YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efkan Âlâ Oslo görüşmelerini kimin sızdırdığını açıkladı
İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, Oslo görüşmelerini yabancı bir istihbarat servisinin paralel yapıya sızdırdığını söyleyerek, çözüm sürecinin sekteye uğratıldığını açıkladı.
Efkan Âlâ Oslo görüşmelerini kimin sızdırdığını açıkladı
19 Kasım 2014 / 12:06 Güncelleme: 19 Kasım 2014 / 12:07

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin çözüm süreci ile ilgili sorularını yanıtladı. Oslo görüşmelerinin hükümet tarafından değil, devletin istihbarat teşkilatı tarafından yürütüldüğünü anlatan Âlâ, şunları söyledi: “Oslo görüşmeleri yapıldığında çok ciddi mesafeler alındı, ama oradaki görüşmeler başka bir devletin gizli servisinin bizim içimizdeki bazı mekanizmalara, işte o paralel yapı dediğiniz yapının adamlarına servis edilmesiyle, süreç sekteye uğradı. Sekteye uğramasa önemli mesafe kat edecektik. Ama durmadık devam ettik.”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de dinlendiğini belirten Efkan Âlâ, “Oslo’da yapılan görüşmeler böyle mekanizmalara, bunları dinleyenlere sızdırılıyor. Bunlar sadece Oslo görüşmelerini sızdırmadı. Milletvekillerinin vekillik yapmalarını ya da hükümetin hükümet etmesini engelleyecek, sandık dışı yöntemlerle darbe girişiminde bulunmak kimsenin haddi değildir. Sayın genel başkanların etrafının da tamamı dinlenmiş. Bu yüz karasıdır. Sayın Bahçeli’nin de Sayın Kılıçdaroğlu’nun da... Tespit ediyoruz, görevden alıyoruz” diye konuştu.

155 polis ihraç edildi

Âlâ, yasa dışı dinlemelerle ilgili olarak bin 181 memura disiplin cezası verildiğini, 460’ının meslekten ihracının talep edildiğini, bunlardan 155’inin de meslekten ihraç edildiğini açıkladı. Bakan Âlâ, “Soruşturmalar devam ediyor. Suça karışmayanlarla bir meselemiz olamaz. Hepsi görevinin başında, görev yapacaklar ama suça karışmış, haksız, gereksiz, devlet bilgilerini dinlemiş, yetkisi olmayan işlere karışmışsa da onları ayıklıyoruz ve gereğini yapıyoruz. Bu kime karşı olursa olsun devletin ciddiyetine saldırıdır. Gizli bilgilerine saldırıdır. Ulusal güvenlik meselesidir” dedi

 

HABERTÜRK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler