23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul27 °C
 • Ankara24 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya23 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekmeleddin İhsanoğlu beyaz Türklerin adayı
Ekmeleddin İhsanoğlu beyaz Türklerin adayı
18 Haziran 2014 13:04
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na ilişkin, 'Şu an ortaya çıkan tabloya baktığımızda seçim, beyaz Türklerin adayı ile halkın adayı arasında geçecek diyorum.' dedi.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na ilişkin, "Şu an ortaya çıkan tabloya baktığımızda seçim, beyaz Türklerin adayı ile halkın adayı arasında geçecek diyorum. Milletin iradesinin kesinlikle hakim olacağını ve başarıyla çıkacağını da ifade etmek istiyorum" dedi.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, ATO Congresium’da düzenlenen ’3. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, "Ülkemizde eğitim gördüğünüz bu yıllar Türkiye tarihi açısından çok kritik yıllardı. Her alanda devrim niteliğinde düzenlemelerin, iyileştirmelerin yapıldığı yıllardı. Türkiye’nin yaşadığı bu değişimin izlerini pek çok alanda olduğu gibi uluslararası eğitim alanında da çok net bir şekilde gördük. 3 yıl içerisinde ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı neredeyse iki kat artmıştır. Son on yıllık dönem değerlendirildiğinde ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısının yüzde 75 oranında arttığını görüyoruz. Açıkça ifade ediyorum ki, bu durum Türkiye’nin Kafkasya, Orta Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’nun bir eğitim üssü, bir eğitim merkezi olduğunun en somut işaretidir. Geçtiğimiz yıl Türkiye Bursları Lisans Programlarına başvuru yapanların sayısı 31 bin iken bu sayı bu yıl yaklaşık yüzde 50’lik bir artışla 45 bin 500’e çıkmıştır. Yine aynı şeklide lisansüstü programlara başvuranların sayısı da geçen yıla göre yüzde 50 artarak 24 binden 36 bine çıkmıştır. Bu yıl toplamda 176 ülkeden 82 bin öğrenci Türkiye burslarına başvuruda bulunmuştur. Bu yıl, bin 225’i Türkiye burslusu olmak üzere toplam 3 bin 200 uluslararası öğrenci Türk üniversitelerinden mezun oluyor" dedi.

Bu yıl mezun olan öğrencilerin 700’ünün ortalamasının 4 üzerinden 3’ün, yaklaşık 300 tanesinin ortalaması ise 3,5’in üzerinde olduğunu anlatan İşler, "Bu öğrencilerden birçoğu okullarında bölüm ya da sınıf birincisi olarak mezun olmaktadırlar. Bu yılki mezuniyet programını diğer mezuniyet programlarından ayıran başka bir husus daha var. Türkiye Bursları kapsamında yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin ilk grubu bu yıl mezun oluyor. Türkiye’nin uluslararası eğitim projelerinin en gelişmiş ve en kapsamlı durumundaki Türkiye Bursları bu sene ilk meyvelerini veriyor. Bu vesile ile bu projede emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum" diye konuştu.

Mezun olan öğrencilerin artık teorik olandan pratik olan gerçekliğe adım attığını söyleyen İşler, "Elinizde tuttuğunuz mezuniyet diplomaları ile teorik bilgilerinizi test edeceğiniz gerçek hayat ile yüzleşeceksiniz. Elinizde diplomanız; yüreğinizde daha yaşanabilir bir dünyanın hayali ve arzusu olacak. Yabancı bir ülkede diploma sahibi olmanın verdiği özgüvenle iş piyasasına çıkacaksınız. Size özgüveniniz ve Türkiye’de kazandığınız tecrübe ve bilgi birikimleri yardımcı olacak. Sizler geleceğin sosyal bilimcileri, mühendisleri, akademisyenleri, siyasetçileri, iş adamları, sanatçı ve aydınlarısınız. Geliştireceğiniz eylem ve öneriler, ortaya koyacağınız projeler daha yaşanabilir bir dünyanın imkanlarını sunmalı" ifadelerine yer verdi.

Çatı aday

İşler, tören sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, ’CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’na ilişkin sorusuna İşler, "Cumhurbaşkanımız ilk defa halk tarafından doğrudan seçilecek. Dolayısıyla halkın iradesi belirli olacak bir seçim olacak ve bir ilki yaşayacağız bu seçimlerde. Bildiğiniz gibi CHP ve MHP aşağı-yukarı kamuoyunu ’çatı aday formülü’ ile meşgul ettiler. Fakat gelinen noktada anlıyoruz ki bunun bir ’tiyatro’ olduğunu görmüş olduk. Pek çok istişareler, görüşmeler yapıldı ama yapılan görüşmeler neticesinde varılan bir isim şu an açıklanmış değil. Baktığımız zaman öncelikle bu seçimi halk doğrudan yapacağı için burada bir siyasetçi profilinin aday gösterilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum ama bunun böyle olmadığını gördük. CHP, aslında kendisi aday çıkarabilirdi. Baktık ki çıkarmadı. Aynı şekilde MHP de kendi adayını çıkarmadı. AK Parti olarak ilk günden itibaren kendi adayımızı çıkaracağız dedik ve zamanı geldiğinde adayımızı açıklayacağız’ dedik. Biz, adayımızın ilk turda büyük bir oy ile inşallah seçimi alacağını görüyoruz ve şu anki tablo da bunu çok net bir şekilde bunu ortaya koymakta" cevabını verdi.

İşler, açıklamasında şunları kaydetti:

"Eskiden biliyorsunuz parlamentoda seçimler yapılıyordu, Cumhurbaşkanını parlamento seçiyordu ve parlamentoda kim gösterilirse siyasi partiler arkasında durduğu zaman rahatlıkla seçilebiliyordu ama Ahmet Necdet Sezer zamanında bildiğiniz gibi 5 parti ortak aday olarak Ahmet Necdet Sezer’i gösterdiler. Orada bile konsensüsün sağlanamadığını gördük. Tabanda milletvekillerine baktığımız zaman üçüncü turda Cumhurbaşkanı seçildiğini gördük. Şimdi halk doğrudan seçecek. Halkın karşısına adaylar geçip politika, kampanya yapacak, kendilerini anlatacaklar. Çatı adayın tutmayacağını söylemiştim. Gerçek anlamda bir çatı aday bulamayacaklarını da ifade etmiştim. Şu anki tablo onu gösteriyor. Dolayısıyla biz bu seçimde inşallah adayımızı açıkladığımız zaman görülecek ki ilk turda büyük bir farkla AK Parti’nin adayı inşallah Cumhurbaşkanı olacak. Milletin iradesi Cumhurbaşkanlığı seçimlerini belirleyecek, başka iradeler değil milletin iradesi belirleyici olacaktır ama şu an ortaya çıkan tabloya baktığımızda ’Seçim, beyaz Türklerin adayı ile halkın adayı arasında geçecek’ diyorum. Milletin iradesinin kesinlikle hakim olacağını ve başarıyla çıkacağını da ifade etmek istiyorum."

Böcek soruşturması

Başka bir gazetecinin ’Böcek Soruşturmasına’ ilişkin sorusuna İşler, "Bildiğiniz gibi bu mesel aylardır yazılıp çizilen konu. Yargıya intikal etmiş mesele. Yargı bağımsızdır, kendi işini yapıyor. Dün birtakım gözaltılar oldu. Bu olay zaten 77 milyon tarafından bilinen bir konuydu. Yargı zamanı geldiği zaman gerekli adımları atıyor. Dün de bazı gözaltılar olduğunu gördük. Bunun nereye gideceğini zaman içinde hep birlikte göreceğiz" karşılığını verdi.

Törende, Ugandalı bir öğrencinin eğitim hayatında karşılaştığı zorlukları ve hayatını anlatan kısa bir film gösterildi. Tören sonrası Ugandalı öğrenci, annesinin el emeği olan Türk bayrağını Başbakan Yardımcısı İşler’e hediye etti. İşler de Ugandalı öğrenciye tablet bilgisayar hediye etti. Törende, kısa bir müzik dinletisi oldu.

 

İŞLER

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler