YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekonomide olumsuzluklar ortaya çıkıyor
Ekonomide olumsuzluklar ortaya çıkıyor
Ekonomide olumsuzluklar ortaya çıkıyor
04 Mart 2008 / 14:22 Güncelleme: 04 Mart 2008 / 00:00

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal Partisi'nin grup toplantısında yaptığı konuşmasına yerel yönetimler yasasına değinerek başladı.


BAHÇEŞEHİR CHP'YE KATILDI

Baykal kürsüyü önce bir belediye başkanına bıraktı. Atatürk'ün korumasının torunu olan Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın hükümetin ilçe kanununu protesto ettiğini açıkladı ve CHP'ye katıldığını söyledi.

BELEDİYELER SİYASİ RANT YÜZÜNDEN KAPANIYOR

Daha sonra kürsüye gelen Baykal belediyelerin rant hesapları nedeniyle dağıtıldığını söyledi. "Olay çok açık, siyasi rant peşindeler. Hani referandum diyordun. Yapsana, hadi halka sorsana" dedi...

Baykal şöyle konuştu:

KANUN GEÇERSE ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEĞİZ

Başbakan "CHP aslında muhalefet etmiyor, bu işten memnun" diyormuş. Böyle bir şey yok. Açıkça ifade ediyorum. Bu kanunun Meclis'ten geçmesin diye tüm milletvekili arkadaşlarımızla birlikte elimizden geldiğince protesto edeceğiz. Buna rağmen kanun çıkarsa derhal Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. Anayasa Mahkemesi'nden de eğer istediğimiz karar çıkmazsa ilk CHP iktidarında bunu düzeltmek boynumuzun borcu olsun.

ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE

Bu yol yol değildir. Milletle kavga ederek hiçbir yere varılmaz. Güç onlardadır. Ama onlara bu gücü millet vermiştir. Milletin verdiği yetkiyle millete kabadayılık yapmayı kabul etmiyoruz. Şimdi bu zulmü o belediyelere yapabilirsiniz. Ama unutmasınlar "alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste"

84 YIL ÖNCE 3 ÖNEMLİ KANUN ÇIKTI

3 Mart 1924, yani 84 yıl önce Türkiye'nin tarihi bir kararla yeni bir istikamete girdiği gündür. Devlet düzeninin içinden şeriye vekaleti çıkarıldı. Tevhid'i Tedrisat kanunu çıkarıldı. Yani eğitim birliği anlayışı getirildi. Ve Hilafet kaldırıldı... Şimdi eğitime yönelik planlar, projeler, hazırlıklar bu planı bozmaya yöneliktir. Değişik eğitim ve kültürde geçmiş kuşakların, gençlerin birbirine ters baktığı bir durumu getirmeye yöneliktir...

EKONOMİ İYİ GİTMİYOR

 Ekonomideki olumsuzluklar birbiri ardına ortaya çıkıyor.  Seçimden bu zamana ekonomik anlamda hiçbir olumlu gelişme olmamıştır. Cari açık herkesi şaşırtarak büyüyor. İşsizlik artıyor. Nereye baksanız ekonomik borçlar kendini gösteriyor. Giderek dışa bağımlılığımız artıyor. Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde ilk defa bu kadar dışa bağımlı olmuştur. Devletin borcu artıyor. Vatandaşın borcu artıyor. Yurt dışına olan toplam yükümlükük, borç: 500 milyar dolara yaklaştı. Erdoğan zaman zaman ekonomik açıklamalar yapıyor ve ekonominin iyi gittiğini söylüyor. kendine özel veriler veriyor. Erdoğan evrensel borç tarfilerini değiştiriyor.   
MİLLET KUMARA YÖNLENDİRİLDİ

Türkiye faizi en yüksek oalrak borçlanan ülke haline gelmiştir. Faizi en yüksek ülke de Türkiye'dir. Millet korku içinde. Halkın umudu kumara yöneltilmiş. Devletin kontrolünde. Bir tarafta faiz bir tarafta kumar. Sonra eline almışsın türbanı bana din satmaya kalkıyorsun. 

OPERASYONUNUN UYGULAMASI ÇOK BAŞARILI

TSK çok güç koşullarda kendisine verilen görevi kendisine yakışan, üstün bir başarıyla gerçekleştirmiştir. Bu güç koşullarda dünyanın takdirini kazanmıştır. Erinden en yüksek komutanına kadar yürekten kutluyoruz. Bu başarı şaşırtıcı değildir. Ama bunun yanı sıra planlanması, eşgüdümü yani olayın kurmay aşaması da çok büyük bir başarıyla gerçekleşmiştir.

OPERASYONUN UYGULAMASI MÜKEMMELDİR

Uygulama fevkalade mükemmeldir. Kimse bir şey diyemez. Ama bir de diplomatik, siyasi ve uluslararası boyutu da vardır. Türkiye maalesef Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehditine çok uzun süre sabırla tahammül etmiştir. Sonunda müdahale noktasına gelinmiştir. Önce hava harekatını, sonra da kara harekatını büyük heyecanla izledik. Kara harekatının noktalanması tüm dünya için de, Türkiye için de bir sürpriz olmuştur. En başarılı noktaya geldiği sırada aniden durdurulması kaçınılmaz olarak şüpheleri ortaya çıkardı? Acaba en başarılı zamanlarda, 8. gününde niçin son verme kararı alındı? Bu soru herkesin kafasını kurcalıyor? Vatanını, milletini seven herkes bu soruyu soruyor. Kimse bunu TSK sevgisiyle çelişir bir durum olarak algılamasın. Kimseyi üzmek istemiyorum. Ama bazı yönlerin de tespit edilmesi gerekiyor. Biz bu harekatı yaparken ABD ile mutabakata girdik mi girmedik mi? Çok açık değil mi? Hepimiz Başbakanla Bush'un konuşmasını beklemedik mi? O konuşmada Bush PKK düşmanımızdır demedi mi, anlık istihbarat paylaşımı yapacağız demedi mi?

Herkes bunu kuşkuyla karşılarken, ben ortaya atılıp "aman ne iyi taahhüt demedim" mi? Hava harekatı böyle başladı. Kara harekatından da onların haberi vardı. "Bu işe başlarken iç ve dış kimseden en ufak bir ışık almadık sözü" ne anlama geliyor? ABD savunma Bakanı hakeratın 3. gününden itibaren "harekat bitmelidir" diye konuşmaya başladı. Türkiye'ye geldi. Perşembe günü geldi. Harekat Cuma günü bitti. Nereden öğrendik? Zebari'den... Tüm bunları kimseyi üzmek için söylemiyorum. Cuma günü 4'de bitirmek üzere planlamıştık. Peki o plandan Cumhurbaşkanı'nın, Başbakanı'nın haberi var mı? Önceden planlandıysa başbakan halka sesleniş konusunda haberi var mıydı? Amerikan Savunma Bakanı gazetecilerin "mesajınızı verdiniz mi?" sorusuna "4 defa benim ağzımdan işittiler. Almış olmalılar" diyor. "aldılar" diyemiyor. Yani hala haberi yok ertesi gün çekileceğinden.


TÜRKİYE'NİN SİYASİ HESABI NEDEN YOK?

Biz çekilme kararı aldık ama şehit veririz diye söylemedik' diyorsunuz. Çekildiğimizi Zebari söylüyor. ABD savunma bakanına söylemekte bir sakınca mı var? Niye erken bitti? Çünkü birileri PKK'nı tümüyle tasfiye edilmesini istemiyor? Tasfiye eder gibi yap ama sakın ha sona ulaşma... Bu dostluğa sığar mı? Siyasette dostluk yok... Beni üzen bunların karşısında Türkiye'nin siyasi hesabı olmaması...

ABD'Yİ BERAAT ETTİRMEYİN

Benim işim oraya girdimse, işi sonuna kadar bitirmektir. "Bu işi kendimiz yaptık" diyerek onları beraat ettirmeye çalışmak değildir... Ben TSK'nın o zor koşullarda başarıyla sürdürdüğü operasyonu sadece 8 gün sürdüreceğine, onun ötesine muktedir olmadığına inanmıyorum. Kimse alınmasın, üzülmesin...

KIBRIS HAREKATI YAPILABİLİR MİYDİ?

1974'te Kıbrıs Harekatı'nı düşünün... EOKA orada, Yunanistan, Rusya orada... En sıcak temmuz ayı, deniz aşırı bir operasyon. O zamanki hükümetin kararlılığıyla herkes karşı çıkıyor. Birleşmiş milletler karşı çıkıyordu. Bu zamanki siyasi irade olsaydı, o Harekat yapılabilir miydi?

HER ZAMAN TSK'NIN YANINDAYIZ MESAJI

Güç bir dönemden geçiyoruz. Tekrar terör belası bizi yeniden taciz etmesin diye söylüyorum bunları. Gerekirse yine elbirliğiyle gerekeni yapacağız. Kimsenin kuşkusu olmasın...

 

AYRINTILAR GELECEK...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler