YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elif Şafak seçim sonuçlarını hazmedemedi
Elif Şafak seçim sonuçlarını hazmedemedi
04 Kasım 2015 08:09
Türkiye'yi her fırsatta dünyaya şikayet eden Şafak, seçim sonuçları hakkında İtalyan gazetesine verdiği röportajda skandal sözlere imza attı

AK Parti'nin seçim zaferini hazmedemeyerek bunu "korku"ya bağlayan Şafak, Merkel'in Türkiye'yi ziyaret etmesinden de şikayetçi oldu, adil bir seçim yapılmadığı iddiasında bulundu.

Seçimlerin ardından İtalyan La Repubblica gazetesinden Marco Ansaldo'ya bir mülakat veren Elif Şafak, kimsenin beklemediği bu sonucun, herkesi olduğu kadar hükümeti ve bu kadar dolu bir zafer beklemeyen Başbakan'ı da şaşırttığını söyledi.

Tüm anketlerin yanıldığını aktaran Şafak, "Ne politika uzmanları, ne akademisyenler, ne gazeteciler, ne analizciler ne de politikacılar bunu beklemiyordu. Her şeye rağmen, bu sonuç o kadar da şaşırtıcı değil. Bazı nedenler var ve bunların nedenleri sükunetle analiz edilmeli. Sorun, bugün Türkiye'de çok az kişinin sükunet içinde olmasıdır" diye konuşarak seçim sonuçlarından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Şafak seçimin ardından yaşanan atmosferi ise, "Tüm samimiyetimle söylüyorum, Türkiye'deki demokratlar, liberaller ve muhalefetin kalbi kırıldı. Onlar, ülkelerinde kendilerini sanki sürgünde gibi hissediyor. Toplumun yarısı, kendini yalnız ve demoralize olmuş hissediyor" iddiasında bulundu.

AK PARTİ'NİN ZAFERİNİ KORKUYA BAĞLADI

Bu sonuca ulaşılmasında 7 Haziran'dan beri özellikle 3 faktörün etkili olduğunu söyleyen Şafak, bunların; ekonomik ve politik istikrarsızlık ile şiddet ve terör eylemleri olduğunu belirtti.

Şafak, bir hükümet kurulamamasından dolayı insanların gelecek ve "Türkiye'nin en kötü dönemi" diye nitelediği 70'li yıllardaki siyasi kargaşa ortamına dönme korkusu yaşadığını ifade ederek, iktidar partisinin de bu eski korkudan faydalandığını savundu.

HDP'NİN TUTUMUNU GÖRMEZDEN GELDİ

HDP'nin PKK karşısındaki akıl almaz tutumunu görmezden gelen Elif Şafak, Selahattin Demirtaş'ın, PKK'nın şiddetini eleştirdiğini, ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Ancak PKK'nın terör eylemlerini öne çıkarmadı.

Ankara saldırısından sonra HDP'nin mitinglerini iptal ettiğini hatırlatan Şafak, "Onlar açısından adil bir seçim olmadı. Bu beni çok üzüyor. Ancak PKK'ya da çok öfkeliyim, çünkü onların şiddeti ve kan dökmesi yüzünden demokratik Kürtler destek kaybetti" değerlendirmesini yaptı.

MERKEL ZİYARETİNİ BİLE ÇARPITTI

Şafak, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in, seçimlerden kısa süre önce İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyareti de çarpıtararak şu sözlere imza attı:

"Erdoğan ve O'nun partisine moral bakımından bir destek oldu. Şüphe yok: onların meşruiyetini artırdı. Avrupa Birliği (AB), seçimlerden önce Türkiye'nin ilerleme raporunu yayımlamadı, o dosyada hükümetin eleştirildiği bir sır değil. Tüm bu sessiz destek, iktidar partisinin güçlenmesine yol açtı" diyerek Avrupa Birliği'nin bu tutumundan dert yandı.

sevgi
 // gül argu
hanım hanım sadece KOCAMAN sevgi var akp ye oraya buya şikayetleriniz bizi daha cok hükümetimize bağlıyor sizinde fikirleriniz hic umursamıyoruz .fark edemiyorsunuz. ...
04 Kasım 2015 Çarşamba 11:35
yalak
 // zafer
kocasıyla beraber paralel örgütün yalağından su için birinden ne söylemesi beklenir. hdp seçim çalışması yapmamışmış, ömründe hiç doğuya gittinmi sen....
04 Kasım 2015 Çarşamba 08:21
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler