YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düşürülen Rus uçağı sonrası HDP'den açıklama
Düşürülen Rus uçağı sonrası HDP'den açıklama
25 Kasım 2015 09:42
Sınırımızda düşürülen Rusya uçağı ile ilgili HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Hükümetin barışçıl bir politikaya dayanan, komşuları ile daha nizami ilişkilere dayanan bir politikaya ihtiyacı var. Suriye'ye dönük olarak uygulanan gayri nizami dış politika ve Suriye'de iç savaşın başlamasına sebebiyet veren müdahale politikasının yarar getirmediği, sorunu bölgesel düzeyden hatta dünya ölçeğinde tetiklediğini görmemiz lazım” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, grup toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Yüksekdağ, Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağına ilişkin olarak, “Süreç içerisinde bölgesel gerilimde yükseldiği, süreç içerisinde soğukkanlılığın ve sağduyunun korunması çok önemli. Bu gerilim siyasetin uzun dönemden beri sürdüğünü ve bir yarar getirmediğini gördük. Bu nedenle hükümetin bölgede gerilimi düşürecek adımlar atmasında yarar var. Son süreçte hayata geçen gerilim siyaseti, Suriye'nin iç politik zemininde yaşanan gelişmeler tansiyonu oldukça yükseltti ve uluslararası güçler ve bölge ülkeleri arasındaki çelişkileri de ön palana çıkardı. O nedenle bu sürecin uçağın düşürülmesi ve takip eden sürecin geride bıraktığımız dönemde Suriye politikasında yaşanan soruların ve eksikliklerin bir sonucu olduğunu görmemiz gerekiyor. Bu sorunun temeli de gerilim politikasıydı. Suriye'de iç politikaya müdahalenin getirdiği sorunlara dayanıyordu. O nedenle her şeyden önce bu çizginin terk edilmesi gerekiyor. Çok kritik ve tehlikeli bir eşiğe geldiğimizi görmemiz lazım ve bütün tarafların bu süreç içinde gerek Türkiye cephesinde bizlerin ve siyasi iktidarın gerekse Rusya tarafından soğukkanlılığın, yapıcılığın ve sorun çözmenin dinamiklerinin harekete geçirilmesi gerekiyor. Allah korusun çok daha ciddi ve tehlikeli durumlarla kaşı karşıya kalmak istemeyiz, gelişmeler bütün bölge halklarının yararına ve çıkarına değildir. Hükümetin barışçıl bir politikaya dayanan, komşuları ile daha nizami ilişkilere dayanan bir politikaya ihtiyacı var. Suriye'ye dönük olarak uygulanan gayri nizami dış politika ve Suriye'de iç savaşın başlamasına sebebiyet veren müdahale politikasının yarar getirmediği, sorunu bölgesel düzeyden hatta dünya ölçeğinde tetiklediğini görmemiz lazım” değerlendirmesini yaptı.

Demirtaş'a suikast iddialarına ilişkin sürecin devam ettiğini belirterek, sürecin olması gerektiği gibi işlemediğini öne süren Yüksekdağ, “Hükümet, siyasi iktidar cephesinden tek bir geçmiş olsun' dileği, ‘ne oluyor' sorusu duymadık. Bu olay başka bir ülkede yaşansaydı, bir ulusal soruna dönüştürülmesi, siyasetin temel sorunlarından biri haline getirilmesi gerekirdi. Ama hükümet böyle bir sorun, böyle bir gerçek yokmuş gibi davranıyor. Hükümetin Diyarbakır'daki temsilcisi, sözcüsü olan Valilik makamı bir suikast girişimi olmadığı yönünde aradan iki saat geçtikten sonra açıklama yapıyor” ifadelerini kullandı.

Kabineye ilişkin olarak ise Yüksekdağ, “Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyoruz. Bu kabinenin 1 Kasım'da ortaya çıkan seçilmişlerin iradenin tartışmaları sonucu belirlenmediğini biliyoruz. Bizler Türkiye siyaseti bakımından sorun çözücü, kriz çözücü rol oynayan, oynayabilecek bir kabinenin olduğunu düşünmüyoruz. Kabinenin oluşturulma süreci krizlerle birlikte olmuştur. Ben Meclis'te kadın temsiliyetinin bu kadar düştüğü koşullar içerisinde birin iki olmasını anlamlı bir katkı ürettiğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler