YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düzenlenen gece tahrik unsuru sayıldı
Düzenlenen gece tahrik unsuru sayıldı
Düzenlenen gece tahrik unsuru sayıldı
25 Mayıs 2008 / 20:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

27 Nisan’da DTP’nin Sakarya’da düzenlediği gecede yaşanan olaylarla ilgili olarak inceleme yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, toplumun bazı hareketlere tahammül edemediği saptamasında bulundu


DTP’nin 27 Nisan’da Sakarya’da düzenlediği gecede yaşanan olaylarla ilgili olarak kentte inceleme yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, şehit cenazesinin toprağa verilmesinin hemen ardından düzenlenen etkinliğin “tahrik unsuru” taşıdığını belirledi. Toplumun, devletin bölünmezliği ve rejim konularındaki aykırı hareketlere tahammül edemediği saptamasında bulunan müfettişler, Sakarya’daki etnik yapılanmaya dikkat çekti.
Kentteki yöneticiler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle görüşen müfettişler, 22 Nisan’da valiliğe dilekçe ile başvuran DTP’lilerin, 27 Nisan’da “Kültür ve Sanat Gecesi” düzenlemek istediklerini, valiliğin de bu isteğe 25 Nisan’da onay verdiğini tespit etti.


Önemli tahrik unsuru
Müfettişler, raporda, 23 Nisan’da Şemdinli’de şehit düşen Karapürçek ilçesinden Komando Çavuş Tuncay Özdemir’in cenazesinin toprağa verilmesinden dört gün sonraya rastlayan gecenin yapılmasının, “önemli tahrik unsuru” olduğu görüşüne yer verdi.


Sosyolojik değerlendirme
Kentin çok sayıda küçük etnik gruplardan oluşan bir toplum yapısına sahip olduğunu belirten müfettişler, bölgedeki sanayinin de gelişmesiyle Karadeniz ve Trakya’dan göç olduğunu kaydetti.
Karadeniz’den gelenlerin dinine ve devletçi duygularına bağlı, çabuk parlayıp tepki veren bir yapıda oldukları tespitini yapan müfettişler, Trakya’dan göç edenlerle yerli kesimin bölücülük konusunda çok duyarlı olduğu saptamasını yaptı.
Kentte, DTP ve paralel görüşü paylaşanlara yönelik önceki saldırıların da aynı sosyal yapıdan kaynaklandığını bildiren müfettişler, Sakarya gibi hassas kentlerde görev yapacak üst düzey yönetici ve güvenlik personelinin, toplumsal olaylarda deneyimli olması ve buna göre atanması gerektiğine dikkat çekti.
Müfettişler, toplumsal olaylara müdahale sırasında orantısız güç kullanılmasını önlemek amacıyla güvenlik görevlilerinin ailevi, psikolojik ve eğitimsel çalışma şartlarının ortaya çıkarılmasını ve bu konuda sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapılmasını önerdi.


Bazı konulara tahammül yok
Toplumun, devletin bölünmezliği ve rejimi değiştirmeye yönelik hareket içindeki dernek ve parti gibi kuruluşlara tahammül edemediğini kaydeden müfettişler, özellikle Orta Anadolu, Batı ve Karadeniz kentlerinde, bu görüşlere karşı büyük bir tepkinin oluştuğuna dikkat çekti.
Müfettişler, DTP yetkililerinin kamuoyuna yansıyan görüşlerinde, özellikle terör örgütü PKK’yı övücü değerlendirmelerden ve toplumu gerecek ölçüsüz tutum ve davranışlardan kaçınması gerektiğini kaydetti.


Taraftar da olay yerine gitmişti
Müfettişler, aynı gün oynanan Sakaryaspor - İstanbulspor maçında Sakaryaspor’un yenilmesi üzerine, “Tatanga” olarak adlandırılan fanatik taraftarların da olay yerine gelerek slogan atanlara katıldığını ve salona girmeye çalıştığını belirledi. Müfettişler, olaylar sırasında başta Sakarya Valisi Hüseyin Atak olmak üzere güvenlik kuvvetlerinin zamanında müdahalede bulunduğu kanaatine vardı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler