YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ecevit'in koruma müdürü: Bu silahlarla darbe marbe olmaz ama panik yaşatır
Ecevit'in koruma müdürü: Bu silahlarla darbe marbe olmaz ama panik yaşatır
Ecevit'in koruma müdürü: Bu silahlarla darbe marbe olmaz ama panik yaşatır
13 Ocak 2009 / 08:31 Güncelleme: 13 Ocak 2009 / 00:00

Ecevit’in Koruma Müdürü, eski özel harekatçı Emniyet Müdürü DSP milletvekili Recai Birgün, Gölbaşı kazısında bulunan silah ve bombaların özelliklerini anlattı ve 'Bunlarla darbe yapılmaz. Ama yeni dalga gelecek ve daha sert olacak ' dedi. 


Uzun yıllar Özel Harekat Daire Başkanlığında görev yapan ve Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak da çalışan DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün, ‘’Ergenekon operasyonunda ele geçirilen silah ve mühimmatlar ile darbe yapılmaz. 1990’lı yıllarda Doğu ve Güneydoğu’da görev yapanların çoğu, silah ve mühimmat getirdi. Getirmeyene komik gözüyle bakılırdı. Ele geçenler arasında sadece 590 gram Deta-sheet patlayıcı ilginç… Türkiye’de bunun kullanıldığına tanık olmadım. Yüksek tahrip gücü vardır’’ dedi.


“O yıllarda oralardan bu tip şeyler o kadar çok getirilirdi ki… El bombası, mermi, lav ve keleş getiren bile oldu. Orada yaşadığı korkudan dolayı getirenler vardı. Getirmeyenler de komik olarak algılanırdı. Silahlar kirli değilse getirilme şansı daha fazladır. Yine o yıllarda Türkiye’ye kaçak giren o kadar çok silah vardı ki. Bunları getirmek sanki turistik bir yere gidildiğinde, oradan bir şeyler almak gibiydi. Denetimi yoktu. Yargı elbette kararını verecektir, niyetim İbrahim Şahin’i aklamak değil. Ama çıkan malzemeler sanki meraklı ve orta seviyede görevli bir kişinin, getirdiği malzemeler gibi görünüyor”

DARBE MARBE OLMAZ
Ele geçen silah ve mühimmatlarla “darbe” yapılamayacağını belirten Birgün, “Bu malzemelerin hiçbiriyle darbe falan yapılmaz. Ancak, toplumsal olay için de getirilmiş olabilir. Yani herhangi biri bu malzemeleri kullanırsa, korku ve panik yaşanır’  dedi. Birgün, operasyonlarda bulunan UZİ mermilerinin özelliğinin de, MKE’nin ürettiğinden farklı olmadığını, ancak barut oranının daha fazla olması nedeniyle silaha serilik kazandırdığını vurguladı.

YENİ DALGA SERT OLACAK
Ergenekon’un “Okyanus ötesinden” yönlendirildiğini savunan Birgün, soruşturmada yeni dalganın daha sert olacağını söyledi. “Ben yeni bir dalganın geleceğini ve son dalgadan daha sert olacağını biliyorum. Yaklaşık 1,5 yıldır süren bu operasyonlar siyasidir. Ergenekon yapılanmasını tasfiye eden, başka bir Ergenekon’u yerine koyan bir yapılanma yaşanıyor. Ulusalcı yapı, tasfiye eden yapının işine gelmiyor. Bu görülüyor. Yoksa Sabih Kanadoğlu ile Sedat Peker’i aynı kefeye konulması nasıl açıklanabilir. Aynı zamanda psikolojik harp da böyle yürütülüyor. Yeni yapının içinde işadamından askere, bürokratından, gazeteciye kadar herkes olacaktır. Önümüzdeki tablo budur. Ancak bu mücadele asla kaybedilmez” şeklinde konuştu.

O SİLAHLARIN ÖZELLİKLERİ
Ergenekon soruşturması kapsamında  Gölbaşı’nda bulunan silah ve askeri mühimmatın özelliklerini de tek tek anlatan Birgün şunları söyledi:

TAŞIMAYA DEĞMEZ: Anti-personel tüfek bombası öldürücüdür ama personel üzerinde kullanılabilir. Tank, top gibi hareketli hedef için kullanılmaz. Uçaksavar mermisi ise uçaksavar olmadan hiç bir işe yaramaz. Ancak çekirdeği çıkarılarak içindeki barut kullanılabilir. Bunun için de bu mermiyi taşımaya değmez.

SİS KUTULARI YÖNLENDİRİR: MKEK sis kutusu, havadaki helikopteri yönlendirir. Sis olduğu zaman nereye ineceğini görür. Rüzgarı ve iniş durumunu hesaplar. Öldürücü etkisi yoktur. MKEK sis lancheri de helikopterin uzak bir yere inmesi için kullanılır. Sis bombasını atmaya yarar. Öldürücü değildir. Hakem bombası ise ses çıkaran, öldürücü olmayan sadece gürültü çıkaran bir bombadır. MKE gösteri el bombası da adı üzerinde gösteri amaçlıdır ve parça tesiri yoktur, sadece ses çıkartır.

AĞLATAN BOMBA: ABD gaz bombasının kimi ağlatır, kimisi de güldürür. Sanırım bunun göz yaşartıcı etkisi olabilir.

ŞEHİRDE KULLANILMAZ: M-4- A-1 askeri aydınlatma tuzağı ile arazide tuzaklama yapılır. Örneğin patikaya yapıldığı zaman ve terörist bu tuzağa bastığı anda hava gündüz gibi aydınlanır. Bunun üzerine de alan yoğun ateşe alınır. Daha çok baskınlarda kullanılır. Şehirlerde kullanılmaz

FİTİLLER: Plastik dış kaplı saniyeli fitil (210 cm) de tek başına işe yaramaz TNT veya plastik patlayıcıyı ateşlemek için kullanılır. Patlayıcı aparatıdır. İnfilaklı fitil (8 m)de patlayıcı gibi ses çıkarır. Tek başına bir etkisi yoktur. Patlayıcıyla birlikte kapıyı açmak için kullanılır.

DOMUZ VURURSUN: Shootgun fişeği de av tüfeği fişeğidir. Öldürücü etkisi vardır. Daha çok domuz vurmada kullanılır.

EN İLGİNÇ MÜHİMMAT: 590 gram detasheet patlayıcı ise son derece ilginç. Türkiye’de bunun kullanıldığına tanık olmadım. Yüksek tahrip gücü vardır.

LAV SİLAHI TEK KULLANIMLIK: Lav silahı tek kullanımlıktır. Kullanılır ve sonra çöpe atılır. Bu silahı asker alır ve polise verir. Yani polis direk alımını yapmaz. TSK alımını yaptıktan sonra Emniyet’te ve özel harekata verir. Poliste de sadece özel harekat birimi bunu kullanabilir.

C-3 PATLAYICI (100 gram ): Bu miktar az ama C-3 patlayıcı, kapalı alanda kullanılırsa etkisi artar. Açık alanda kullanılınca sesi çok fazladır ama etki alanı yoktur.

C-4 PATLAYICI  (130 gram): Bu miktar C-4 büyük zarar vermez. GAZETEPORT

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler