YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Dürüst ol be, doğru ol be'
Başbakan Erdoğan, partisi tarafından Adıyaman'da düzenlenen mitingte muhalefete yüklendi.
'Dürüst ol be, doğru ol be'
25 Temmuz 2010 / 14:56 Güncelleme: 25 Temmuz 2010 / 15:09

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin ''Başörtüsü sorununu çözeceğini'' açıkladığını ifade ederek, ''Dürüst ol be, doğru ol be. Doğru ol dürüst ol. Parlamentoda genç kızlarımızın üniversitelere başörtülü olarak gitmelerine, eğitim özgürlüğünü sağlamalarına yönelik 411 oy çıktığı zaman onu Anayasa Mahkemesine kim götürdü?'' dedi.      

Erdoğan, partisince Adıyaman Emniyet Meydanı'nda düzenlenen referandum mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin itibarını büyüttüklerini belirterek Gazze'de, Filistin'de, Kudüs'te Türkiye'nin olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, dünyada gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir Türkiye'nin olduğuna işaret ederek mazlumların, mağdurların, hakkın ve hukukun savunucusu bir Türkiye'nin olduğunu kaydetti.

Göreve geldiklerinde Merkez Bankasının kasasında 26,5 milyar dolar olduğunu anımsatan Erdoğan, bu rakamı 75 milyar dolara yükselttiklerini ifade ederek, ''Çıkmış bunlar konuşuyor. Kasaya bak kasaya, ödenen borçlara bak'' diye konuştu.

Erdoğan, göreve geldiklerinde borç oranının milli gelire oranını yüzde 74 olduğunu, ''100 liranın 74 lirası borçtu, şimdi bunu 45'e düşürdük. Nasıl oluyor bu? Yolsuzlukların olduğu bir iktidar bunu yapabilir mi? Kazanan bir iktidar, dürüst bir iktidar bunu yapar ve ben iddia ile söylüyorum'' diye konuştu.

 Meydandaki vatandaşların 'Kıskananlar çatlasın' şeklinde tempo tutmaları üzerine Erdoğan, ''Çatlamasın, onlar da 'evet' desin'' karşılığını verdi. 

İhracatı 32 milyar dolardan 2009 yılı itibarıyla krize rağmen 102 milyar dolara yükselttiklerini vurgulayan Erdoğan, ''İşte bizim farkımız bu. Biz üretiyoruz, iş üretiyoruz iş, onlar ise laf üretiyor laf. Şimdi ne diyoruz, hazır mıyız Adıyaman? Sevdamız millet, kararımız...'' şeklinde devam etti. Alandakilerin 'Evet' sözleri üzerine Erdoğan, ''Hamdolsun bu iş bitti. Bingöl'de de bitti, Elazığ'da da bitti, Adıyaman'da da bitti. Evet, evet evet...'' dedi.


-''YASAKÇI ZİHNİYET...''-


Demokrasinin kalkınmanın temel şartı olduğuna işaret eden Başbakan, ''Özgürlük, ilerlemenin temel şartıdır. Hukuk, ekonomik büyümenin temel şartıdır. Eğer demokrasi gelişmiyorsa o ülke kalkınmaz. Eğer özgürlükler artmıyorsa o ülke ilerlemez. Eğer hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku egemense o ülkenin ekmeği çoğalmaz. O ülke büyümez. On yıllar boyunca bu ülkeden demokrasiyi esirgediler. Yasaklara mahkum ettiler ve on yıllarca bu ülkeye özgürlüğü, temel hakları çok gördüler. İşte bu yasakçı zihniyet demokrasiye yaptığı müdahalelerle bu ülkeyi her on yılda bir geriye götürdü'' diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şimdi çıkmış CHP diyor ki 'Biz başörtüsü sorununu çözeriz'. Dürüst ol be, doğru ol be. Doğru ol, dürüst ol. Parlamentoda, genç kızlarımızın üniversitelere başörtülü olarak gitmelerine, eğitim özgürlüğünü sağlamalarına yönelik 411 oy çıktığı zaman onu Anayasa Mahkemesine kim götürdü? Onun altında senin imzan vardı, arkadaşlarının da imzası vardı. Dürüst, dürüst olacaksın. Dürüst siyaset yapacaksın. Doğru hareket edeceksin. İnsanı üzen bu. Şimdi 'Acaba iktidar olmak için ne yapalım?' Her türlü doğru olmayan sözü söyleyebilir, onlara göre böyle. Onlar siyaseti yıllarca böyle yaptılar. İki anahtar gösterdiler, hanginiz aldınız iki anahtarı? 'Apartman dairesi' dediler, hanginiz iki apartman aldınız? Yaptıkları hep bu. Şimdi ne diyor 'Bütün yoksul vatandaşlara asgari ücret vereceğim' diyor. Ya doğru ol. Doğru ol be, yalan söyleme. Doğru ol, doğru. Dürüst ol.''


-''MEDYA PATRONLARINI, GENEL YAYIN YÖNETMENLERİNİ UYARIYORUM''-


Medyaya da seslendiğini belirten Erdoğan, ''Niye? Çünkü onlar da dürüst davranmıyor tabii bir kısım medya. Ben buradaki arkadaşlarımı tenzih ederim. Patronlarını, genel yayın yönetmenlerini uyarıyorum. Niçin bunları yazmıyorsunuz? 411 parlamentodan çıktığı zaman bunu Anayasa Mahkemesine kim götürdü? CHP götürdü. Niçin şimdi bunlar söylenirken kalkıp da bunu söylemiyorsun?'' diye konuştu.    

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Benim halkım bunu yutmaz, yutmayacak. İnşallah Adıyaman özgürlüklere, demokrasiye gerçek manada 'evet' diyerek bu zihniyeti, bu hayırcı zihniyeti dışlayacak. Bunları iteleyecek, öteleyecek. 'Niye siz dürüst değilsiniz?' diyecek. Bunlar milli iradeye müdahale ettiler. Ülkenin itibarını zedelediler, vesayeti hakim kıldılar. Ülkenin demokrasisini gerilettiler. Yasakları dayattılar. Emeğimizi, ekmeğimizi gerilettiler. İşte şimdi biz buna 'dur' diyoruz. İşte artık şimdi biz 'Yeter, söz de karar da milletindir' diyoruz. 12 Eylül'ün dayattığı antidemokratik anayasada en kapsamlı, köklü ve en demokratik değişikliği yapıyoruz. Türkiye'nin önünü açıyoruz. Türkiye'yi zincirlerinden, prangalarından kurtarıyoruz. Bu bir AK Parti projesi değil. Biz bugüne kadar ürettiğimiz hiçbir eseri, Türkiye'ye kazandırdıklarımızı partizanlık anlayışı ile yapmadık.'' AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler