YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekmeleddin 'Ekmelettin' şeklinde yazılırsa...
Gazeteci Nevzat Çiçek, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun isminin Emelettin şeklinde yazılırsa anlamının "incirin mükemmeli" olacağını söyledi.
Ekmeleddin 'Ekmelettin' şeklinde yazılırsa...
17 Haziran 2014 / 23:45 Güncelleme: 17 Haziran 2014 / 23:33

CHP'nin çatı adayı olarak MHP'ye sunduğu, MHP'nin de olumlu karşıladığı eski İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismi toplumun her kesiminde kafa karışıklığına sebep olmuştu.

Çoğu vatandaş "Ekmeleddin İhsanoğlu" ismini yanlış telaffuz ederken, bu isim Google'da en çok arananlar arasına girdi.

Habertürk TV'de Didem Arslan Yılmaz'a konuk olan gazeteci Nevzat Çiçek ise Ekmeleddin ismiyle ilgili farklı bir nüansa dikkaat çekti.

Ekmelettin değil Ekmeleddin

Çiçek, "Ekmeleddin"in kelime anlamının "dinin mükemmeli" olduğunu belirtti. Buna karşılık ismin "Ekmelettin" şeklinde yazılması durumunda ise kelime anlamının "incirin mükemmeli"ne dönüşeceğini söyledi.

Çiçek, bugün bu ismi birçok yerde "Ekmelettin" şeklinde gördüğünü de sözlerine ekledi.

Nevzat Çiçek konuyla ilgili şöyle konuştu:

Ekmeleddin ve Ekmelettin diye iki şekilde yazılıyor. Ekmeleddin dediğinizde "dinin mükemmeli" anlamına geliyor. Ekmelettin dediğinizde ise "incirin mükemmeli" anlamına geliyor. Buna dikkat etmek lazım. Bugün birçok köşe yazarı "İhsanoğlu" yazdı, "İslamoğlu" yazdı. 

01:10
 // EİNSTEİN
O bir dahi... Arkadaşları O'na Ekmo diyor. O iki zıt atomu, nötr yapan tek bilimadamı. Ta dadadaaaannn (keşke notalarında harfi olsa. Re re re dooooo)...
18 Haziran 2014 01:10
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler