YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekrem Pakdemirli kimdir?
Ekrem Pakdemirli kimdir?
31 Aralık 2015 09:29
Eski Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli hayata gözlerini yumdu. Ekrem Pakdemirli kimdir, neler yapmıştır haberimizin detaylarında...

Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli Kimdir?

1939 yılında İzmir’de doğdu. Orta eğitimini Manisada tamamladı. ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 1963 Haziranında aynı okulda yüksek lisans derecesi aldı. ODTÜ Teorik fizik bölümünde asistan, bir yıl sonra da Makine bölümünde öğretim görevlisi oldu.

Daha sonra 1967 Ağustos ayında  Imperial College (University of London)’da doktorasını tamamladı. ODTÜ de öğretim görevliliği ve öğretim üyeliği yaptı. Devlet Planlama Teşkilatında grup başkanlığı ve  Müsteşar Yardımcılığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Başbakanlık Baş Danışmanlığı ve Merkez Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

XVIII., XIX., XX. ve XXI. dönemlerde Manisa Milletvekili olarak, Ulaştırma Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. 2003 yılından itibaren, Bilkent, Başkent ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı.

Akbank yönetim kurulu üyeliği,  Vestel Elektronik A.Ş. Vestel Beyaz Eşya A.Ş adlı özel şirkette Yönetim Kurulu Başkanvekilliği, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. adlı ticari şirkette Yönetim Kurulu Üyeliği ve Çevresel Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. firmasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

2007 yılından itabaren Albaraka Türk Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaya başlamıştır. Kendisi  SAF GYO ve Ülker Bisküvi A.Ş de bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür. 1989 yılından beri Yeminli Mali Müşavirlik yapmıştır. Son yirmi beş yıldır, muhtelif gazete ve dergilerde köşe yazıları yazmıştır. Evli beş çocuk ve yedi torun sahibidir.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler