YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Egemen Bağış: Bundan sonra top muhalefette
Egemen Bağış: Bundan sonra top muhalefette
11 Temmuz 2013 23:51
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Yeni Anayasa için biz AK Partililer olarak bir yaz boyu çalışmaya hazırız, hatta bunu milletimize olan borcumuzu ödeme babında bir şeref sayarız. Bundan sonra top muhalefettedir" dedi.

Bağış, AK Parti Kartal İlçe Teşkilatı'nı ziyaratte yaptığı konuşmada, güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özelde İstanbul'da, genelde de Türkiye'de apayrı bir ramazan coşkusu yaşandığını belirten Bağış, "Bir ramazanın daha manevi iklimine iyiden iyiye kendimizi kaptırdığımız şu günlerde sevincimiz hüznümüzle birleşti" dedi.

Dünyanın birçok bölgesinde Müslümanların içinde bulundukları duruma dikkati çeken Bağış, şunları kaydetti:

"Bugün bizim oturduğumuz iftar sofralarında oturamayan Somalili kardeşlerimiz var. Kapatılan Refah kapısı ile bir kez daha dünyanın en büyük açık hava hapishanesi hüviyetini kazanan Gazze'de ramazanı idrak etmeye çalışan kardeşlerimiz var. Bugün sırf Müslüman oldukları için devletlerinin sistematik zulümleri altında inim inim inleyen Doğu Türkistan ve Arakan'da kardeşlerimiz var. Ve bugün kendilerine özgürlük çok görüldüğü için silahların gölgesinde ramazan geçiren bir Suriye, bir Mısır var."

Ramazan'da oruç tutanın dualarının kabul olacağını vurgulayan Bağış, "İnşallah biz de bu kardeşlerimizi dualarımızdan eksik etmeyelim" diye konuştu.

Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mısır'daki demokrasiyi desteklememiz Türkiye'nin oradaki çıkarları için değil, Mısır halkının çıkarları içindir. Çünkü güçlü bir Türkiye ve güçlü bir Mısır, Müslüman dünyası için önemli birer adım olacaktır. Bütün kösteklemelere rağmen Türkiye büyümekte ve herkes biliyor ki, Türkiye büyüdükçe etrafı da ihya olur. Türkiye büyüdükçe mazlumların sesi daha yüksek çıkar. Türkiye büyüdükçe mazlumlar muzaffer olacak, zalimler ise zafiyete uğrayacaklardır."

 "Türkiye büyümeye devam ediyor"

Gezi Parkı olaylarına da değinen Bağış, "Bakıyoruz malum medya, iş dünyası, entelektüeller, uluslararası siyasi kurumlar bir bütün halinde Türkiye'ye saldırdı fakat kaleyi düşüremedi" dedi.

Bağış, Türkiye'nin enflasyon ve işsizliğin azaltılmasında elde ettiği başarıya işaret ederek, "Türkiye, muhalefetinin bütün tıkama girişimlerine rağmen büyümeye devam etmektedir. Başka ülkelerde muhalefet projeler sunarak iktidarı zorlamaya kalkarken, Türkiye'de iktidar projeler sunarak muhalefeti ikna etmeye çalışıyor" dedi.

Bağış, muhalefetin Gezi Parkı eylemcilerini seçimlerde aday yapacağı yönündeki açıklamalara ilişkin olarak da "Yakışır" ifadesini kullandı.

CHP'nin İstanbul adayının kim olacağının İstanbulluların umrunda olmadığını söyleyen Bağış, "İstanbul, özlemle AK belediyeciliği yeniden daha güçlü bir şekile iş başına geçirmek için sabırsızlanıyor" dedi.

Yeni anayasa çalışmaları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni anayasanın yapılması için gerekli özverinin gösterileceğini açıkladığını aktaran Bağış, "Yeni anayasa için biz AK Partililer olarak bir yaz boyu çalışmaya hazırız, hatta bunu milletimize olan borcumuzu ödeme babında bir şeref sayarız. Bundan sonra top muhalefettedir. Halkımız kimin işi yokuşa sürdüğünü, kimin gerçekten bu milletin sevdalısı olduğunu ayırt edecektir" diye konuştu.

Partilerin 48 madde üzerinde mutabakata vardığını hatırlatan Bağış, bu sayının daha da artmasını arzu ettiklerini bildirdi.

Bağış, "Ama madem 48 maddede anlaşıldı. O halde gelin bunu hemen vakit kaybetmeden Meclisimizden geçirelim. Hodri meydan. İşte o zaman iktidarıyla, muhalefetiyle bu ülkenin geleceğini yüzyıllar boyunca garantiye aldık demektir" ifadelerini kullandı.

İftarda vatandaşlarla buluştu

Bağış, buradaki konuşmasının ardından Atalar Mahallesi'ndeki sokak iftarı etkinliğine katılarak, vatandaşlarla iftar açtı.

Burada vatandaşlara hitap eden Bağış, "Mübarek iftar sofrasında sizlerle birlikte olmaktan, sizlerin coşkunuzu, heyecanınızı, sofranızı paylaşmaktan onur duyuyorum" ifadesini kullandı.

Ramazanın bereket, rahmet ve bütün faziletlerini hep birlikte doya doya yaşadıklarını kaydeden Bağış, "Ama bunları yaşayamayan kardeşlerimiz var. Mısır, Suriye, Filistin, Arakan'da maalesef ramazanın hazzını yaşayamayan kardeşlerimiz var. Bir yandan halimize şükredeceğiz, bir yandan da duaların kabul olduğu bu anda onları da dualarımızdan eksik etmeyeceğiz" diye konuştu.

Ramazanın en güzel yaşandığı yerlerden biri olan Kartal'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bağış, "Kartal, artık AK belediyeciliği hak ediyor. İnşallah sizlerle birlikte çok daha güzel yarınları inşa edeceğiz" dedi.

Bağış, iftarın ardından vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler