YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'li Tuğluk: Türkiye'de sorunu çözecek siyasi ir
DTP'li Tuğluk: Türkiye'de sorunu çözecek siyasi ir
DTP'li Tuğluk: Türkiye'de sorunu çözecek siyasi ir
07 Ekim 2008 / 08:11 Güncelleme: 07 Ekim 2008 / 00:00

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Aktütün Karakolu'na yönelik saldırıyı PKK terör örgütü çizgisinde yayın yapan Roj Tv'ye değerlendirdi.


Roj TV'nin Brüksel'deki stüdyosuna konut olan Aysel Tuğluk, Aktütün Karakolu'na yönelik yapılan hain saldırıyla ilgili olarak, "Öngörülen bir durumdu. Maalesef gelinen noktada görüyoruz ki, ölümler, acılar yaşanmaya devam ediyor. Sonuç itibariyle toplumsal barışını sağlayamayan bir çatışmanın içerisindeyiz. 40 bin insanımızı kaybettik. Yaşanan her acı, her ölüm doğal olarak bizleri üzüyor. Türkiye'de temel mesele siyasetin gerginlik ve çatışma üzerinden götürülmesinden kaynaklanıyor" değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye'de sorunu çözecek siyasi iradenin olmadığını savunan DTP'li Tuğluk, Kürt sorununda inisiyatifin tamamen militarist yapılarda olduğunu öne sürdü. Kürt sorununa askeri yaklaşımla operasyonel sorun olduğuna dair mantığın devam ettiğini iddia eden Tuğluk şöyle konuştu:


"Bu yaşananların altında bunlar var. Sorumluluğu elbette bu sorunu bu mantalite ile devam ettirenlerdedir. Kürt ve Türk anneleri çatışmaların bitmesini istiyor. Bizler belki geçmişte yaşananlardan bir kez daha ders çıkarmaya, yüzleşmeye gidip daha ciddi bir sorumluluk yüklenmek durumundayız. O nedenle bu süreçte başbakanın açıklamalarını da takip ettim. Bir ülkenin başbakanı, sorunlara çare bulması gereken bir başbakan askeri yetkili gibi konuşmaya başladığında elbette burada akli bir durum söz konusu değildir. O nedenle ben siyasilerin bu noktada sorumluluklarının farkına vararak gerçekten bu ölümleri durduracak bir çözüm sürecine eğriltecek bir iradeyi ortaya çıkarmaları gerekiyor. Milliyetçi, ırkçı söylemlerle gidilecek bir adım yolun kalmadığını hep beraber yaşadık ve gördük. İnanıyorum ki, umuyorum ki süreç bu konuda eğrilir, sorgulamaya yeni bir başlangıca eğrilir ve yeni acıların yaşanmayacağı bir süreci hep beraber başlatırız."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler