YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Duran adam olmayalım, çalışan adam olalım"
"Duran adam olmayalım, çalışan adam olalım"
29 Haziran 2013 14:57
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Belediyesinin üst yapı işiyle ilgili olarak "Bu projeler gerekli ama zor projeler. Kocaman şehrin 40 yıllık altyapısını yapıyoruz" dedi.

Yılmaz, Kültür Mahallesi Turgut Özal İlk-Orta Okulu bahçesinde düzenlenen Bingöl Belediyesi üstyapı yapım işi temel atma töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu törenin Bingöl için bir düğün olduğunu söyledi.

Siyasete atıldığı günden bu yana çözümü için kendisine iletilen konuların başında altyapı meselesi geldiğini anlatan Yılmaz, "Nereye gittiysek, kiminle oturduysak, herkes bize dedi ki 'ne yapıp edin, bu altyapı projesini çözün.' Neredeyse 40 yılllık bir problem. Hem zahmetinden hem de siyasi faturasından dolayı belki üzerine fazla eğilmemiş bir konuydu. Bu projeler gerekli ama zor projeler. Kocaman şehrin 40 yıllık altyapısını yapıyoruz" diye konuştu.

Protesto eylemleri

"Son günlerde durma eylemleri moda oldu. Bazıları duruyorlar. Ben diyorum ki biz duran adam olmayalım çalışan adam olalım. İsteyen istediği yerde dursun. Onlara bir diyeceğimiz yok, demokrasi var. Yeter ki bizim çalışmamıza engel olmasınlar, bizi durdurmaya çalışmasınlar" diyen Bakan Yılmaz,yapılan işlerin lafla, sloganlarla ve ideolojik tartışmalarla olmadığını kaydetti. Yılmaz, "İş yapacaksanız, alın teri dökeceksiniz, iyi niyetle samimiyetle çalışacaksınız. Siyaset yapmak insanların gözünü boyamak için birtakım gayretler içinde olmayacaksınız. Bingöl halkı çok asil ve çok sağlam duruşu olan bir halk. Bingöl halkı için ne yapsak azdır. Ne yaparsak yapalım Bingöl halkına layık olamayız" dedi.

Bingöllülerin 12 Eylül anayasasına en fazla hayır oyu vermesi, Türkiye demokrasinin gelişmesi yolunda kilometre taşı olan anayasayla ilgili referandumda en yüksek verdiği evet oyuyla, tarihinde hep demokrasiden ve özgürlükten yana durduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, Bingöl'ün Gezi olaylarına da destek vermeyen 2 ilden biri olduğunu kaydetti. Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bir milletvekili (CHP)bana bir soru sordu. Dedi ki 'Bingöl halkı niye bu Gezi olaylarında eylem yapmıyor. 2 tane il var' dedi. Bingöl halkı her zaman hayırlı işlerden yana bir halktır. Basiretli, neyin ne olduğunu iyi gören bir halktır. Alevisi-sünnisi, Kürdüyle-Türküyle, Kurmancıyla-Zazasıyla bütün unsurlarıyla değişik görüşleriyle Bingöl halkı hayırlı işlerden yana tavır alan bir halktır. Bingöl halkı olup bitenlerin özellikle çözüm sürecine nasıl zarar vereceğini gören bir halktır. Nitekim son günlerde bazı hadiseler görüyoruz. Birileri Türkiye'de huzur olsun barış olsun, kardeşlik olsun istemiyor. Değişik bahaneler altında, ön yüzüne baktığınızda çok güzel. Çevre var, katılım var demokrasi var. Sivil toplum var. Bunlar zaten bizim benimsediğimiz değerler, iktidara geldiğimizden beri hep altını çizdiğimiz değerler, bunlara itiraz etmemiz mümkün değil. İyi niyetle eleştiri yapanlara da elbette saygı gösteriyoruz. Fakat bunları Türkiye'nin istikrarını bozmak için kullananlar, bunları hükümetin istikrarını bozmak için kullananlara da en net şekilde tavrımızı göstermemiz lazım. Türkiye'nin istikrara ihtiyacı var. Demokrasisini daha ileri götürmeye ihtiyacı var. Ekonomisini daha ileriye taşımasına ihtiyacı var. Boş kavgalarla geçirecek vaktimiz yok."

"Kardeşliğimizi güçlendirelim"

Geçmişte bölgede 30 sene çatışma yaşandığını, bunun bedelini tüm Türkiye'nin ödediğini anlatan Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat en fazla da bu bölgemizde yaşayan insanlar ödedi. Yaylalarımız doğru düzgün kullanılmadı. Yatırımlar gerçekleşemedi. Özellikle özel sektör yatırımları istediğimiz şekilde artmadı. Buraya doktor, mühendis, öğretmen gelmek istemedi. Bütün bunlar bize maliyet. Biz istiyoruz ki artık Türkiye bu prangadan kurtulsun. Kardeşliğimizi güçlendirelim. Demokrasimizi güçlendirelim. Varsa birtakım sorunlarımız oturalım konuşalım. Nedir bu sorunlar, nasıl çözeriz hep birlikte. Fakat demokrasi rejimi bir sabır rejimidir. Demokraside bütün sorunları bir kerede çözelim anlayışı yok. Tartışarak, konuşarak bir süreç içersinde bütün bu sorunları birer birer çözeceğiz."

Bakan Yılmaz, yapılan konuşmaların ardından yola parke taşı döşeyerek, Bingöl Belediyesi üstyapı yapım işinin temelini attı.

Törene, Vali İbrahim Taşyapan, AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Belediye Başkanı Serdar Atalay, diğer yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler