YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efkan Ala: "Kendimizi, milletimizi unutmamızı istediler"
Kut'ül Amare zaferinin 100. yılı sebeiyle düzenlenen "100. Yılında Unutulan Zafer: Kut'ül Amare" paneli Başkent Öğretmenevinde yapıldı. Programda İçişleri Bakanı Efkan Ala'da bir konuşma yaptı.
Efkan Ala: "Kendimizi, milletimizi unutmamızı istediler"
26 Nisan 2016 / 18:55 Güncelleme: 26 Nisan 2016 / 18:56

İçişleri Bakanı Efkan Ala, "100. Yılında Unutulan Zafer: Kut'ül Amare" panelinde konuştu. Ala, Kut'ül Amare'nin Türk tarihinin en önemli zaferlerinden birisi olduğuna dikkat çekti. 

Savaşın kazanılmasının ardından komutan Halil Paşa'nın ordusuna mesajında kullandığı, "Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülat çekecektir" diyerek, zaferin önemini vurguladığını ifade etti.

TARİHİMİZİ UNUTTURMAK İSTEDİLER

Bu zaferin tarih kitaplarında yer almadığını, millete de anlatılmadığını ifade eden Bakan Ala, "Maalesef bu ülkede bir dönem tarihimizi unutturmak istediler, hatta diyebilirim ki kendimizi, milletimizi unutturmak istediler ama başaramadılar, başaramayacaklar" diye konuştu. 

BİZİM TARİHİMİZ BAŞKA MİLLETLERLE KIYASLANAMAZ

Bir yanda Çanakkale bir yanda Kut'ül Amare. Bizim tarihimiz başka milletlerin tarihiyle kıyaslanmayacak ölçüde farklı bir kategoride. Yeryüzünde 500 yıldan fazla hüküm sürmüş, kendisine sorulmadan uluslararası alanda bir karar alınmamış, 3 kıtada adaletle hüküm sürmüş bir Devlet-i Aliyye'den bahsediyoruz. 

Osmanlı bir imparatorluk derler ama daha çok bir Devlet-i Aliyye'dir, büyük devlettir. Bizim emperyal hedeflerimiz hiç olmadı. Biz gittiğimiz yere adalet götürdük. Çünkü adalet mülkün temelidir. Fethettiğimiz yerler mülktü ama onun adaletle ayakta durabileceğini bildik. 

Bu 3 kıtada 500 yıldan fazla iki devlet hüküm sürmüştür, biri Roma, diğeri Osmanlı. Roma kölelik düzeni üzerine oturmuştur, Osmanlı adalet üzerine. İnsanı merkeze almıştır ve 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' düsturuyla 3 kıtada adaletle hüküm sürmüştür."

OSMANLI İLE ANLAŞMA İMZALAYANA KİMSE DOKUNAMIYORDU

Bakan Ala, birkaç yıl önce, o zaman başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Danimarka'ya yaptıkları ziyarette, dönemin Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt'in anlattıklarını şöyle aktardı:

"Danimarka Başbakanı hanımefendi, şu tarihi olayı anlattı ve bizlere teşekkür etti. 'Biz burada küçük bir devlettik. Buradaki büyük devletler saldırıyordu, yok olmakla karşı karşıya kaldık. 

Ama o dönemde Osmanlı ile bir anlaşma imzalamışsanız kimse size dokunamıyordu. Onun için biz de Osmanlı ile bir anlaşma imzalamak istiyorduk. 

Fakat gönderdiğimiz her bir büyükelçiyi yolda yakalayıp öldürüyorlardı. Sonunda çareyi bir büyükelçiyi gizli bir biçimde seyis olarak İstanbul'a göndermekte bulduk. 

Seyis olarak İstanbul'a gitti, orada anlaşmayı imzalayıp büyükelçi olarak döndü ve kimse bize dokunamadı. Bu büyük bir onurdur ama büyük de bir sorumluluktur. Bu sokumluluğun bilinci içinde olduğunuzu görüyorum' dedi."

KUT'ÜL AMARE KOMUTANI HALİL PAŞA'NIN SÖZLERİ

Konuşmasını Kut'ül Amare komutanı Halil Paşa'nın sözleriyle tamamlayan Bakan Ala, "Bu güne Kut Bayramı adı veriyorum. Ordumun her ferdi her yıl bu günü kutlarken şehitlerimize Fatihalar okusunlar. Şühedamız ebedi hayatta, göklerde kızıl kanlarla uçarken gazilerimiz de gelecekteki zaferlerimizin bekçileri olsunlar." dedi.

BİZLER KÖKÜ MAZİDE OLAN ECDADIN VARİSLERİYİZ

Panelde konuşan Genç Memur-Sen Genel Başkanı Beyhan, "Bizler kökü mazide olan bir ecdadın varisleriyiz. Bir milleti millet yapan en önemli hasletlerden biri de tarih bilincidir. Bu bağlamda tarih bilincine yönelik programlar yaparak, geleceğimizin ve bugünün mimarları olan gençlerimizle buluşturuyoruz." diye konuştu.

"Yakın tarihimiz müfredatlarda yer almıyor"

Panelde konuşan Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan da, "Kut'ül Amare zaferinin hem unutulan hem de unutturulan bir zafer olduğunu belirten Beyhan, 

"Yakın tarihimiz müfredatlarda yer almıyor. 1. Dünya Savaşı başlığı altında Irak Cephesi'nden bahsedilir. Bu zafere sadece bir paragraflık yer ayrılmıştır." şeklinde konuştu.

ZAFERİN ARDINDAN ALMAN İMPARATORU TÜM OKULLARI TATİL ETTİ

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Kut'ül Amare'nin Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlerin ve müttefiklerinin planlarını bozan iki büyük zaferden biri olduğunu hatırlatarak, "Birincisi hepimizin malumu şüphesiz ki Çanakkale zaferidir. 

İkincisi ve sonuncusu da Kut'ül Amare zaferidir. Dolayısıyla bu zafer, şanlı Osmanlı tarihinin son zaferidir." dedi. 

Bu zaferin etkilerinin sadece Osmanlı topraklarında hissedilmediğini belirten Bilgin, "Zaferin kazanıldığı 29 Nisan 1916'da Alman İmparatoru tüm okulları tatil etmiş, Berlin ve birçok Alman şehrinde, özellikle Osmanlı Büyükelçiliği'nin önünde şenlik ve kutlamalar yapılmıştır." diye konuştu.

Prof. Dr. Bilgin ayrıca, İngiliz tarihçisi James Morris'in Kut mağlubiyetini, İngiltere askeri tarihindeki "en aşağılık şartlı teslim"i olarak nitelendirdiğini kaydetti.

Panele, Memur-Sen yöneticileri, Gazi Çiftliği Anadolu ve Ankara Atatürk Anadolu liselerinden öğrenci ve öğretmenler de katıldı.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler