YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekim ayı cari açık rakamlarına ilk tepki MHP'den
Ekim ayı cari açık rakamlarına ilk tepki MHP'den
11 Aralık 2014 11:03
MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, bugüne kadar açıklanan 3 çeyreklik büyüme rakamlarının, iktidarın 2014 sonu için öngördüğü yüzde 3,3'lük büyüme hedefinin de tutmayacağını gösterdiğini ileri sürdü.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin artık nefes alamadığını savunarak, TÜİK'in açıkladığı ekim ayı mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminin yüzde 1,8'e düştüğünü ifade etti. Tanrıkulu, açıklamasına şöyle sürdürdü:

"AB'deki durgunluğu ve Ortadoğu'daki jeopolitik gerginliği öngöremeyip, duruma seyirci kalan ekonomi yönetimi, sanayi üretiminin aylık bazda son 1 yılın en sert düşüşünü yaşamasına neden olmuşlardır.

Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin yüzde 2,2 düşmesinden tedirgin olmayan bir ekonomi yönetiminin 12 yıldan sonra girişimcilerimize sunabileceği pek bir şey kalmamıştır."

Kasım ve aralık aylarında da sanayi üretim endeksinin beklentilerin altında gerçekleşmesinin sürpriz olmayacağını ileri süren Tanrıkulu, 2014'e girilirken milli gelirin yüzde 4 artacağı taahhüdünde bulunulduğunu ancak ekim ayında rakamın yüzde 3,3 olarak revize edildiğini aktardı.

Gelinen noktada Türkiye'nin 3'üncü çeyrek büyüme rakamının, yüzde 1,7 olduğunu ifade eden Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar açıklanan 3 çeyreklik büyüme rakamları, iktidarın 2014 sonu için öngördüğü yüzde 3,3'lük büyüme hedefinin de tutmayacağını göstermektedir. Dördüncü çeyrek büyüme rakamı yüzde 4,5 gibi bu ekonomi yönetimiyle erişilmeyecek bir rakam gelmeli ki 2014 revize edilen yüzde 3,3'lük hedef tutturulabilsin. Kaybeden yine ülkemiz ekonomisi ve milletimiz olmuştur."

Gelecek yıl da buna benzer rakamların söz konusu olacağını savunan Tanrıkulu, "Milliyetçi Hareket Partisi olarak ülkemize bu düşük büyüme rakamlarını reva görenleri sorumlu devlet yönetimine davet ediyoruz" ifadesine yer verdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler