YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Durak'ın koltuğuna o oturdu
Aytaç Durak'ın görevden alınmasına sebep olan Belediye Meclis üyesi Mustafa Tuncel, başkanlık koltuğuna oturdu
Durak'ın koltuğuna o oturdu
29 Mart 2010 / 18:16 Güncelleme: 29 Mart 2010 / 18:17

Gündeme getirdiği iddialarla Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın görevden alınmasına sebep olan Belediye Meclis üyesi Mustafa Tuncel, başkanlık koltuğuna oturdu. Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili olarak kanun gereği Durak'ın yerine oturan Tuncel, kendisinin makam mevki sevdalısı olmadığını, Durak'ın da makam koltuğunda değil belediyenin yeni binasındaki başkanlık odasında görevini yürüttüğünü söyledi.
 

Büyükşehir Belediyesi yeni binasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tuncel, Aytaç Durak'ın makamına oturmayacağı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Aytaç Durak burayı hiç kullanmadı. Kendisinin sürekli kullandığı makamının kapısı dün mühürlenmişti. Ben orayı açtırdım ama oturmadım. Oradaki arkadaşlar da yıllardır çalıştığımız güvendiğimiz insanlar. Belediye başkanının odasının mühürlü olmasının doğru olmayacağını düşünerek açtırarak görevli arkadaşlara teslim ettim." dedi.
 

Adana Valisi İlhan Atış'ın 1 Nisan'da belediye meclisini olağan üstü toplantıya çağırmasının ardından mecliste yeni başkanın seçileceğini aktaran Tuncel, adaylığı konusunda ise şöyle konuştu: "Şu aşamada bir şey söyleyemem. Ben bazı iddiaların sahibiyim. Ne dedi isem çoğu ortaya çıktı. Söylediklerimin neticesini almasam ve güvenmesem bunları söylemezdim. Ben burada geçici olarak oturuyorum. Bu geçici görevi bende yapabilirim, gerekli bilgi ve belgelere bende ulaşabilirim diyen olursa ve bizim inandığımız biriyse onu desteklemeyi tercih ederim. Çünkü benim politik bir amacım yok, makam sevdam yok. Bugün için de, yarın için de politikanın içinde olmayacağım bu benim son görevim."
 

Süleyman Demirel Bulvarı'ndaki arsa konusunda Aytaç Durak ile birlikte yargılandıklarını söyleyen Tuncel, "Ben bunları söylüyorum, Durak ise 'ben hiçbir şeyden yargılanmıyorum, hepsi boş çıktı" diyor. Orada bir suç işlenmişse beraber işledik. Kendi de vardı bende vardım. Bana özel olarak da bir bürokrat arkadaşı gönderdi. Kimse farkına varmadan bu olayı gerçekleştirin diye. Başkandır hatırı vardır, severim kendisini ama sevgi ayrı adananın politik geleceği ayrı bir şey. Suç işledik beraber işledik. Herkes ne diyor hani belge, 50 tane belge var. 18 uygulamasıyla başkanın arsaları yer değiştirmiş, arsaları 3 alıp 300 lira haline getirmesi nedir? Ben rüşvet alıyor demedim, görmedim görseydim söylerdim. Ama bunlar ispatlı yerler. Birçok vatandaşın konut olarak görülen arsaları yeşil alana çevrilmiş kimsenin haberi yok. Kabasakal'da 3 trilyonluk arsayı bir imar değişikliğiyle 40 trilyon liraya çıkarıyorsan bunun hesabını sorma benim görevim."  ifadelerini kullandı.
 

Kendisinin iddialarından sonra belediyeden bazı evrakların kaçırıldığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Tuncel, "Bana gelen müşahhas bir şey yok. Yalnız bir gece belediyede çalışma yapıldığını bana söylediler, ben de bunu tespit ettirdim. Hakikaten ışıklar yanıyordu, ne yaptılar ne ettiler bilemiyorum. Ama benim iddialarım kaybolmayacak belgelere dayanıyor." şeklinde konuştu.
 

Aytaç Durak'ın kendisine menfaat sağladığı gibi vatandaşları da mağdur ettiğini ileri süren Tuncel, "Kendisi 'benimle ilgili suç unsuru, iddiası yok diyor. Ama kaç tane insanın davası var ve mahkemeleri kazanmışlar. Şunda benim bildiğim belediye başkanı hakkında 7-8 kişi dava açmış ve kazanmış." ifadelerine yer verdi. 
 
 "DURAK İKİ KİŞİYE RÜŞVET KOMPLOSU KURDU O DA MAHKEMEDEN DÖNDÜ"

Aytaç Durak'ın kendisine bir siyasi komplo yapıldığı yönündeki açıklamalarını değerlendiren Tuncel, "Bu iddialara gülerim ben. Çocuğum yaşındaki adamlarla işbirliği yaparak bir adım atmam. Bunu en iyi kendisi bilir. Beni rahatlattı. Yoksa bu kendisi ile benim aramdaki bir kavga. Bur partileri de ilgilendirmiyor. Rüşvetle mücadele ediyorum diyor. Rüşvetten kime ne yaptı şuana kadar. Rüşvetten iki adamı mahkum ettirdim diyor, komplolarla mahkemeye verdiği iki kişide berat etmiş. Bunlarda eski otogar ve itfaiye müdürü. Rüşvetle hiçbir mücadele yapmamış yaptığı komplo da mahkemeden geri dönmüş." dedi.
 

Bazı meclis üyeleriyle birlikte Aytaç Durak'la görüştüklerini anlatan Tuncel şunları söyledi: "Bu meclisin asli görevini yapması için meclise özür borçlusunuz dedik. Kendisi de kapalı kapılar ardında özür diledi. Eğer bir daha göreve gelirse ilk mecliste kendisine çağrı yapacağım. Kaset varmış, bu kaseti mecliste dinletebilir misin? Rüşvetle ne alakası var, verirsin savcılığa gereğini yapar. Ben o kaseti 6 ay önce dinledim kendisi de dinledi, bir suç oluşmamış. Benim adım o kasette olmadığını biliyordum ama alınganlık gösterdim, çünkü tüm meclisi töhmet altında bırakıyordu." CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler