YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekonominin dümeni Başbakan Yıldırım’da
Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başkanlığını, Başbakan Binali Yıldırım yürütecek.
Ekonominin dümeni Başbakan Yıldırım’da
28 Mayıs 2016 / 01:47 Güncelleme: 28 Mayıs 2016 / 01:47

Başbakan’ın bulunmadığı toplantılarda Kurul’a Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlık edecek. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Başkanlık genelgesine göre, Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyeleri ise Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ekonomi Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Kalkınma Bakanı ile Maliye Bakanı’ndan oluşuyor.

Büyümenin öncüsü ekonomik güven sert yükselişe geçti

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminlerini yüzde 3.5-3.6 olarak açıklayarak, ekonomiye övgü yağdırmasının ardından büyümenin öncü göstergelerinden ekonomik güven endeksinde de sert yükseliş yaşandı. Ekonomik güven endeksi mayısta bir önceki aya göre yüzde 12 artışla 82.26’ya yükseldi.

HİZMET VE TÜKETİCİ

TÜİK açıklamasına göre ekonomik güven endeksindeki artış, hizmet sektörü ve tüketici güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Hizmet sektörü güven endeksi Mayıs ayında 94.5 değerine, tüketici güven endeksi 68.75 değerine yükseldi. İmalat sanayi güven endeksi bir önceki aya göre değişmeyerek 105.7 değerinde kaldı.

İnşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri ise Mayıs ayında sırasıyla 79.18 ve 103.82 değerlerine geriledi. Ekonomik güven endeksi ocakta 83.9 değerini almış, şubatta TÜİK’in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012’den beri en düşük değer olan 71.46’ya geriledikten sonra, martta 78.27, nisanda 73.46 değerini almıştı.  

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması ortalama üzeri güveni, 100’den küçük olması ise ortalama altı güveni gösteriyor. TÜİK endeksin, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler