YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"EL-Kaide ile yatarsan böyle şaşı kalkarsın"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep'teki temasları kapsamında Sanayi Odası'nı ziyaret etti.
"EL-Kaide ile yatarsan böyle şaşı kalkarsın"
03 Ekim 2013 / 19:03 Güncelleme: 03 Ekim 2013 / 19:13

Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, gazetecilere açıklama yaptı. Huzur ortamına ihtiyaç olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Huzur ortamına ihtiyacımız var. Bunun sağlanması lazım. Bu ortam sadece Gaziantep'e bağlamında değil. Sizin büyük ölçüde ihracat yaptığınız Ortadoğu açısından da son derece önemli. Ortadoğu'nun bir kan gölüne dönmesini asla istemeyiz. Barışın olmasını isteriz. Huzurun olmasını isteriz" dedi.

El-Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti örgütünün 7 Ekime kadar Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nın açılmadığı takdirde intihar saldırısı yapacağı bildirisiyle ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin pek çok ilinde El-Kaide'ye eleman devşirtildiğini söyledi. Radikal unsurların eğitilerek gönderildiği ve geri dönüşlerinde Türkiye'ye sorun olmaya başladıklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"az önce, huzurun sadece Türkiye'de değil, bütün bölgede olmasını söyledim. Türkiye hukukun üstünlüğüne inanan bir devlettir. Hukukun üstünlüğünü savunan bir devlettir. Öyle olması gerekir, biz evrensel ve çağdaş dünyanın bir parçası olmak durumundayız. Radikal unsurları Türkiye'ye getirip, onlara kamp açıp, onları burada eğitip; ellerine silah verip, Katar'dan gelen parayı cebine koyup, Suriye'ye göndermek Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışmaz. Radikal unsurları eğitip gönderdiniz, şimdi onlar, geri dönüp Türkiye için sorun olmaya başladılar. Reyhanlı'da patlayan bomba, 53 yurttaşımızın hayatını kaybetmesi, terörün ithali anlamına gelir. Bu ülke, terörden çok çekti. Halen de çekiyor. Bizim terörümüz bize yemezmiş gibi; şimdi bir de El-Kaide çıktı karşımıza. Bunu savunmak mümkün değil. Daha acı olanı, 21'inci yüzyılın Türkiye'sinde pek çok ilde El-Kaide Türkiye'den eleman devşiriyor. Bizim gençlerimiz, Suriye'ye gidip hayatlarını kaybettiler. Rize'den bir baba beni aradı; 'Benim oğlum, Suriye'de öldürüldü. Bana telefon ettiler, oğlun şehit oldu diye ben anlamıyorum diyor; Müslüman'ın, Müslüman'ı öldürmesi ne zamandan beri şahadet sayılıyor. Bana söylüyor bunu. Yine bana şunu söylüyor; 'Bu ülkenin sınırları yok mu? Sınırları kim koruyor. Benim oğlum Suriye'ye nasıl gitti."

"Sınırlar yol geçen hanına döndü"

Meşru ve hukukun üstünlüğüne inanan devletlerin terör örgütleriyle iş yapmayacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Şimdi siz sınırları açtınız, yol geçen hanına döndü. Suriye'deki çatışmaları teşvik ettiğiniz, destek verdiniz. Şimdi, destek verdiğiniz örgüt sizi tehdit etmeye başladı. Meşru devletler, hukukun üstünlüğüne inanan devletler, terör örgütleriyle iş yapmazlar. Bunun bedelini bu devletler ağır öder. Türkiye'de bu konuda izlediği politikayla başının beladan kurtulamayacağını bilmesi gerekir. Özellikle iktidarın bilmesi gerekir. Biz ısrarla, kendi bölgemizde barışı ve huzuru savunuyoruz. Ben Irak'a da gittim. Beni eleştirdiler Irak'a neden gittim diye. Gidin oradaki Türk işadamlarına sorun, hangi zorluklarla karşı karşıya kaldılar. Biz orada işadamları ve hükümet yetkililerini bir araya getirdik. Terör, bir insanlık suçudur. Teröre karşı, hepimizin ama hepimizin ortak tavır alması gerekir. Rahmetli Uğur Mumcu, bir dönem şöyle demişti; 'Teröristin sağcısı, solcusu olmaz. Terörist, teröristtir.' O nedenle benim adamım, onun adamı değil."

EL-Kaide'nin ağzı yok mu?

Kemal Kılıçdaroğlu, El-Kaide'nin yaptığı açıklamaya karşı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün öyle bir şey yok açıklamasıyla ilgili, şunları kaydetti:

"Ülkeyi kim kan gölüne döndürüyorsa; görüşünüz ne olursa olsun, sağ olabilir, sol olabilir, orta olabilir. Hep beraber karşı çıkmalıyız ve karşı durmalıyız. Daha acı olanı şu; Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu konuda yaptığı açıklama. El-Kaide böyle açıklama yapmadı gibi bir açıklama yapmış. Emniyet Genel Müdürlüğü neden böyle bir açıklama yapıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, El-Kaide ile iş birliğimi var. El-Kaide'nin ağzı yok mu böyle bir açıklama yapmadık diye. Bu tabloya baktığımız da ve bu açıklamanın ortaya çıkardığı gerçek, Türkiye'nin, iktidarın El-Kaide ile işbirliği yaptığını ortaya çıkarıyor. Bu acı bir gerçektir, bu uluslararası alanda Türkiye'nin meşrutiyetine zarar getirir."

Uluslararası Suriye konferansı toplanmalı

Suriye'deki iç karışıklıkların çözüme kavuşması için Ankara veya İstanbul'da Uluslararası Suriye Konferansı'nın toplanması gerektiğine değinen Kemal Kılıçdaroğlu, "Birinci sorun Suriye'de iç çatışmanın durdurulmasıdır. Hükümetin, bu konuda sağlık ve tutarlı adımlar atması lazım ve çağrıda bulunması lazım; silahları susturun diye. İlk atılacak adım budur. Arkasından İstanbul'da ve Ankara'da uluslararası Suriye konferansının toplanması lazım. Bu konferansa Amerika, Arap Birliği, Avrupa Birliği, Rusya, çin, İran ve Suriye'deki taraflar davet edilmelidir.

Soruna çözüm bulma konusunda Türkiye'nin önemli adımlar atması gerekir. Gerek tarihsel birikimi, gerek bölgedeki konumu itibariyle Türkiye'ye yakışan budur. Siz, çatışmanın bir parçası olursanız, sorumluluk size sıçrar, nitekim sıçradı. Cilvegözü ve Reyhanlı bunun tipik örneğidir. Biz hükümete, defalarca çağırdı yaptık. Akan kanı durdurun, taraf olmayın dedik. Taraf olursanız, Türkiye bundan zarar görür dedik. Ama hayır, biz taraf olacağız dendi. Bugün Suriye tezkeresi görüşülüyor. Bir şey olursa Suriye'ye saldıracağız. Suriye bize saldırırsa diye.

Suriye bize neden saldırsın, gücü var mı? Tezkerede yanlıştır, o da doğru değildir. Dış politikada Türkiye ciddi bir ivme kaybetmiştir, bölgede yalnızlaşmıştır. Kapısını çalabileceğimiz bir komşu bile kalmamıştır. Suriye, ne Irak, ne İran, ne Mısır, Ermenistan'ı zaten biliyorsunuz. Yunanistan ile zaten ilişkileri biliyorsunuz. Ne oldu bize. Biz bu bölgede, saygınlığı olan bir devlettik. Herkese kucak açan bir devlettik biz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Adil Konukoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'na bakır sürahi hediye etti.

"EL-Kaide ile yatarsan böyle şaşı kalkarsın"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep temasları kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret etti. Birlik Başkanı Ömer Küspeoğlu ve esnafla biraraya gelen Kılıçdaroğlu, komşu ülke Suriye'deki iç karışıklığın ardından iktidarın takındığı tavrın Türkiye'ye kaybettirdiğini ileri sürdü. Suriye ile gelinen noktada Gaziantepli esnafın da kaybettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bu bölgenin kendine özgü sorunları var. Sayın Başbakan Gaziantep'te yaptığı bir mitingde Gaziantepliler'e 'Bakın Suriyeliler'le vizeyi kaldırdık. Artık Suriyeli kardeşim Gaziantep'e geliyor.' diyor ve Gaziantepliler'e soruyor; 'Memnun musunuz?' Bütün Gaziantepliler, 'Çok memnunuz' diyorlar. Peki ne oldu da, hangi olay oldu da Suriye ile düşman olduk. Bunu kabul edemiyor. Esnaf kaybetti, otel sahibi kaybetti, sanayici kaybetti, sonuçta biz kaybettik. Suriye de kaybetti. Kazanan kim? Türkiye, Suriye kaybediyor ama bir de kazanan var. Bu tuzağa maalesef düşüldü. Doğru değildi."

Bölgede yine barışın, huzurun hakim olmasını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Sadece Suriye ile değil Irak'la, Mısır'la, Ürdün'le, Filistin'le; herkesle huzur ve barış içinde yaşamak isteriz. Türkiye Ortadoğu'da barışın güvencesi olmalı, savaşın tarafı değil; dostluğun güvencesi olmalı, düşmanlığın değil. Eğer bunu yapabilirsek; önemli bir mesafe kazanmış oluruz. Umarım benim bu sesim esnaf dünyasında yankısını bulur. Kim ülkenin lehine, esnafın lehine çalışıyor; esnaf kardeşlerimin oturup bunu düşünmesi gerekiyor. Bir siyasi parti propagandası yapmak istemiyorum.

Sizin misafiriniziz biz burada. Ama bir gerçeği görmenizi isterim. Bu gerçek çok önemli. İzlenen bu politikadan ötürü kaybediyorsanız; kazanmanın yolunu bulacaksınız. Kaybettirenler kimse demokrasilerde onların cezalandırılması gerekiyor. Size kaybettirmek demek; Türkiye'ye kaybettirmek demektir. Esnafın bir özelliği var. Esnaf, devlete yük olmaz. Esnaf, sabahın köründe dükkanını açar, etrafını temizler, gelen müşteriye çayını yemeğini ısmarlar. En iyi lokantaların esnaf lokantası olduğunu biz de çok iyi biliyoruz. En iyi çaylar orada yapılır. Bu gerçek bilindiği halde esnafı karşınıza alıp onu bir anda ekonomik yaşamın dışına itmeyi asla doğru bulmuyoruz. Esnaf devlete yük değil, tam tersine bunları yaparken bir de vergi verip devlete katkı sağlıyor. Sadece Gaziantep değil, Şanlıurfa, Kilis, Adana, Hatay ve Mersin'de de durum aynı. Bu zincirde herkes rahatsız."

Kılıçdaroğlu, El-Kaide'nin yayınladığı bildiriyi tehlikeli bir durum olarak değerlendirerek şunları söyledi:

"El-Kaide bildiri yayınlıyor. İşte 'Sınırı açmazsan işte geleceğim bunun intikamını alacağım' diyor. Terör örgütlerinin hedefi olmak Türkiye'ye yakışıyor mu? İşbirliği yaparsanız olmaz. Bizim çok güzel bir atasözümüz var. 'Körle yatan, şaşı kalkar' diye, El-Kaide ile yatarsan böyle şaşı kalkarsın. Bu çok tehlikeli bir gelişme ve durumdur. Bütün esnaf kardeşlerimin Türkiye'nin gerçeğini görmesi lazım. O çerçevede biz üstüme düşeni, elimizden geleni yapacağız. Sonuçta bu ülke hepimizin ülkesi. Ortak amacımız ve hedefimiz bu ülkede huzur olsun."

Kılıçdaroğlu, daha sonra Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören CHP eski Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz'ü ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 

DHA

19:19
 // Oktay D Gezer
Ey hergün ağız değiştiren,ne dediğini bilmeyen,desteksiz atış yapmakta Ustad olan Sn Gn Md emeklisi:bırakınız CHP'ni diğer Sn yetkilileri konuşsun,onlar daha inandırıcı oluyorlar(agzibozuk İnce hariç)!Benden söylemesi!!!...
03 Ekim 2013 19:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler