YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'liler istifadan vazgeçti
DTP'liler istifadan vazgeçti
18 Aralık 2009 14:22
Bugün istifalarını sunmaları beklenen DTP'li vekiller bir son dakika kararı ile istifa etmekten vazgeçti. İşte Ahmet Türk'ün açıklamaları...

Kanal A Haber Merkezi - Bugün istifa etmesi beklenen kapatılan DTP'nin 19 milletvekili istifa etmekten vazgeçti. Bu kararın üzerine Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Demir Çelik de, kapatılan DTP'nin milletvekillerini partisine davet ettiklerini bildirdi.

Saat 14:30'u gösterdiğinde gözler Ahmet Türk'teydi. DTP'nin son kararını açıklayan siyasi yasaklı eski DTP lideri,  BDP ile yola devam etme kararı aldıklarını söyledi.

İşte Ahmet Türk'ün açıklamalarının satır başları...

'12 Eylül anayasasının yasasıyla kapatıldık.

Demokrasiyi önemsiyoruz. BDT'de siyaset yapmaya karar verdik. Başından beri söyledim demokratik mücadele bizim için esastır. Milletvekili arkadaşlarım onurlu bir duruş sergiledi. Siyaset yasağı getirilen arkadaşlarına destek verdiler kutluyorum. Bütün haksızlıklara rağmen herşeyle savaştık. Bütün sivil toplum örgütlerimiz halkımız bu zemini terketmemizi istemediler. Aydınlar bu süreçte mecliste olmamazın daha iyi olacağını belirttiler. Halkımız parlementoda kalmamızı istedi.'

-"İstifa kararlarını gözden geçirdik halkların özgürlüğü için mecliste olmaya karar verdik. Bir canı bile kaybetmemiz bir partinin bile kapatılmasından daha önemlidir. Gelin canları kaybetmeyeli. Hepbirlikte halklarımızı kucakjlaştıralım."

-"Sayın içişleri bakanı yaptığımız görüşme geçmiş olsun niteliğinde oldu. Parti ile ilgili konuşmadık."

-" Demokrasi güçlerinin bir siyasi mantığının olması gerekiyor. Bu mücadeleyi büyütmeliyiz. Türkiye halkının vicdanında demokrasi mücadelesi gidecek."

-" Ben siyasi yasaklıyım. Bugüz gazeteci olan sizlerle sonkez konuşuyorum. Bugün bir partimiz var. Çalışmalarda size yardımcı olacaklar."

BDP tabelası asıldı

Kapatılan Demokratik Toplum Partisinin (DTP) eski genel merkez binasına, Barış ve Demokrasi Partisinin (BDP) tabelası asıldı.

DTP'nin kapatılması kararının ardından, Balgat'taki eski genel merkezden sökülen DTP tabelasının yerine, sarı zemin üzerine lacivert harflerle "Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezi" tabelası takıldı.

BDP'nin amblemi meşe ağacından oluşuyor.

Parti görevlisi İhsan Gül, gazetecilerin soruları üzerine, 14 yıldır bu binada çalıştığını ve binanın 4 farklı partiye ev sahipliği yaptığını söyledi.

Gül, BDP'nin amblemindeki meşe ağacının "kalıcılık" anlamına geldiğini ifade etti.

İmralı öyle istedi denemez.
 // ibrahim çelikoğlu
Devletin yargıladığı,yargıdada en ufak bir şüphenin olmadığı,yasaklı birini hedef göstermek,devleti aşağılamaktır.Demokrasi ile yakından,uzaktan ilişkisi yoktur.Demokrasinin oluşabilmesi için kötülerin yargılanıp,iyilerin iş başı yapmasından geçer.Mafya usulü,silahla,zor güdümü zorlamak,kaçınılmaz çatışmayı getirir.
Devlet idaresi Cumhuriyet olan,Anayasası sosyal,demokratik,laik bir
hukuk devleti olan bir idare böyleleriyle anlaşamaz.Kürtlerin bir i...
18 Aralık 2009 23:38
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler