YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Düşünüp düşünüp karar vereceğiz"
"Düşünüp düşünüp karar vereceğiz"
24 Temmuz 2014 23:58
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Düşünüp düşünüp karar vereceğiz. Türkiye'nin daha güzel bir yönetime ihtiyacı var, Türkiye'nin barışçı bir yönetime ihtiyacı var" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Düşünüp düşünüp karar vereceğiz. Türkiye'nin daha güzel bir yönetime ihtiyacı var, Türkiye'nin barışçı bir yönetime ihtiyacı var, Türkiye'nin huzura ihtiyacı var, Türkiye'nin kavgadan uzak bütün komşularıyla kucaklaşmaya ihtiyacı var" dedi.

Giresun'a gelen Kılıçdaroğlu, Giresun Belediyesince Atatürk Meydanı'nda düzenlenen iftara katıldı.

Kılıçdaroğlu, meydandaki belediye binasının balkonundan yaptığı konuşmada, Ortadoğu'nun kan ağladığını ve mazlum çocukların öldürüldüğünü söyledi.

Ortadoğu'da sivillerin öldürüldüğünü ve orantısız güç kullanıldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu'da hepimiz üzülüyoruz oradaki olaylardan, gelişmelerden ve istiyoruz ki Ortadoğu'ya barış gelsin, ülkemize barış gelsin, bütün komşularımızla barış içerisinde yaşayalım, kimsenini burnu kanamasın" diye konuştu.

 Bir buçuk milyon Suriyelinin şu an Türkiye'de olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Çoğu dilenci, çoğu geçim kapılarını aramak için şöyle veya böyle bir yerlerde çalışıyor. Hiçbirisinin güvencesi yok sayısını da kimse bilmiyor. Düşünüp düşünüp karar vereceğiz. Türkiye'nin daha güzel bir yönetime ihtiyacı var, Türkiye'nin barışçı bir yönet ihtiyacı var, Türkiye'nin huzura ihtiyacı var, Türkiye'nin kavgadan uzak bütün komşularıyla kucaklaşmaya ihtiyacı var. Türkiye'nin beraber yaşamaya ihtiyacı var, bunu sağlamanın ilk yolu, atacağımız ilk önemli adım 10 Ağustos'ta olacak. 10 Ağustos'ta sandığa gedeceğiz."

Kılıçdaroğlu, "Huzur için gideceğiz barış için gideceğiz, bilgili bir insanı seçmek için gideceğiz. Bu topraklar bereketli topraklar, bu topraklarda ne ekerseniz onu biçersiniz. Gelin hep beraber barışı ekelim, huzuru ekelim, birliği ekelim, dirliği ekelim, ekmek için ekelim, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı olarak seçelim" diye konuştu.

"Ortadoğu'da barışı sağlayacak irade Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan geçmektedir"

Konuşmasına Ortadoğu ile başlamasının nedeninin Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Ortadoğu'da çok bilinen bir isim olması olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Batıda çok bilinen bir insan. 57 İslam ülkesine genel sekteri bir isim, adına uluslararası ödüller düzenlenen bir isim. Bölgede saygınlığı var" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhuriyet Halk Partili, Milliyetçi Hareket Partili, Büyük Birlik Partili, Adalet ve Kalkınma Partili bir isim olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"O hiçbir partili değil, o partiler üstünde bilge insan, temiz bir insan, dürüst bir insan, bu toprakların yetiştirdiği bilge bir insan. Onun için dedik ki bütün siyasi partilere eşit olsun. Bizim Cumhurbaşkanımız tarafsız olsun, her yurttaşa eşit davransın ve dedik ki bizim için partinin çıkarları değil ülkenini çıkarları çok önemlidir. Eğer Ortadoğu'da barış olacaksa o barışı sağlayacak güç sağlayacak irade, sağlayacak saygı, Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan geçmektedir. Gelin hep beraber onu Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtalım."

Cesaret ödülü iddiası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerikan Yahudi Kongresi'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verilen cesaret ödülünü geri istediği iddiasına ilişkin, "Daha önce Erdoğan'ın boynuna takıp gezdiği madalyaydı iade etmesini istemiştik. Eğer sen gerçekten Gazze'de yaşananlara tepki vermek istiyorsan yapacağın işlerden bir tanesi de bu" dedi.

Giresun Belediyesinden ayrılışında gazeteciler tarafından Amerikan Yahudi Kongresi'nin, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği cesaret ödülünü geri istediği iddiası"nın sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'dan daha önce söz konusu madalyayı iade etmesini istediklerini söyledi.

Zaten bundan sonra madalyanın bir anlamı kalmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Daha önce Erdoğan'ın boynuna takıp gezdiği madalyaydı iade etmesini istemiştik. Eğer sen gerçekten Gazze'de yaşananlara tepki vermek istiyorsan yapacağın işlerden bir tanesi de bu. Ama o hiç sesini çıkarmadı, 'hayır ben bu madalyayı boynuma takıp gezmek istiyorum' dedi. Şimdi onlar istiyorlar, iade et diye. Şimdi ben merak ediyorum, hangi yüzle iade edecek. Zaten bundan sonra o madalyanın bir anlamı kalmadı. Verenler istiyorlar geriye. Onun daha önce vermesi gerekiyordu ama vermedi. Şimdi götürüp verecekte yüzü var mı onu merak ediyorum. Sorun da o zaten."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler