YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ecevit'in doktoru Pehlivan Karayalçın'dan umutsuz.
Ecevit'in doktoru Pehlivan Karayalçın'dan umutsuz.
Ecevit'in doktoru Pehlivan Karayalçın'dan umutsuz.
14 Kasım 2008 / 15:49 Güncelleme: 14 Kasım 2008 / 00:00

Demokratik Sol Parti(DSP) Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan, merhum Başbakan Bülent Ecevit'in en yakınındaki isimlerden biriydi. Ecevit, beyin kanaması geçirdiinde de son nefesini verdiğinde de yanında o vardı. Pehlivan, siyaset öncesi de tanınmış bir tıp adamı. Dünyada kıkırdak ameliyatını ilk yapan ekibin içinde yer aldı. Sadece Ecevit değil, Cemil Çiçek'ten Kamer Genç'e kadar birçok ünlü siyasetçinin de doktoru. Sol bir siyasi partiden seçilmesi ve mensubu olmakla birlikte Pehlivan'ın olaylara kendine özgü farklı bir yaklaşımı var. Pehlivan, doğup büyüdüğ kent olan Ankara ile ilgili görüşlerini, düşüncelerini Zaman Ankara ekinde yayınlanan röportajda Ömer Şahin'e anlattı


Siz de Ankaralı olmayan Ankara milletvekillerinden misiniz?


Babam 10 yaşlarında Sivas Koyulhisar'dan gelmiş.  Ben Ankara'da doğdum. Denizciler Caddesi Denizciler Apartmanı'nda geçti çocukluğum. Annem ilkokul öğretmeniydi. Babam ise önce matbaa da çalıştı, sonra dönemin efsane gazetelerinden Zafer'de. İki işte birden çalışırdı.


İlk ve orta öğrenim hayatınız da doğduğunuz mahallede mi geçti?


O dönem kreş yoktu. Okuma yazmayı 3 yaşında öğrendim. Annemle birlikte okula gittim. 5 yaşında, iki sene erken okula yazıldım. O zamanlar boy sırasına göre oturtulurduk. Boyum hibir zaman tahtayı silmeye yetmezdi. Kızlarla beraber nde oturdum. Ama başarılı bir öğrenciydim. Lise 1'e geldiğimde bu yaş farkından dolayı uyumsuzluk doğdu. Okuldan kaçtım. Devamsızlıktan sınıfta kaldım. Ertesi sene yine kaldım. Daha sonra ise liseye başka okulda devam ettim. Bu sefer çok çalıştım. Hocalarm bana 'Zehir Mücahit' demeye başladı.


Çocukluğunuzun Ankarası'ndan neler hatırlıyorsunuz?


Çocuklukta Denizciler Caddesi'nde çok trafik kazası olurdu. Araba çocuklara çarpardı. Fren sesi arkasında çığlıklar duyulurdu. Çocukken hi ambulans görmemiştim. Bu beni çok etkiledi. Altındağ, İsmet Paşa mezbelelikti. Buna rağmen komşuluk ilişkileri vardı, arkadaşlık vardı. Her akşam bir eve gidilirdi. Şimdi toplum otistik oldu, içine kapandı.


Ankara Kalesi, Gençlik Parkı nasıldı?


Ankara Kalesi'ne kimse gitmezdi, "Orda adam keserler" derlerdi. Gençlik Parkı'na ailece gidilir çay bahçelerinde oturulurdu. Belli bir saatten sonra oraya gitmek de zordu.


Çocukken çalıştınız mı?


Tabiî ki. Gazete, mısır, salatalık, soğuk su sattım. Kendi bütçeme katkı yaptım.


Bir de gazetecilik maceranız var?


Evet, gazeteci olmak istiyordum. Babamın yanında çalıştım. 1979'da sarı basın kartımı aldım, halen sürekli basın kartı sahibiyim. O zaman Denizciler'den Basın Sitesi'ne geçince dünya değiştirmiş gibi oldum.


Ünlü gazeteciler var mıydı sitede?


Kapı komşumuz Yavuz Donat idi. Sedat Ergin (Milliyet Genel Yayın Yönetmeni) üst katta oturuyordu. O zamanın Anadolu Ajansı Genel Müdür, dönemin birçok ünlü gazetecisi sitede ikamet ediyordu.


Ankara'nın dokusu ne zaman bozuldu?


Kentin dokusu ilk Hitit anıtı ile bozulmaya başladı. Ne zaman bu göbekler yapıldı kentin dokusu o zaman bozuldu. Gelişmiş ülkelerde göbek yoktur, meydan vardır.


Hitit Güneşi Ankara'nın sembolü müdür?


Hitit Güneşi Ankara'nın amblemi olmalı diyemem. Kocatepe Camii de Ankara'yı anlatmıyor. Ankara'yı en iyi anlatacak olan ilk Meclis'tir. Ankara'yı Ankara yapan Meclis'tir. Meclis'ten sonra Demiryolları var.


Önümüzde yerel seçim var. Murat Karayalçın 'sol'un adayı olarak sonuç alabilir mi?


Allah hayırlısını nasip etsin diyorum. Sağlı sollu işbirliği olmadan sonuç değişmez. Sol tek başına yeterli olmaz. Stratejiler, yaklaşımlar, politikalar yanlış. Karayalçın'ı bırakın isterseniz Obama'yı getirin, sonuç değişmez.  Tabanın bunu yapması lazım.


Melih Gökçek'e şans tanıyor musunuz?


Melih Bey aday mı? Henüz kesinleşmedi.  Gökçek aday olursa bana göre şansı yüksek.


Merhum Ecevit, Ankara'da nereyi severdi?


Rahmetli Ecevit, Eymir Göl'nü çok severdi. Hanımefendi ile birlikte oraya gitmekten çok mutlu olurdu. Doğayı çok severdi.
 
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler