YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekonominin patronu kim olacak? Sürpriz isim
Yeni hükümette kim bakan olacak? Özellikle de yeni ekonomi bakanı merak konusu oldu. Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında o ismi açıkladı.
Ekonominin patronu kim olacak? Sürpriz isim
11 Kasım 2015 / 11:09 Güncelleme: 11 Kasım 2015 / 15:32

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, yeni hükümette ekonomi patronunun Başbakan Davutoğlu olacağını yazdı.

1 Kasım seçimleri sonrası gözler kimlerin bakan olacağına çevrildi. Kimlerin hangi bakanlığa geçeceğine ilişkin spekülsyonlar havada uçuşuyor.

AK Parti kulislerini yakından takip eden kalemlerden biri olan Selvi, bugünkü köşesinde şaşırtıcı bir bilgi paylaştı.

Ekonomi, reformlar ve dış politikayla ilgili mini kabine kuracağını söyleyen Davutoğlu'nun kafasındaki planın ayrıntılarını Selvi yazdı.

Peki ekonomideki yeni sistem nasıl olacak, sistem nasıl işleyecek? Ali Babacan ekonomi yönetiminde yer alacak mı? Merak edilen sorunun yanıtını Selvi, yazısında böyle duyurdu:

MİNİ KABİNE KURULUYOR

"Yeni süreçte ekonomin patronu Başbakan Ahmet Davutoğlu olacak. Kabinenin başı olması nedeniyle Başbakan, hem ekonomin, hem dış politikanın, hem diğer icraatların patronudur. Ama buradaki durum farklı. Yeni bir sistem devreye giriyor.

Yeni sistemde ekonomin patronu Başbakan Davutoğlu olacak. Mini kabine doğrudan Başbakan'a bağlı olarak çalışacak. Başbakan hem ekonominin patronu, hem kaptanı olacak. Böylece ekonomin patronu Ali Babacan mı olacak, yoksa Berat Albayrak mı gelecek sorusu da böylece ortadan kalkacak. Belki mini kabinede yer alacaklar ama ekonominin patronu Başbakan olacak.

GÜNLÜK İŞLEYİŞİ KİM TAKİP EDECEK?

Burada ekonomin günlük işleyişini kim takip edecek? Ali Babacan'ın yaptığını Başbakan mı yapacak? şeklindeki sorulara cevap verilmesi gerektiğine inanıyorum. Güvenlikle ilgili bir birim oluşturuldu. Özellikle de 23 Temmuz'dan bu yana bu birimin sık sık toplandığına tanıklık ediyoruz. Ama hem güvenlikten sorumlu bakanlar görevlerinin başında hem de asker ve sivil bürokratlar işlerini yapmaya devam ediyor. Burada önemli bir nokta var. Başbakan güvenlikle ilgili hem siyasi sorumluları hem askeri ve sivil bürokratları bir araya getiriyor. Ayrıca kararlar Başbakan düzeyinde alınıp, takipleri de aynı seviyede yapılıyor. Sonuç almaya odaklı olan bu yöntemin terörle mücadelede sağladığı katkı ortada.

Bunun biraz daha geliştirilmiş şekli ekonomide olacak."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler