünün doğrudan sorumlusu olan bir insan.


İnönü bir barış adamı, vatanı işgalden kurtarmak için çalışmış. Bir devlet adamı. Ülkesine demokratik rejimi çok partili rejimi getirmiş, ülkeye demokratik hak ve özgürlükleri taşımız ve bunu misyon olarak taşımış. Buna diyeceğiz ki Sen Hitlersin.


1 MART TEZKERESİNİ SAVUNAN ZİHNİYET

İnönü kim Hitler’in dünyayı attığı ateşten Türkiye’yi kurtarmak için tarihin hayranlıkla izlediği en büyük diplomasi zaferini kazanan insan.


Bir an düşünün, o gün 1 mart tezkeresini savunan zihniyet iş başında olsaydı Irak'ta 1 milyon Müslümanın ölmesine destek vermeyi içine sindiren zihniyet iş başında olsaydı ne olurdu?


İnönü Hitler’in ordularını da Stalin’in ordularını da Anadolu’nun topraklarına sokmamayı başarmış insandır.


GÜNEYSU’DAKİ ÇOCUKLARA NE OLURDU
 
Eğer İnönü bu politikasını 2. dünya savaşında başarıyla uygulayamasaydı, 2003 zihniyeti iş başında olsaydı. Acaba Güneysu’daki çocuklar Stalin’in ordularını girdiği topraklarda nasıl bir gelecekle karşı karşıya kalırlardı.


İnsanoğlu böyledir. İsmet İnönü Anadolu’da yaşana insanlarımızın hiçbirinin kimliğini çiğnenmesini kabul ermemiş bir insandır.


En büyük haksızlıklara en büyük iftiralara maruz bırakılmış insandır. Anadolu’nun dinini imanını ırzını şerefini kurtarmış insanlara bunca yıl sonra bir başbakan sıfatıyla bu sözleri söylemeyi içine sindiren bir anlayışa acaba ne söylemek gerekir.


TERBİYESİZLİK YAPMAMAK ÇOK MU GÜÇ

 

Bugün Rize Güneysu’daki çocuklarımız İsmet İnönü’nün tanıştırdığı çay üretimiyle büyümüş insanlardır.

Bu insanlara karşı şükran duygusundan vazgeçtik en azından terbiyesizlik yapmamak çok mu güçtür. Bu sözlerin ardında kötü niyet var asma büyük bir cahillik de var.

UGANDA'DA BİLE OLMAZ

İnönü hazırladığı beyanname ile Demokrat Parti’nin Serbest Fırka’nın akıbetine uğramamasını sağlamış insandır. Hitlermiş... Hitlerden kaçan bilim adamları İnönü’nün Türkiye’sine sığınmıştır.


Bu olay Başbakan’ın kimliğinin halet-i ruhiyesinin tekrar ortaya çıkmasını sağlamıştır. Görülmüştür ki başbakan Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi değerleri ile barışık değildir. Dünyanın neresinde bir başbakan eski bir cumhurbaşkanına böyle bir benzetme yapar. Böyle bir şey Uganda’da dahi olmaz.

TERÖR ÜLKENİN EN ÖNEMLİ SORUNU

 

Geçtiğimiz hafta bütün milletimiz büyük acılar yaşadı. Terör yeniden hortladı ve kısa bir zaman aralığında 18 şehit verdik. Terör saldırılarının nitelik değiştirdiğine şahit oluyoruz. Sınır boylarında değil ülkenin en sakin olması beklenen bölgelerinde, Karadeniz’de, iç Anadolu’da saldırılara şahit olduk.

  

Ateş sadece düştüğü yer değil bütün Türkiye’yi yaktı. Kimisi 1 yaşındaki çocuğunu bıraktı kimisi nişanlısını bıraktı. Bir kez daha gördük ki terör bu ülkenin en önemli sorunudur.

 

Reşadiye saldırısından itibaren birileri hala bu saldırılarda Ergenekon parmağı arıyor. Olayın adını dahi Türkiye’yi yönetenler doğru koyamamıştır. Türkiye’nin iktidarı bu sorunun kavramaya ihtiyacı vardır.

 

DIŞ TİCARET AÇIĞI 2 KAT ARTTI

 

Ekonomi ilgi çekici bir seyir gösteriyor. Türkiye’de çok ciddi bir dış açık verme tablosunun yeniden ortaya çıkmaya başladığını gördük. Dış ticaret açığı 5.32 milyar dolara ulaşarak iki kat artmıştır. Dış ticaret alarm vermeye başlamıştır. Türkiye ekonomisi üreten bir ekonomi olmalıdır diyoruz.

 

Hazıra dayalı ekonomi politikası aşınız üretime yönelin diyoruz ama işaretler yanlışın tekrarlandığını bize gösteriyor. Enflasyon tekrar 2 rakamlı hale dönüşmüş, faizler bu gelişmelerin etki altındadır.

 

ET KRİZİNİN NEDENİ YANLIŞ EKONOMİ POLİTİKASI

 

Türkiye bir et krizi yaşıyor. Bunun altında yıllarca izlenmiş yanlış ekonomi politikası yatmaktadır. Bu politika hayvancılığın daha büyük darbe yemesine neden olacaktır.

Bu krizin çıkış noktası ülke hayvancılığının geliştirilmesidir. Yem fiyatları artmış, süt ve et fiyatları sabit bırakılmış, damızlık hayvanlar kesime gönderilmiştir. Besiciler büyük sıkıntıya düşmüştür. Dökme suyla değirmen dönmez. Dışarıdan et ithal ederek ihtiyaç karşılanmaz. Bir an önce yapılması gereken besiciliği desteklemektir.

Bugün hayvan varlığımız cumhuriyetin ilk yıllarının dahi altına düşmüştür. At balık Kurumu Türkiye’de hayvancılığı desteklemek üzere kurulmuş olmasına rağmen hayvancılığa darbe vuracak et ithalatını gerçekleştiren kutrum haline dönüştürülmüştür.

 

HEPİMİZ 'EVET' DİYECEĞİZ

 

Deniz Baykal, Anayasa değişikliği teklifi konusundaki görüşlerini açıklarken, ''Açıkça ifade ediyorum, eğer TBMM'de o iki maddede düşerse kalan maddelerin referanduma gitmeden TBMM'de gerekli olay ulaşması için hepimiz elimizden gelen gayreti sergileyeceğiz. Oy vermediğimiz, katılmadığımız bu anayasa değişikliği oylamasına son turda 'evet' oyu vereceğiz'' dedi.

korkuları belli oldu...
 // ibrahim çelikoğlu
Yıllardır yargıyı öyle bir örgütlemişlerki,yargının hukuk kurallarına göre çalışması bile ödlerini koparıyor.Demekki yargı bağları öyle bir kuvvetliki kopmaz ayrılmaz.Bu nasıl olabilir?"At keseye kese dolsun."Oturup paylaşıyorlar,bir sana,bir bana.Böylece memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş,istedikleri onlarla iş yapabiliyor.İstemedikleri "inanç sahipleri" aç susuz kalacak,iftiraya maruz bırakılacak,sokak magandaları düzen kuracak.Orman kanunlar...
04 Mayıs 2010 19:23
ONUNDA AVUKATLIĞI SANA KALSIN !
 // SALİH
Sn.Baykal inönü'nün mirasıda avukatlığıda her şeyi senin olsun güle güle gör hayrını sakın Erdal İnönüye kaptırma belki bir iki oyunuz azalır !...
04 Mayıs 2010 14:50
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler