YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'li Demirtaş'tan şok sözler
“Bu tarihi saldırılara karşı nasıl tarihi bir direnişe geçeceğimizi hep birlikte bütün dünyaya göstereceğiz”
DTP'li Demirtaş'tan şok sözler
16 Eylül 2009 / 07:34 Güncelleme: 16 Eylül 2009 / 07:49
Hükümet ’açılım’ çalışmalarını bütün hızıyla sürdürürken DTP’li milletvekili Demirtaş, PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik gözaltılarını ’tehdit’ eder gibi eleştirdi...

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Cum huriyet Başsavcılığı’nın PKK’nın şehir yapılanması olan Kürdistan Toplulukları Birliği’ne (KCK) yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında geçen Cuma 10 DTP’linin tutuklanmasına tepki gösterdi ve ağır konuştu. Demirtaş, partililerinin tutuklanmasının kendileri açısından önemli ve tarihi bir gelişme olduğunu belirterek şöyle dedi:

‘Kabul etmeyeceğiz’

“Hem de Kürt açılımı adı altında yürütülen bir projenin hayata geçirildiği bir dönemde. Önümüzdeki günlerde sizlerle birlikte bir karar vereceğiz; ya AKP yola gelecek, ya da tarihin çöplüğüne gidecek. Bu kararı sizlerle birlikte vereceğiz. Bizim için yenilir, yutulur, kabul edilir bir durum değildir. Bu şehrin valisinden daha yetkili bir arkadaşımızı, vali kadar resmi yetkilere sahip, ama vali gibi Ankara’dan atanmamış bu halkın oyları ile seçilmiş arkadaşlarımız tutuklanmıştır. Bu bizim açımızdan küçümsenecek bir durum değildir. Bize şu deniliyor; ’Siz her türlü zorluğa rağmen, devletin hilelerine, AKP’nin oyunlarına rağmen dişinizle tırnağınızla 400 bin oyu da sandığa atsanız, biz onu götürüp zindana koyuyoruz’ diyorlar. Bunu bize kabul ettirmek istiyorlar. Kabul etmeyeceğimizi göstereceğiz. Amed halkına sesleniyoruz, partimiz, bu tarihi gelişmeyi sizlerle birlikte değerlendirecek, elbette ki önümüzdeki günlerde bu tarihi saldırılara karşı nasıl tarihi bir direnişe geçeceğimizi hep birlikte bütün dünyaya göstereceğiz.”

Demirtaş, DTP heyetinin K. Irak ziyaretini de şöyle değerlendirdi: “Önceden planlanmış bir ziyaretti. Eğer gerçekten Kandil’le PKK’yla bir temas kurulacaksa bu ancak devletin ve hükümetin bilgisiyle olur. Onun dışında DTP’nin bu işe kendi başına girmesinin bir anlamı yoktur. Gezide heyetimizin böylesi bir proramı yoktu.”
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler