YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dünyadaki ikinci ülke konumdayız"
CHP lideri Baykal partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Baykal eleştiri oklarını yine hükümete yöneltti. Dün açıklanan işsizlik rakamlarına vurgu yapan Baykal, "Dünyada en yüksek işsizlik rakamına sahip ikinci ülkeyiz" diye
"Dünyadaki ikinci ülke konumdayız"
17 Kasım 2009 / 15:51 Güncelleme: 17 Kasım 2009 / 15:52

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, birilerinin 'meydan şimdi benim meydanım istediğimi yaparım' diye temel anayasal kurumları kendi kafasına göre şekillendirme mücadelesi başlattığını ileri sürerek, ''Bu gidişin sonunda birileri, amaçlarına ulaşabileceklerini ve Türkiye'nin tarihsel birikimini, Cumhuriyet kültürünü, hukuk devleti birikimini sindirebileceklerini, Türkiye'nin tümüne kumanda edebileceklerini zannediyorlarsa bunun böyle olmadığını çok yakın bir gelecekte öğrenecekler'' dedi.

Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de, hiçbir demokratik hukuk devletinde görülmeyen olayların yaşandığını ve bunlara yönelik önlem alınmadığını savunan Baykal, ülkenin ''derin bir bunalıma doğru sürüklendiğini'' söyledi.

''Bu bunalımın temelinde hiç şüphe yok ki bir anayasal hazımsızlık, bir anayasal çatışma var'' diyen Baykal, ''Türkiye'nin bir korku toplumu haline dönüştürüldüğünü savundu.

Deniz Baykal, şöyle devam etti:

''Bütün bunların altında Türkiye'yi hazmedemeyen, Türkiye'nin anayasal kimliğini, Cumhuriyet birikimini, demokrasi ve hukuk devleti kazanımlarını içine sindirip onun gereğini yapamayan, yapmadığı bazen Anayasa Mahkemesi kararıyla ortaya çıkan ve her aşamada bu çelişkilerine tanık olduğumuz bir iktidarın iş başında oluşunun yol açtığı gerginlikler, çatışmalar, kopuşlar her gün önümüze geliyor. Bu böyle gitmez. Böyle bir ülke olmaz. Bu tablo kabul edilemez. Bu tablo karşısında kimsenin yapabileceği bir şey yok diye devam etmek,Türkiye'yi çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya bırakma sonucunu doğurur.

Böyle bir tatsız gidiş var. Meydanı boş buldu birileri, daha doğrusu meydanı boşalttı... Medyadan boşalttı, yargıdan boşalttı, sivil toplum örgütlerinden, sendikalardan, üniversitelerden boşalttı, basını, televizyonu susturdu, 'meydan şimdi benim meydanım istediğimi yaparım' diye önünde kalan temel anayasal kurumlar hangileri ise onları da şimdi kendi kafasına göre şekillendirme mücadelesini resmen açtı. Yaşanan budur ama bu gidiş iyi bir gidiş değildir. Bu gidişten kimseye yarar çıkmaz. Bu gidişin sonunda birileri amaçlarına ulaşabileceklerini ve Türkiye'yi, Türkiye'nin tarihsel birikimin, Cumhuriyet kültürünü, hukuk devleti birikimini sindirebileceklerini, Türkiye'nin tümüne kumanda edebileceklerini zannediyorlarsa bunun böyle olmadığını çok yakın bir gelecekte öğrenecekler.''

Türkiye'nin, gelişen demokrasi birikimi ve kültürünün, böyle olaylar karşısında esnek davranma, hoşgörü gösterme düzeyini yükselttiğini ifade eden Baykal, ''Ama tolerans seviyesindeki bu yükseklik kimseyi yanıltmamalıdır'' dedi. 
    
''İŞSİZİN SORUNU EMEKLİYİ DE VURUYOR''

     
Konuşmasında ekonomiye de değinen Baykal, vatandaşın her gün ekonomide sıkıntıların aşılacağına dair haberler beklediğini, ancak bu beklentinin karşılanmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Baykal, son resmi rakamların işsizliğin giderek arttığını gösterdiğini bildirerek, Türkiye'nin dünyada en yüksek işsizlik rakamına sahip ikinci ülke konumunda olduğunu ileri sürdü.

Ekonomik krizin sıkıntısını çeken kesimlerin başında emeklilerin geldiğini, bunun işsizlikle de bağlantılı olduğunu ifade eden Baykal, ''İşsiz kalan oğlanın sorunu emekli babayı, emekli anneyi vurmaktadır'' dedi.

Emeklilerin sorunlarına dikkati çekebilmek için açlık grevi yaptığını kaydeden Baykal, onların sıkıntılarını ve taleplerini gündeme getirmenin CHP'nin ''boynunun borcu olduğunu'' söyledi. Baykal, emeklilerin intibak yasasının çıkarılmasını, TÜFE ve KEY ödemelerinin yapılmasını istediklerini belirterek, bu taleplerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. ''Emeklileri reva görülen ücret artışı 6 aylık 1.83, 2 değil... Ben de en çok 83'ün 3'ü var ya ona takılıyorum. Hangi terazide tarttın da o 3'ü buldun?'' diye soran Baykal, emeklilerin bu haksızlıklara razı olmayacağını ve bunun sonucunun ilk seçimlerde görüleceğini savundu.

Baykal, CHP olarak emeklilere yılda 2 ikramiye ve kış aylarında yakacak yardımı verilmesi gerektiğini düşündüklerini de söyledi.

Bütçe açığına da değinen Baykal, tehlikeli olarak arttığını savunduğu açığın; hükümetin israf, siyasi kayırma ve yanlış tüketim tercihlerinden kaynaklandığını ileri sürdü.

Baykal, ''Bu izah edilebilir bir tablo değildir, bundan ekonomiye, vatandaşa bir hayır yoktur. Hükümet har vuruyor harman savuruyor, olağanüstü yüksek bir harcama düzeyini insafsızca gerçekleştiriyor. Bunun sonucu ne? Bunun sonucu borçlanma... Bu borçlanma Türkiye'yi çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bırakacak. O nedenle bu ekonomiye yönelik güven ciddi şekilde sarsılmıştır'' diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler