YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'nin yeni başkan adayı belli oldu
DTP'nin yeni başkan adayı belli oldu
DTP'nin yeni başkan adayı belli oldu
07 Kasım 2007 / 17:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Demokratik Toplum Partisi yarın yapacağı olağanüstü kongrede 22 Haziran'dan beri Genel Başkan Vekilliği yürüten Nurettin Demirtaş'ın adaylığı kesinleşti. Partinin fiili olarak eşbaşkanlık sistemi yürütmesinden dolayı diğer eşbaşkanın da DTP Mardin Milletkili Emine Ayna olması kararlaştırıldı.

DTP'nin merakla beklenen Olağanüstü Kongresi yarın yapılacak. Park Otel'de yapılacak kongreye kitlesel bir katılım olmayacak. Kongreye sadece 600 delegenin yanı sıra konuklar katılacak. Diğer kongrelerin aksine bu kongreye yabancı konuk davet edilmedi.


"SİYASİ TUTUM BELGESİ" OYLANACAK
Olağanüstü kongre öncesinde Diyarbakır'da 500 kişinin katılımıyla �Demokratik Toplum Kongresi" adıyla gerçekleştirilen toplantının tartışma yaratan sonuç bildirgesinin Ankara�daki kongrede de gündeme gelmesi bekleniyor. �Siyasi Tutum Belgesi" olarak adlandırılan bildirgede, Abdullah Öcalan için �Kürt halk önderi" tanımlamasında bulunulduğu için Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açılmıştı.


TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
11 Merkezi Disiplin Kurulu üyelerinin de belirleneceği kongrede Parti Meclisi üyeliği sayısının 60'tan 80'e çıkarılacağı bildirildi. Kadın kotasının yüksek tutulacağı kongre sonrası seçilecek Merkez Yürütme Kurulu üye sayısının da 15'ten 21'e çıkarılacağı öğrenildi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler