YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eften püften konularla meşgul ediliyoruz
Eften püften konularla meşgul ediliyoruz
29 Nisan 2013 12:41
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 1 Mayıs'ta KKTC'ye gideceğini, KKTC Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan ile görüşeceğini bildirdi.

Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

Baştan beri, Türkiye'nin, İsrail ile ilişkilerinin yumuşamasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Loğoğlu, ancak bu sürecin iyi gitmediğini gözlemlediklerini söyledi. Loğoğlu, AK Parti'nin, bunu iç politika malzemesi olarak kullandığını, İsrail'den de kaynaklanan nedenlerle normalleşme sürecinde ciddi sıkıntıların ortaya çıktığını savundu.

 AK Parti'nin iddia ettiğinin aksine, Türkiye'nin beklediği özrün İsrail tarafından yerine getirilmediğini belirten Loğoğlu, İsrail'in, ''Bir saldırı düzenledik, insanlar öldü, bu saldırıdan dolayı özür diliyoruz'' demediğini kaydetti.

Loğoğlu, bu görüşmeler sürerken İsrail parlamentosunun, Ermeni soykırımını görüşmeye başladığını anımsatarak, bunun, Türkiye'ye bir mesaj verircesine, meydan okurcasına başlatılan bir konu olduğunu vurguladı. Loğoğlu, bu konunun, zaman zaman İsrail parlamentosunda gündeme geldiğine işaret ederek, Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşme sürecine girdiği dönemde, böyle bir adımın karşı tarafın samimiyetine dair soru işaretlerini akla getirdiğini vurguladı.

Gazze ablukasının kalkmadığını dile getiren Loğoğlu, İsrail'in özürden sonra bile Gazze'nin bazı bölgelerine hava saldırıları düzenlediğini belirtti.

Loğoğlu, Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine, davalardan vazgeçilmesi yönünde baskı yapıldığını vurgulayarak, bunu kınadıklarını ifade etti. Loğoğlu, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, vatandaşlarının hak ve hukukuna sahip çıkması gerekirken, tam tersine bu hak ve hukuku ortadan kaldıracak girişimlerde bulunmasını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yakıştıramıyoruz. AKP'ye yakıştırıyoruz ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne değil. Davanın düşmesi için Türk tarafının arayışlar içinde olduğuna yönelik haberler var. Bu hukuka, adalete aykırıdır'' diye konuştu.

''Suriye rejimine çağrıda bulunuyoruz''

Suriye'de çok önemli gelişmeler olduğunu ifade eden Loğoğlu, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların çok fazla dillendirildiğini söyledi. Loğoğlu, Irak'tan alının derslerin de etkisiyle hem ABD hem Batılılar'ın, bu iddialar konusunda temkinli davrandığını vurgulayarak, Suriye rejimi üzerinde odaklanan baskı yaratma ortamı bulunduğunu belirtti.

Loğoğlu, Suriye rejiminin, bu iddiaları kesin şekilde reddettiğine dikkati çekerek, ''Eğer durum, Suriye rejiminin iddia ettiği gibiyse bu konuda uluslararası topluma, özellikle BM bünyesinde oluşturulacak, dengeli, tarafsız, bilim insanlarından oluşan heyete, Suriye'nin kapılarını açması, bu konunun araştırılmasının sağlanması lazım. Bu konuda Suriye rejimine çağrıda bulunuyoruz'' dedi.

Suriyeli muhaliflerin bayrağının, Çanakkale kara savaşlarının 98. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenlerde Gelibolu'da göndere çekildiğine işaret eden Loğoğlu, ''Suriyeli muhalifler, Çanakkale savaşlarına katıldılar mı  Suriye'de herkesin tanıdığı bir devlet var da bizim mi haberimiz mi yok  Suriye'de rejim mi değişti, yeni bir devlet mi kuruldu, hangi ülkenin bayrağı bu  Hangi hak ve gerekçeyle bu yapılabilir '' diye sordu.

Loğoğlu, bunun Türk tarihine ve şehitlere karşı yapılan saygısızlık olduğunu ifade ederek, Dışişleri Bakanı'nın sustuğunu, Gençlik ve  Spor Bakanı'nın, ''engin tarih bilgisiyle, ucuz söylemle durumu izah etmeye'' savundu. Loğoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben utanıyorum, Türkiye'nin böyle bir noktaya gelmiş olması. Ayran polemiğine girmek istiyorum. Ayran içki değil, içecektir, hepimizin sevdiği bir şeydir. Günlerdir Türkiye, böyle bir şeyle meşgul ediliyor. Türkiye, bugün sadece kötü yönetilmiyor, ciddiyetsizlik içine sürülen bir ülke haline geldi. En eften püften konular, kamuoyumuzu günlerce meşgul ediyor. Akil adamlara şöyle olmuş, böyle olmuş. O bunu demiş, ona karşı çıkmış... Bunlarla meşgul olan bir ülke.

Hükümet yetkililerini son günlerde pazarlık telaşı aldı. Pazarlık yapmıyoruz diyenler, dil sürçmesi ama Freud psikolojini bilenler bilir, bir bakan '4 T'yi pazarlık konusu yaptık; tek bayram, tek millet, tek vatan...'  diyor. Yapmadık demesi lazım. Freud psikolojisine göre, gerçekler bazen dil sürçmesiyle ortaya çıkan konulardır.''

Loğoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 1 Mayıs'ta KKTC'ye gideceğini, burada bir programa katılacağını, daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan ile görüşeceğini bildirdi.

Bir soru üzerine Loğoğlu, ''Eğer PKK, Öcalan, Kandil'den duyduğumuz bu ifadeler gerçeği yansıtmıyorsa, böyle pazarlık yapılmadıysa bu konuda konuşması gereken öbür taraf var. Öbür taraf kim, Adalet ve Kalkınma Partisi ve onun Genel Başkanı. Masanın ucunda Öcalan ve Sayın Erdoğan var. Öcalan konuşuyor ama Sayın Erdoğan konuşmuyor. Biz Erdoğan, konuşsun diyoruz. Türkiye'de terör sona erecek diye dünya ayağa kalkmış ama nelerin konuşulduğunu, nelerin karşılıklı olarak bağlandığını bilmiyoruz. Sadece yorum yoluyla, o da masanın bir ucunda olan Öcalan, PKK ve Kandil'in açıklamalarına dayanarak bu yorumları yapıyoruz. Bundan büyük rahatsızlık duyuyoruz'' diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler