YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efkan Ala: "Çatıyı onların başına geçirdi"
Efkan Ala: "Çatıyı onların başına geçirdi"
27 Mayıs 2015 23:48
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Türkiye'de cumhurbaşkanı seçimleri öncesi sıkıntıların yaşandığına işaret ederek, "En son halkın seçtiği cumhurbaşkanı seçimi hariç tüm seçimlerde kriz oldu" dedi.

Ala, partisinin Tokat İl Başkanlığı tarafından Esnetepe Mahallesi'nde düzenlenen mitinge katıldı. 

Ala, vatandaşlar oy kullanırken kendilerinin büyük hedeflerin altına imza attığını belirtti. Ala, "Onlar dünyaya mesaj oluyor. Tüm İslam ülkesi kavgasız gürültüsüz, meselelerini tartışarak, sandığın arkasında durarak istikrar içerisinde gelişebileceğini, kalkınabileceğini, özgürlüklerini elde edebileceği, yasakları ortadan kaldıracağını dünyaya haykırıyor" diye konuştu.

Rabia işaretiyle Ortadoğu'ya Rabia Meydanı'ndakilere sahip çıkacak durumda olduklarını gösterdiklerini vurgulayan Ala, "Gençler bu işaretin şuurunda olmayan bazı kendini bilmezler, kendilerini 1960 da zannediyorlar. Beyinlerini çivilemişler. Memlekete bir çivi çakmamışlar. Ceketlerini çıkarsalar asacağımız bir çivi çakmadılar. Beyinlerini 1960'a çivilediler. Halen idamdan bahsediyorlar. Onları o sandığa gömmek elmizde mi? Kendini bilmezleri o sandığa gömün. Halen  yüzde 52'i oy almışta idamdan bahsediyorsun da. Sen ne demek istiyorsun" ifadesini kullandı. 

Ala, şöyle devam etti:

"En son halkın seçtiği cumhurbaşkanı seçimi hariç tüm seçimlerde kriz oldu. Kimi cumhurbaşkanlığı seçiminde darbe yaptılar. Kimisinde geçmişlerde millet meclisinin üstünde uçaklar uçurdular. Kimisinde muhtıra verdiler.

En son cumhurbaşkanlığı seçiminde bile sayın Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı seçiminde bile e muhtıra verdiler mi? Ha biz onları aldık yüzlerine çarptık, ayrı mesele. Ama verdiler. Ondan önce 28 Şubat'ta tankları değerlerimizin üzerinden geçirdiler mi? Geçirdiler. Ama biz 28 Şubat'ın bütün teferruat mevzuatını aldık, çöpe attık mı? Attık. Kimin imzasıyla 28 Şubat'ta artık muhtar bile olamaz  diye hapse attıkları saygıdeğer lider Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla attık mı?

Tuzak kuranların üstünde bir tuzak kurucu var. Muhtar bile olamaz diyerek hapse attığın kimse geliyor, Allah'ın lütfuyla kendi imzası ile 28 Şubat'ta tankla yaptığını, bir imza ile yapıyor. Hepsini alıyor çöpe atıyor ve üstünü kapatıyor. Bütün yasakları kaldırıyor. Biz cumhurbaşkanlığı seçimini biz referandumla halka verdik. Millet seçecek dedik."

Son cumhurbaşkanlığı seçiminde 14 partinin bir araya geldiğini anlatan Ala, çatı adayını milletin temelden aldığını söyledi.

Ala, şunları kaydetti:

"Çatıyı onların başına geçirdi. Ama devlerin başında milletin adamını getirdi mi? Herhangi bir kriz oldu mu? Yok. Türkiye güven üstne güven kattı mı? Evet. Türkiye'de herhangi bir kriz olacak havası oldu mu? Hayır. Niye? Halk belirleyecek. Sandık belirleyecek. Bu sefer muhtıralar olabildi mi? Hayır. Ama siyasete girmeden, sandığa gelmeden, sandığa müdahale etmeye çalışanlar ses çıkarabildiler mi?. Hayır. İşte sandık, seçim millet iradesi bunu sağlıyor.

Onun için bir anayasal çoğunluk verirse millet, tüm yetkileri anayasaya yazıp millete vereceğiz Millet her şeyi sandıkta belirleyecek. O kenarda, köşede tuzak kurmuş, pusu yatmış olanlarda ellerindeki bütün imkanları siyasete saldırma, istikrara saldırmak için kullandıkları bütün imkanları yok olacak. Yok edecekler, onları kaybedecekler."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler