YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ecevit'in ahı mı tuttu?
Ecevit'in ahı mı tuttu? Habertürk yazarı Murat Bardakçı bugün köşesinde ilginç bir ayrıntıya yer verdi.
Ecevit'in ahı mı tuttu?
04 Haziran 2014 / 23:32 Güncelleme: 04 Haziran 2014 / 23:33

Tahtını oğluna bırakan İspanya Kralı Juan Carlos'la Bülent Ecevit'in bir anısına köşesinde yer veren Bardakçı'nın şaşırtan anektodlarla dolu yazısının o bölümü:

"Ecevit ile İspanya Kralı arasında ne alâka var?" diye düşünebilirsiniz, anlatayım:

Bülent Ecevit başbakanlığı sırasında, 2001 Mayıs'ında İspanya'ya resmî bir ziyaret yapmış, Zarzuela Sarayı'nda Kral Juan Carlos tarafından kabul edilmiş ve kral ile 15 dakika görüşmüştü.

Ziyareti takip eden arkadaşlarım anlattılar: Saraya giden Türk heyetinin hâli bir tuhafmış; Ecevit küçük adımlarla ve zorla yürüyormuş, Türk heyetinin bir mensubu koltuk değnekleri ile, biri de tekerlekli sandalye ile gitmiş.

O günlerde henüz belini, bacağını yahut bir başka yerini incitmemiş olan ve misafirlerini ayakta bir sporcu edâsı ile bekleyen Kral, misafir heyetin hâlini görünce dayanamamış, yanındakilere dönüp "Türkler galiba Lepanto'dan geliyorlar" diye fısıldamış!

Lepanto, mâlûm, İspanyol ağırlıklı Haçlı donanmasının 1571'de Osmanlı donanmasını perişan ettiği ve bizde "İnebahtı" denen deniz savaşıdır...

Juan Carlos'a Bülent Ecevit'in âhı tutmuş, Kral bu yüzden önce koltuk değneklerine mahkûm olmuş ve sonra tahtını da bırakmak zorunda kalmış olabilir mi, ne dersiniz?

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler