YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Duhok Valisi bakın kim çıktı
Başbakan Davutoğlu'nun AFAD kampı ziyareti esnasında Duhok Valisi karşıladı. Vali Ferhat Etruşi, "Malezya'da Başbakan Davutoğlu'nun master öğrencisiydim" dedi.
Duhok Valisi bakın kim çıktı
21 Kasım 2014 / 18:50 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 18:53

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Çok büyük acılar çektiğimiz aşikar. Ancak Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesi, bu tarihi sınavdan başarılı bir şekilde geçmiştir. İnsanlık adına bu mağdur ve mazlumlara kucağını açmıştır" dedi.

Davutoğlu, Irak'ın Duhok kentinin Zaho ilçesinde, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yaptırılan Bersiva Çadır Kampı ziyaretinde yaptığı konuşmada, "Her şeyden önce beni karşılayan Irak Kürdistan Bölgesi yetkilileriyle, bakan arkadaşlarıma ve bir zamanlar öğrencim olan, şimdi ise Duhok Valisi olan Ferhat Etruşi'ye teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Duhok'a ilk ziyaret

Başbakan olduktan sonra Duhok'a ilk ziyaretini gerçekleştirdiği anlatan Davutoğlu, "Bu ziyaret, birçok açıdan bizim için çok önemlidir. Başbakan olarak Irak ve Kuzey Irak'a yapmış olduğum ilk kapsamlı ziyarettir" ifadesini kullandı.

"Öğrencimi Duhok'ta vali olarak görmem beni çok mutlu etti

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Daha önce Erbil ve Bağdat'a birçok defa gelmiştim. Ancak ilk defa Duhok'a geliyorum ve Duhoklu tüm kardeşlerimi muhabbetle selamlıyorum. Tabii ki yıllar sonra bir öğrencimi, Duhok'ta Vali olarak görmem beni çok mutlu etti. Kendisi o zaman da çok iyi vaatler veriyordu. Ancak şimdi bir Vali olarak onu görmek beni çok duygulandırdı."
Davutoğlu, Irak'ta, olaylar yaşandığı zaman hemen harekete geçtiklerini ve bir AFAD ekibini hemen görevlendirdiklerini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Bu sınavdan biz geçtik"

"Bizim kültürümüzde kapımıza gelene kimlik sormak diye bir şey yoktur. Geçmişi ve mezhebine bakılmadan yardım eli uzatılır ve gereken ne ise yapılır. Çok büyük acılar çektiğimiz aşikar. Ancak Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesi, bu tarihi sınavdan başarılı bir şekilde geçmiştir. İnsanlık adına bu mağdur ve mazlumlara kucağını açmıştır."

"Davutoğlu'nun öğrencisiyim"

Öte yandan Duhok Valisi Ferhat Etruşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Malezya'da Başbakan Davutoğlu'nun master öğrencisiydim" dedi.

Davutoğlu'na ataklar eşlik etti

Başbakan Davutoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterlere yerli üretim ATAK helikopterleri de eşlik etti. Ziyaretin sonunda Davutoğlu ve beraberindekiler, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait helikopterle Irak'tan ayrıldı. Davutoğlu'nun, Şırnak'a hareket ettiği öğrenildi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler