YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya liderleri sıraya girdi
Putin'in ziyareti ile Petrol ve gaz alanında tüm dünyayı ilgilendiren adımlar atan Türkiye, dünyanın ilgisini üzerine çekti. Anadolu Akım'ı duyan liderler, Erdoğan'la görüşmek için sıraya girdi. İngiltere ve İtalya ise gelecek ilk ülkeler...
Dünya liderleri sıraya girdi
08 Aralık 2014 / 08:39 Güncelleme: 08 Aralık 2014 / 08:49

Avrupa için büyük önem taşıyan hattın 'by-pass' edilmesi üzerine AB üyesi ülkelerin liderleri, rotayı Türkiye'ye çevirdi. İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, yarın Ankara'da olması bekleniyor. İtalya Başbakanı Matteo Renzi de, hafta içinde Türkiye'ye gelecek. AB'nin iki etkili üyesinin yanı sıra Litvanya Cumhurbaşkanı da bugün Ankara'da temaslarda bulunacak.  

Kıbrıs rahatsızlığı gündemde

Akşam Gazetesi'nden Hakkı Kurban'ın haberine göre, Devletin zirvesindeki görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra enerji konuları masaya yatırılacak. Erdoğan'ın, "Tüm üyelikte kararlıyız" dediği Avrupa Birliği'ne üyelik konusu da ikili temasların ana eksenini oluşturacak. Bu yolda kısa ve orta vadeli 'Ulusal Eylem Planı'nı açıklayan hükümet, diplomasi trafiğiyle süreci bir adım daha ileri taşıyacak. Türkiye, bütün fasılları açmasına ve 14'ünü tamamlamasına karşın, 17 başlık Kıbrıs gibi siyasi nedenlerle bloke ediliyor. Şikayetini ziyaretlerde dile getirecek olan Ankara, ulusal plandaki kısa ve orta vadeli hedeflerini kamuoyuna açıklamış ve süreci hızlandırmıştı.

Üç komiserin önemli ziyareti

AVRUPA Komisyonu'nun 3 komiserinin bugün başlayacak Türkiye ziyareti de önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Tam üyelik yolundaki engellerin kalkması yolunda kritik önemdeki program kapsamında, AB'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides görüşmeler yapacak. Heyet, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra iş temsilcileri ve STK'larla da görüşmeler yapacak.

Türkiye'nin tam üyeliği komisyonun önceliği

AVRUPA Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ve aynı zamanda AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Türkiye'nin AB'ye üyeliğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Tam üyeliğinin komisyonun önceliği olacağını belirten Mogherini şunları söyledi: AB, bölgenin güvenliği açısından Türkiye'nin kritik rolü olduğunun farkında. Suriye'deki çatışmaların çözümü üzerine Türk makamlarıyla önemli görüşmelerimiz oldu. Türkiye'nin
bu anlamda çok kritik rol oynadığını biliyoruz.

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler