YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektriğe gizli zam yapıldı mı?
Enerji Bakanı Taner Yıldız, DEDAŞ ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasındaki 'elektrik savaşı' ile bu ay elektrik faturalarının zamlı geldiği yönündeki iddiaları yanıtladı.
Elektriğe gizli zam yapıldı mı?
23 Ocak 2015 / 11:20 Güncelleme: 23 Ocak 2015 / 11:27

Enerji Bakanı Taner Yıldız, gündemdeki önemli konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile DEDAŞ arasında yaşanan krize değinen Yıldız, belediyelerin yüksek miktarda elektrik borçları olduğunu, bazı belediyelerin bunları yapılandırdığını, bazılarının ise buna yanaşmadığını söyledi.

"Ödeyenle ödemeyen aynı haklardan mı yararlanacak?" diye soran Yıldız, bazı bölgelerde son elektrik faturalarının zamlı olduğu şeklindeki iddialara da "Ne açık ne gizli, zam yok" yanıtı verdi. 

Bakan Taner Yıldız'ın, gündemdeki önemli iki konuya ilişkin değerlemdirmeleri şöyle:

"Şirketler özelleştirildi, kamuda da olsa benzer şekilde tahsilat oranları artırılmalı. Artı bir para istenmiyor, kulanılan elektriğin parası isteniyor. Bu sadece o bölge için değil her yer için geçerli... 
Toplam borç 251 milyon TL. Siirt'in 1.1, Batman'ın 22, Şırnak'ın 24, Mardin'in 46, Diyarabakır'ın 88,

Şanlıurfa'nın 68 milyon TL borcu var

Diyarbakır'da sadece artıma tesisinin 49 milyon TL'ye yakın borcu var. Şirket bunun ödenmesini istiyor; taksit yapalım, vade uygulayalım diyor. 'Biz hiçbir şekilde ödeme planı veremiyoruz' deniyor. Ödeme planı veren belediyeler de var. Örneğin Batman ve Şırnak belediyeleri ödeme planı sunmuşlar ve elektrikleri açık. Batman ile Diyarbakır belediyeleri arasında siyasi bir farklılık da yok. Batman 'ödeyeceğiz' diyor ama Diyarbakır bunu demiyor. 

Bir kısım yerlerde elektriğin cebren açıldığını gördük, kanuni işlemi yapmak zorundayız. İyi niyetli vatandaşlara her türlü kolaylığın gösterileceğini söylemek istiyorum. Konuyu, tüm bilgileriyle, salı günkü Bakanlar Kurulu'nun gündeminde de taşıyacağım.

"Ödeyenlerin hakkı ne olacak?" 

Ödeme planlarını sunsunlar... Hiçbir özel sektör ve kamu çalışanı elektrik ya da su kesmek için görev yapmamaktadır. Ama kanun ve mevczuat çerçevesine gereğini yapmak durumundalar. Mahkeme kesintiler için yürütmeyi durdurma karArı aldı. İçme suyuyla alakalı elektrik açılmış oldu.
Yargı mensuplarıyla da bunları paylaşmamız lazım. Orada kamu görevi yapan kişiler görevlerini yapmayacaklar mı? Ödeyenlerin hakkı ne olacak? Ödeyenle ödemeyenin aynı haklara sahip olamayacağını biliyoruz. Tüm BU konuları Bakanlar Kurulu'na taşıyacağım..."

'Elektriğe zam' iddiaları

"Ne açık ne de gizli bir zam söz konusu değil. Abone gruplarına göre, tarifeler tüm yurtta aynı. Fatura dönemiyle alakalı bir durum söz konusu.

Aylık faturaları kesmeleri lazım, aksamalar olduğunu gördük ve ikazları yaptık. Ancak kullanılan elektriğe ekleme söz konusu değil. Ödeme planlarında, özellikle Antalya'da, kredi kartı uygulaması bile koyduylar. Taksit de yapılıyor; bir peşin 3 taksitle ödeme imkanı sağlanıyor..."

adalet gecikince
 // Ömer
Kral faiz haram diye parayı siyonizme hizmet eden bankalara aktarır onlarda o parayı müslümanlara faizle verip paradan para kazanır. Paralelciler ise YouTube'da en çok izlenen videolara reklam vererek müslümanlardan topladığı haraç ve şantaj paralarını yine reklam adı altında yahudilere verir.İktidar ise özelleştirme adı altında kamuya ait kurumlarını birilerine şartnamelerle! verir peşinden vatandaştan haraç alır gibi faturaları şişiriyor.Acaba iktidar kimden yana? vatandaştan mı yoksa ...?...
23 Ocak 2015 Cuma 16:34
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler