YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Egemen Bağış'tan yeni Rum lidere tavsiye
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yapılan ''başkanlık'' seçiminin ardından seçilen Nikos Anastasiadis'e tavsiyede bulundu.
Egemen Bağış'tan yeni Rum lidere tavsiye
25 Şubat 2013 / 19:28 Güncelleme: 25 Şubat 2013 / 19:31

AB Bakanı Bağış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meclisinin AB Uyum Komisyonu üyelerini bakanlıkta kabul etti.
  
Bağış, meclis komisyonunun uyum içinde yaptığı çalışmaları takdir ettiğini belirterek, komisyonun sadece AB ile değil, kendi aralarında da, Kıbrıs'ın ulusal çıkarlarında da büyük bir uyum sergilediğini kaydetti.
  
Kıbrıs'ta önemli gelişmelerin yaşandığını hatırlatan Bağış, adanın güneyinde yapılan seçime değindi.
    
Bağış, yeni lider Nikos Anastasiadis'i seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak değil, seçilmiş bir toplum lideri olarak değerlendirdiğine dikkati çekti. Çözümden yana tavır sergilediği için Anastasiadis'in halk tarafından seçildiğini vurgulayan Bağış, yeni lidere bir de tavsiyede bulundu:
    
"Gönül ister ki bir gün adada siyasi eşitliğe dayalı kalıcı bir çözüm olsun. O zaman Birleşik Kıbrıs Devletleri'nin de bir ortak cumhurbaşkanı olmasını biz de ümit ederiz ama şu anda sadece orada seçilmiş bir toplum lideri vardır. Anastasiadis'e de en büyük tavsiyem, bugüne kadar kendisi çözümden yana bir tavır sergilediği için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi kendisini seçti, vatandaşları kendisine güvendi. Bundan sonrada onun, ondan öncekiler gibi, çözümden uzaklaştırmaya çalışanlara karşı dik durması gerekir. Bizim en büyük ümidiz kendi ununu kendin öğüt şeklinde olacaktır."
  
 Bağış, KKTC'deki muadilleriyle işbirliği yaparak ortak noktada bir çözüm üretebilirlerse Türkiye olarak Anastasiadis'e her türlü desteği vermeye hazır olduklarına vurgu yaptı. Bağış, "Şundan herkes emin olmalıdır ki Türkiye, Kıbrıs'taki iki tarafın uzlaşacağı siyasi eşitliğe dayalı her türlü çözümün arkasında duracaktır" dedi.
    
    
-"Almanya ile Fransa'yı aynı kefeye koyamayız"-
    
  
Bakan Bağış, kabulde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.
  
Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde Fransa'nın ardından Almanya'dan da bir tavır değişikliği bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine Bağış, Merkel'in, Türkiye'nin AB müzakereleriyle ilgili oluşturduğu bir sorun bulunmadığı yanıtını verdi. Bağış, "Merkel'in sonuçla ilgili farklı düşünceleri olabilir ama o farklı düşünceleri özellikle İngiltere'nin son dönemdeki tutumundan sonra değişme sinyalleri vermeye başladı. Sürecin kendisine yönelik bir engellemesi olmadı. Yani Fransa Türkiye'nin AB ile müzakerelerinde 5 faslı engellerken Almanya hiçbir faslı engellemediği gibi kendi dönem başkanlığında 3 faslı aynı anda açtı. Bu yüzden Almanya ile Fransa'yı aynı kefeye koyamayız" diye konuştu.
    
  
-"Boğaz'da balıklar benden"-

    
    
GKRY'deki lider değişiminin ardından Kıbrıs sorununun ne kadar sürede çözüme kavuşturulabileceğinin sorulması üzerine Bağış, çözümün süresini de, yöntemini de, içeriğini de kendilerinin değil KKTC ile GKRY'nin seçilmiş liderlerinin belirlemesi gerektiğine vurgu yaptı.
  
"Onların yapacağı her türlü uzlaşıyı bizim destekleyeceğimizi beyan ediyoruz" diyen Bağış, kalıcı ve kapsamlı çözümler bulunana kadar ara çözümler konusunda Türkiye olarak yardımcı olmaya hazır olduklarını kaydetti. Bağış sözlerini şöyle tamamladı:
  
"GKRY, AB üyesi ülkelerin hava yollarının Ercan Havalimanı'na inmesine izin verdiği gün, biz hava sahamızı da deniz limanlarımızı da GKRY'e ait uçaklara ve gemilere açmaya hazırız. Hodri meydan! Madem ki bir ekonomik kriz yaşanıyor, Güney Kıbrıs'ın ekonomisi açısından son derece faydalı olabileceği bu teklifi değerlendirmeye Anastasiadis'i davet ediyorum. Eğer sayın İrsen Küçük ve Eroğlu ile birlikte Türkiye'ye de gelmek isterlerse onları ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağımı vurguladım. Boğaz'da balıklar benden."
  
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler