YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eker hakkındaki gensoru önergeleri gündeme alınmadı
Eker hakkındaki gensoru önergeleri gündeme alınmadı
25 Mart 2015 22:14
HDP ile CHP'nin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkındaki gensoru önergelerinin gündeme alınması kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu'nda HDP'nin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkındaki hakkındaki gensorunun gündeme alınıp alınmayacağı görüşüldü.

 

Hükümet adına söz alan Eker, tarımı önemli ve stratejik bir alan olarak gördüğünü, buna uygun düzenlemeler yaptığını, tarım sektörünün Türkiye'nin geleceğine ve kalkınmasına daha fazla katkı getirecek düzeye ulaştırmaya çalıştığını söyledi. 

Muhalefetin tarım sektörünün küçüldüğü iddiasında bulunduğunu hatırlatan Eker, "1992-2002 arasında Türkiye'nin ortalama tarımsal büyümesi yılda yüzde 1.4, bizden önceki 12 yıl. Bizim dönemimizde 2003-2013 arasında bu oran yüzde 2.3 ortalama, her yıllık büyüme. Türkiye 2003-2013 döneminde, AB, 28 ülkenin üyesi olduğu bir topluluğun 10 katı daha fazla tarımda büyüme sağladı" diye konuştu. 

Muhalefet partisi sözcülerinin konuşmalarında, şu anda görevde olmayan Bakanlık Genel Müdürlerinden Nizamettin Ekinci'nin çok sayıda yönetim kurulu üyeliği olduğu ve aylık 20 bin lira maaşı aldığına ilişkin iddialarda bulunduklarını hatırlatan Eker, şöyle devam etti:

"Benim Genel Müdürüm Nizamettin Ekinci Devlet Personel Uzmanı ve Personel Genel Müdürü. Devlette 20 yıldan fazla emeği olan bir arkadaşım. Bu arkadaşımızın aldığı toplam 9 bin 700 lira. Bu arkadaşım 7 bin 300 lira genel müdür maaşı var, 2 bin 400 lira yönetim kurulu üyeliğinden ücreti var. Bir tane üyelikten maaş alınır. TMO yönetim kurulundan. Hesap açık ortada."

Muhalefetin, bakanlık kadrolarında çoğunlukla kendisi gibi Diyarbakırlılara yer verdiğine ilişkin eleştirilerine de yanıt veren Eker, "İnsanları doğum yerleriyle, doğdukları şehirlerle kalkıp bu şekilde zan altında bırakmak çok yanlıştır, ayıptır. İleri bir safhada bu nefret suçuna girer. Böyle bir şey yok" ifadesini kullandı. 

İktidarları döneminde bakanlığa alınan mühendis ve veteriner hekim sayısının da cumhuriyet döneminde rastlanmadık şekilde yüksek olduğunu kaydeden Eker, "Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde Tarım Bakanlığı'na 81 tane sosyolog da alınmamıştır. Onu da biz aldık. Niye? Kırsal alan sosyolojisini bilsin, insanın olduğu yerde toplumda bu kardeşlerimizin de bu disiplinin de katkısı, emeği olsun" dedi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, gensorunun gündeme alınması reddedildi.

Ardından, CHP'nin yine Eker hakkında verdiği Gensoru Önergesi'nin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmelere geçildi.

Gensorunun gündeme alınması reddedildi.

Bu arada, kürsüye "koyun kellesi" ve kıyma ile çıkan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, konuşmasının sonunda "kelleden" kopardığı bir parçayı yedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler