YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'li Tuğluk'tan partisine sürpriz eleştiri
DTP'li Tuğluk'tan partisine sürpriz eleştiri
28 Temmuz 2009 14:06
"Sorumluluklarımızı yerine getirseydik ölümler olmazdı"

Devletin zirvesinden gelen Kürt sorununun çözümüne ilişkin mesajlar Demokratik Toplum Partisi (DTP) içinde tartışmaya neden oldu. 


DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, partisinin bu süreçte üzerine düşen sorumluluğu yerine getiremediği görüşünde. CNN TÜRK'e konuşan Tuğluk, "Sorumluluklarımızı yerine getirseydik bu ölümler olmazdı" diye konuştu.


"Kürt sorununun çözümünde genel anlamda siyaset rolünü oynayamadı, DTP de buna dahil" diyen Tuğluk tüm partiler ile birlikte kendi partisinin politikalarını da eleştirdi.


Tuğluk'a göre DTP'nin bu süreçte daha projeli, hassasiyetler noktasında tüm halklara daha güven verici bir siyaset izlemesi gerekiyordu.


"Biz kardeşleşmeyi savunuyoruz. Bunu güçlendirecek projeler yürütmekte, barışın dilini yaratmakta zayıf kaldık" diye konuşan Tuğluk'a göre DTP marjinal, sadece Kürtler adına konuşan bir parti görüntüsü çiziyor.


Meclis'in Kürt sorununun çözümü için özel oturum düzenlemesini öneren DTP Diyarbakır Milletvekili, hükümetin de artık bir an önce somut adım atması gerektiği görüşünde.


Tuğluk, "Bu fırsat da kaçarsa eskisinden daha çatışmalı bir ortama girilmesinden kaygı duyuyorum" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler